08 Temmuz 2019 16:16

Harmandalı çöplüğünde işçi katliamının eşiğinden dönüldü

İzmir İSİG Meclisi, Harmandalı çöplüğü ile ilgili açıklama yaparak geçtiğimiz günlerde yaşanan yangında işçi katliamının eşiğinden dönüldüğünü belirtti.

Fotoğraf: Şafak Yel/AA

Paylaş

Geçtiğimiz günlerde Çiğli Harmandalı çöplüğünde çıkan yangına ilişkin İzmir İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi yazılı açıklama yaparak Harmandalı çöplüğünde işçi katliamının eşiğinden dönüldüğünü belirtti.

Harmadanlı çöplüğünde geçtiğimiz günlerde çıkan yangın 5-6 saat sonra kontrol altına alınabilmişti. Konuya dair yazılı açıklama yapan İSG Meclisi, “Bir halk sağlığı sorunu olduğu kadar bir işçi sağlığı sorunu da olan Harmandalı çöplüğü acilen bilimsel standartlara uygun, doğayı ve insan sağlığını koruyan bir geri dönüşüm tesisine dönüştürülmelidir” dedi.

Açıklamada, “Çöplükte gece kalan işçi arkadaşlarımızın yangını erken farkedip kaldıkları çadırları boşaltmaları ve güvenli bir bölgeye çekilmeleri sonucunda bilinen bir yaralanma ya da ölüm olmadı. Eğer yangın çöpte oluşan bir metan birikmesine rastlasa ya da erken farkedilemeyip işçilerin kaldığı çadırları sarsa Ümraniye çöplüğünden bildiğimiz, Esenyurt AVM inşaatındaki çadır yangınından bildiğimiz manzaralarla karşı karşıya kalmamıza, onlarca işçi arkadaşımızı iş cinayetinde kaybetmemize ramak kalmıştı” denilerek yangının bir uyarı fişeği olduğu belirtildi.

Harmandalı çöplüğünün bir halk sağlığı sorunu olduğu kadar bir işçi sağlığı sorunu da olduğunu belirten İSİG Meclisi, “Harmandalı çöplüğü acilen bilimsel standartlara uygun, doğayı ve insan sağlığını koruyan bir geri dönüşüm tesisine dönüştürülmelidir. Bu tesis işçi sağlığını merkeze alan bir anlayışla inşa edilmelidir. Bütün kenti saracak bir geri dönüşüm kültürünün filizleneceği bir sosyal merkez olmalıdır. Bugüne kadar, tamamen güvencesiz, sağlıksız koşullarda bu çöpleri ayrıştırıp, geri dönüştürerek daha az tüketmemizi ve doğayı daha az katletmemizi sağlayan onlarca işçi arkadaşımız, edindikleri deneyimle bu tesisin çalışanları olmalıdır” ifadelerine yer verdi. 

İzmir İSİG Meclisinin son yangından 5 gün önce, 1 Temmuz’da yaptığı toplantının gündeminin “Harmandalı çöplüğünde Çalışma Koşulları ve İşçi Sağlığı” olduğunu ve toplantıda işçi sağlığını tehdit eden unsurların şöyle sıralandığı belirtildi:

  • Ayrı yerde bertaraf edilmesi gereken tıbbi atıkların çöplüğe dökülerek işçilerin sağlığını tehdit ettiği;
  • Bölgedeki büyük araçların kontrolsüz manevrasının çokça kazaya neden olduğu; ölgede oluşan çukurların düşme ve yaralanmaya sebep verdiği;
  • Metan patlaması ve Hidrojen Sülfür Birikmesi (H2S) kaynaklı patlama ve zehirlenme tehlikesinin olduğu;
  • Çöplük işçilerinin bütün çalışma ortamının başlıbaşına bir hijyen sorununa dönüştüğü;
  • Sürekli yangın çıktığı ve bu yangınların başta çadırlarda kalan işçiler olmak üzere bütün işçilerin doğrudan hayatını tehdit edecek boyuta ulaştığı;
  • Vahşi, kontrolsüz, denetimsiz çalışma koşulları sonucu işçiler arası rekabetin çoğu zaman şiddetle çözülerek, şiddetin bir işçi sağlığı sorununa dönüştüğü;
  • Mülteci işçilerin ve çocuk işçilerin açıkça yasalara aykırı biçimde çalıştırıldığı tespit edilmiştir.

Bu tehdit unsurlarının acilen giderilmesi gerektiğini vurgulan İSİG Meclisi, “Çöplük bir seçim yatırımı değil, bir halk sağlığı ve işçi sağlığı sorunu olarak ele alınmalıdır! İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerine düşeni acilen yapmalıdır! Neyi bekliyoruz? Ümraniye’de 39 işçi arkadaşımızın ölmesi gibi, Harmandalı’da da onlarca işçi arkadaşımızın ölmesini mi?” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Elektrik Mühendisleri Odası: Çorlu’da tren kazası ihmal zinciri sonucu yaşandı

SONRAKİ HABER

İBB 39 ilçenin toplanma ve geçici barınma alanlarını belirledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...