11 Temmuz 2019 14:54

Avukat Müzeyyen Boylu'yu öldüren Mesut Issı'ya ağırlaştırılmış müebbet istemi

Müzeyyen Boylu'yu öldüren katil Mesut Issı hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Diyarbakır'da boşanma davası açan eşi Avukat Müzeyyen Boylu'yu (43) tabancayla kurşun yağdırarak öldüren Doktor Mesut Issı (45) hakkında, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi. Mesut Issı savcılık ifadesinde, aldatıldığını ve olay anını hatırlamadığını iddia etti.

Müzeyyen Boylu, 19 Mayıs'ta Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesi Dicle Kent Mahallesi’nde otomobilde bulunan 2 çocuğunun gözü önünde boşanmak istediği Mesut Issı tarafından öldürüldü. Cinayetin ardından teslim olan Issı çıkarıldığı Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliğinde tutuklandı.

Cumhuriyet Başsavcılığınca, Mesut Issı hakkında, "eşi kasten öldürmek, tasarlayarak öldürme, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu, "ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma" suçundan ise 3 yıl hapisle cezalandırılması istemiyle iddianame hazırlandı.

İddianamede, Müzeyyen Boylu ve Mesut Issı'nın boşanma davalarının olduğu ve ayrı yaşadıkları belirtildi. İddianamede, çocuklarının okul gösterisi nedeniyle buluşan çiftin, etkinlik sonrası birlikte ayrıldığına, çocuklarını zaman geçirmeleri için babalarına bırakan Müzeyyen Boylu'nun, Diclekent Caddesi'nde otomobilden indiği sırada arkasından inen Mesut Issı'nın ateş açtığı ifadelerine yer verildi. Eşini öldürdükten sonra çocuklarını, babasının evine bırakan Issı'nın, polis merkezine gidip teslim olduğu bilgisine de yer verilen iddianamede, Boylu'nun otopsisinde vücuduna isabet eden 11 kurşunun öldürücü nitelikte olduğu tespit edildiği aktarıldı. Otopsi raporuna göre, sıkılan kurşunların 2'si kafasına, 9'u ise göğüs bölgesine isabet etti.

KISKANDIĞI İÇİN ÖLDÜRDÜĞÜNÜ İLERİ SÜRDÜ

Mesut Issı, savcılık ifadesinde eşinin kendisini aldattığını iddia etti. Ancak Cumhuriyet Savcısı, iddianameye yansıyan bu ifadelerle ilgili bir değerlendirmede bulunmadı. Issı, cinayet anını hatırlamadığını, sadece silahı eline alıp, gittiğini hatırladığını öne sürdü. Eşinin aşırı kıskanç olduğunu ileri süren Issı, "pişman" ifade ederek şunları söyledi:

"6 Mayıs 2019'da eşim bana boşanma davası açtı. Olay günü çocukları arabaya bindirdikten sonra onunla konuşmak istediğimi söyledim. O da, '2,5 yıldır bir ilişkim var neden benimle konuşmak istiyorsun?' dedi. Ben arabanın kapısını açtığımda oturup gidecektim ancak elime silahı alıp, peşinden gittiğimi hatırlıyorum. Daha sonra oğlum 'anne anne' dediğinde eşimi yerde gördüm. Ben de elimi şakağıma dayamıştım ancak içinde mermi kalmamıştı. Silahta kaç kurşun olduğunu bilmiyorum. Çocuklarımı orada bırakmamak için babama götürdüm. Daha sonra taksiye binip, polise gelip teslim oldum. Pişmanım."

KATİL CEZA İNDİRİMİNDEN FAYDALANMAYA ÇALIŞTI

Cumhuriyet Savcısı, Issı'nın iddialarının, haksız tahrikten yararlanmaya ve olayı tasarlamadığı yönünde kanı oluşturmaya çalışmak olduğunu vurguladı. Şüphelinin silah ve mermileri temin ederek olayı tasarladığını kaydeden savcı, eldeki delillere göre, Mesut Issı'nın eşini canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürdüğünü belirtti. 7'nci Ağır Ceza Mahkemesinde kabul edilen iddianame kapsamında Issı hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemi ve ruhsatsız tabanca nedeniyle de 3 yıl hapisle cezalandırılması istemiyle dava açıldı.

Mesut Issı'nın yargılanması, 9 Eylül'de görülecek ilk duruşmayla başlayacak. (Diyarbakır/DHA)

ÖNCEKİ HABER

DİSK'ten işten atılan Aliağa işçileri için imza kampanyası

SONRAKİ HABER

Dr. Naci Ekşi Anadolu Lisesinin imam hatibe dönüştürülmesine tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa