22 Mayıs 2019 17:15

Kadın katiline hakimden "Hoş geldiniz, geçmiş olsun" karşılaması

Boşanma aşamasında olduğu Müzeyyen Boylu'yu öldüren katil Mesut Issı mahkemede "Hoş geldiniz Mesut Bey, geçmiş olsun” denilerek karşılandı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Diyarbakır’da hakkında uzaklaştırma kararı olup, ayrı yaşadığı avukat eşi Müzeyyen Boylu’yu sokak ortasında 14 kurşunla öldüren Mesut Issı, çıkarıldığı mahkemede hakim tarafından ‘Hoş geldiniz Mesut Bey, geçmiş olsun” denilerek karşılandı.

AVUKATLAR SORGUYA ALINMADI

Müzeyyen Boylu’nun planlanarak öldürüldüğünü belirten Rosa Kadın Derneği Üyesi Elif Tirenç İpek Ulaş, adliyeye getirilen zanlının ifade ve sorgu işlemleri sırasında Diyarbakır Barosuna bağlı yüzlerce avukatla adliyede beklediklerini aktararak “İfadesini Müzeyyen’in yüzlerce kadın avukat arkadaşının yüzüne karşı tekrarlamasını istiyorduk. Ama hakim hepimizin katılmasını kabul etmedi. Sadece 15 avukatın salonda kalması yönünde bir anlaşmaya varıldı” dedi. Ulaş, dosyaya katılma taleplerinin de yargılanmanın henüz başlamamış olması gerekçesiyle reddedildiğini söyledi.

"MESUT BEY HOŞ GELDİNİZ"

Katil zanlısının duruşma salonuna avukatıyla birlikte gayet rahat ve kaygısızca girdiğini belirten Ulaş, “Hakim faile ‘Mesut Bey! hoş geldiniz’ diye hitap etti. Ayrıca hakim, sanığa ‘Geçmiş olsun’ dedi” diye konuştu. Failin ifade vermediğini anlatan Ulaş, “Kadın cinayetlerinde şunu çok iyi biliyoruz; kadınlar katledildikten sonra özel yaşamlarına dönük birçok iftiraya maruz kalıyor ve bu şekilde katil erkekler kendilerine iyi hal veya tahrik indirimi sağlamaya çalışıyorlar. Orada bulunmamızın sebeplerinden biri de bu iftiranın önüne geçmekti” diye konuştu.

"ARKADAŞIMIZ KORUNAMADI"

Boşanma davasının bir buçuk yıl sürmesine ve failin önceden defalarca saldırı sinyali vermesine rağmen Boylu’nun korunamadığını vurgulayan Ulaş, cinayetin tasarlanarak işlendiğini belirtti. Ulaş, “Müzeyyen’in yakın çevresine defalarca öldürüleceğini söylediğini biliyoruz. Arkadaşımız korunamadı, buna karşılık fail ilk teslim olduğu andan itibaren çok özel bir koruma çemberi altına alındı” dedi. 

MECLİS ARAŞTIRMASI TALEBİ

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Türkiye’de devletin kadına yönelik şiddeti önleme yükümlülüğüne ne ölçüde riayet ettiğinin ve koruma tedbirlerine rağmen kadınların neden öldürüldüğünün araştırılması ve kadın cinayetlerine karşı alınacak önlemlerin saptanması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi. Kerestecioğlu, devletin bir kez daha şiddeti önleme, şiddet uygulayan ya da uygulama tehdidi olan erkeğe karşı caydırıcı önlemler almadığı için son olarak Diyarbakır’da Müzeyyen Boylu adlı kadının koruma kararına rağmen öldürüldüğünü hatırlattı. 

"MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Urfa İl Kadın Platformu, Diyarbakır’da boşanmak istediği erkek tarafından çocuklarının gözleri önünde öldürülen avukat Müzeyyen Boylu Issı'ya ilişkin Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği binasında açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda kadın katılırken, açıklamayı platform adına Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Semra Köroğlu yaptı. 

Köroğlu, “Biz kadınlar sokak ortasında yatan cansız bir beden, hapishane haline getirilen evlerimizde yaşayan ölüler olmak ve her alanda tecavüze uğrama riski taşıyarak yaşamak istemiyoruz. Kadınlar olarak kazanımlarımıza sahip çıkarak toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanana kadar, özgür ve eşit bir dünya yaratmak için mücadeleye devam edeceğimizi bir kez daha yinelemek istiyoruz” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Kadın cinayeti, 19 Mayıs tarihinde öğle saatlerinde Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesinde yaşandı. Avukat Müzeyyen Boylu Issı ve boşanma aşamasında olduğu eşi Mesut Issı, çocuklarıyla birlikte 19 Mayıs törenine katıldı. Müzeyyen Boylu Issı ve Mesut Issı, iddiaya göre tören dönüşünde otomobilde tartışmaya başladı. Mesut Issı, aracı kenara çekip Müzeyyen Boylu Issı'yı araçtan indirdi. Mesut Issı, üzerindeki tabancayla kadına 14 el ateş etti. Müzeyyen Boylu Issı, olay yerinde hayatını kaybetti. Cinayetin ardından teslim olan Issı çıkarıldığı Diyarbakır 5. Sulh Ceza Hakimliğinde tutuklandı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Çukurova Üniversitesinde Evrensel gazetesine engel

SONRAKİ HABER

AKP’li meclis üyesi, Odabaşı’yı “Yemeği ben verdim” diyerek konuşturmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa