10 Haziran 2019 13:56
Son Güncellenme Tarihi: 10 Haziran 2019 22:02

İmamoğlu ile Yıldırım'ın katılacağı TV programını İsmail Küçükkaya sunacak

İBB başkan adayları Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım'ın katılacağı ortak TV programının 16 Haziran Pazar günü gerçekleştirileceği ve Gazeteci İsmail Küçükkaya'nın moderatör olacağı açıklandı.

Fotoğraflar: AA

Paylaş

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım'ın katılacağı ortak televizyon yayını için, AKP ve CHP'li yetkililer son bir kez daha görüştü. AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, İmamoğlu ile Yıldırım'ın katılacağı televizyon programının 16 Haziran Pazar günü saat 21.00'de yapılacağını ve moderatör olarak Gazeteci İsmail Küçükkaya'nın yer alacağını açıkladı. Görevi kabul etmek için iki şart sunduğunu da söyleyen Küçükkaya, “İki adayın da benim bu programı sunmamı istemesi ve iki partinin de benim için onay vermesi" ifadelerini kullandı.

TÜM KANALLARDA YAYINLANABİLECEK ŞEKİLDE GERÇEKLEŞECEK

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ile AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın tüm kanallara açık ortak yayını 16 Haziran’da gerçekleştirilecek.

AKP Genel Başkan Yardımcı Mahir Ünal ile CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nın bahçesinde düzenledikleri basın toplantısının ardından, altında imzalarının yer aldığı ortak metin, basın mensuplarına dağıtıldı.

Metinde, şu ifadelere yer verildi:

"Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım ve Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu 16 Haziran 2019 Pazar günü saat 21.00’de canlı yayında bir araya geleceklerdir.

Canlı yayın tüm kanallara açık ortak yayınla yapılacaktır.

Canlı yayının moderatörlüğünü İsmail Küçükkaya yapacaktır.

Moderatör her bir adaya eşit soru ve eşit süre ilkesine göre sorular soracaktır.

Canlı yayın Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndan, AK Parti ve CHP tarafından görevlendirilmiş ortak bir ekip tarafından gerçekleştirilecektir."

"EŞİT SÜRE VE EŞİT SORU İLKESİ İLE YAPILACAK"

Mahir Ünal ile Engin Altay,  daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. İlk açıklamayı yapan Ünal, Altay'la yürüttükleri çalışmaların tamamlandığını söyledi.

Çalışmaların neticesinde mutabık kaldıkları bir protokolü paylaşacaklarını aktaran Ünal, "Öncelikli olarak 23 Haziran'da gerçekleşecek olan İstanbul seçimlerinin ülkemize hayırlar getirmesini şimdiden temenni ediyoruz. 'Hayırlı, uğurlu olsun' diyoruz. Cumhur İttifakı adayı Sayın Binali Yıldırım ve Millet İttifakı adayı Sayın Ekrem İmamoğlu 16 Haziran 2019 Pazar  günü saat saat 21.00'de canlı yayında bir araya geleceklerdir." diye konuştu.

Mahir Ünal, canlı yayının herhangi bir kanalda değil tüm kanallarda yayınlanacak şekilde orak yayınla gerçekleştirileceğini dile getirerek, "Canlı yayının moderatörlüğünü İsmail Küçükkaya gerçekleştirecektir." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da canlı yayını gerçekleştirecek moderatör İsmail Küçükkaya'nın her bir adaya eşit sürede eşit aynı soruları sormak suretiyle bu yayını gerçekleştireceğini belirterek, "Eşit süre ve eşit soru ilkesi çerçevesinde bir tartışma programı gerçekleşecek. Canlı yayın programı da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleşecek. Canlı yayının teknik hizmetlerini AK Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi tarafından görevlendirilmiş ortak bir teknik ekip yürütecektir. Hiçbir televizyon kanalına ait olmayan, özel bir servis sağlayıcı ekip tarafından canlı yayın süresi boyunca uyduya bu servis edilecek. Türkiye'deki bütün yayın kuruluşları, sosyal medya, görsel medya dahil bu yayını alıp istemeleri halinde servis edeceklerdir." ifadelerini kullandı.

Mahir Ünal ile 2 gündür yürüttükleri görüşmeler sonrasında 6 maddelik bir mutabakat metninin ortaya çıktığını vurgulayan Altay, "İstanbulumuza, adaylarımıza, 'Türkiyemize hayırlı olsun' diyoruz." dedi.

Gazetecilerin soruları üzerine Ünal, "Eşit süre, eşit soru ilkesine bağlı kalarak moderatör ve adaylar, kendi aralarındaki müzakereyle belirleyecekler." dedi.

Ünal, moderatör isminde nasıl mutabık kalındığına yönelik bir soru üzerine ise, "Sayın İsmail Küçükkaya'nın belirlenmesi süresinde Sayın Engin Altay, Sayın Ekrem İmamoğlu ile ben de Sayın Binali Yıldırım'la müzakerelerde gerekli diplomasiyi sürdürüp ortak bir karar oluşturduk." diye konuştu.

Altay da parti genel başkanlarıyla süreçle ilgili bilgilendirme boyutunda görüşmeler yapıldığını anlatarak, "Parti liderlerinin bizim yaptığımız her işe mutlaka zaten bir katkısı vardır. " ifadesini kullandı.

Mahir Ünal da "Takdir edersiniz ki genel başkanlar bu süreçte kendi adaylarıyla ilgili çünkü Sayın Binali Yıldırım, Cumhur İttifakı AK Parti adayı, Sayın Ekrem İmamoğlu da Millet İttifakı CHP adayı. Doğal olarak hem CHP Genel Başkanı hem de AK Parti Genel Başkanı kaçınılmaz olarak bu sürecin devamında en başından itibaren etkili olmuşlardır." diye konuştu.

KÜÇÜKKAYA İKİ ŞART ÖNE SÜRDÜ

İsmail Küçükkaya, yayın hakkında açıklamalarda bulundu.

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasında pazar günü gerçekleştirilecek ortak canlı yayın programının moderatörlüğünü yapacak olan İsmail Küçükkaya, FOX TV’nin ana haberine konuk oldu. Bunun kendisi için tarihi bir sorumluluk olduğunu belirten Küçükkaya, bu programı sunmanın kendisi için gurur verici olduğunu söyledi.

Görevi kabul etmek için iki şart sunduğunu da söyleyen Küçükkaya, “Bana bu teklif geldiğinde iki şartım olacak dedim. İki adayın da benim bu programı sunmamı istemesi ve iki partinin de benim için onay vermesi. Bu şartlar gerçekleşirse o zaman görevi kabul ederim dedim” ifadelerini kullandı.

Kamunun merak ettiği tüm soruları soracağını belirten Küçükkaya, soruları kendisinin hazırlayacağını ve yayının 3 saat sürmesini planladığını söyledi.

EKREM İMAMOĞLU SOSYAL MEDYA'DAN BİNALİ YILDIRIM'A BAŞARI DİLEDİ

Ekrem İmamoğlu, konu ile ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "16 Haziran Pazar günü saat 21.00’de @KucukkayaIsmail moderatörlüğünde sizinle İstanbul’u tüm yönleriyle konuşmaktan büyük keyif alacağım. Başarılar dilerim @BY" ifadelerini kullandı.

DİDEM ARSLAN YILMAZ: DOST GÖRÜNEN İKİYÜZLÜLERİ TANIDIM

Habertürk televizyonunda sunuculuk yapan Didem Arslan Yılmaz, İmamoğlu ile Yıldırım'ın katılacakları TV yayınının ayrıntılarının netleşmesinin ardından Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Yılmaz, paylaşımında "Mesleğimin gereği 17 yıl sonra iki adayı, Sayın Binali Yıldırım ve Sayın Ekrem İmamoğlu'nu Habertürk TV‘de Türkiye’nin Nabzı’na davet edip, canlı yayında birlikte özgürce tartışmaları yönünde bir çağrım olmuştu. Böyle bir yayını başka bir kanal ve tanımadığım bir rejide yapmak istemezdim. Bu süreçte tek kazancım, dost görünen ikiyüzlüleri tanımak oldu. Meslekteki ve bu süreçteki tanıklıklarımı çoook ilginç ayrıntıları yazmakta olduğum kitabımda okuyacaksınız... Bu yayını değerli meslektaşım İsmail Küçükkaya'nın en iyi şekilde yöneteceğine inanıyorum , kendisine başarılar diliyorum. Başından beri söylüyorum, önemli olan demokrasimize büyük katkısı olacak bu yayının yapılacak olması. Moderatör kim olacak diye günlerdir süren gereksiz tartışma ortamında, başta sevgili Yazgülü Aldoğan, Şirin Payzın ve Makbule Cengiz başta olmak üzere kadın meslektaşlarıma gösterdikleri destek için çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

UĞUR DÜNDAR: BİNALİ BEY DEPLASMANA GİDİYOR ALGISI...

Gazeteci Uğur Dündar da Twitter hesabından yaptığı paylaşımla konuya dair yorumda bulundu.

Dündar, paylaşımında "Tarihi açık oturumda moderatörlük görevini üstlenecek olan İsmail Küçükkaya kardeşimi kutluyor, E.İmamoğlu-B.Yıldırım buluşmasının demokrasimiz için güzel gelişmelerin başlangıcı olmasını diliyorum. AKP cenahı önce beni, reddedince de Fatih Portakal'ı (ona sorulmadan) önererek, kendileri açısından başarılı bir hamleyle 'Binali Bey deplasmana gidiyor, meydan okuyor' algısını yaratmak istedi. CHP'nin Didem Arslan Yılmaz'ı istemesi sonuç vermedi. Sonuçta İsmail Küçükkaya seçildi" ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mayıs ayında en az 163 işçi çalışırken yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Tanal İGDAŞ iddiasını sürdürdü: 'Faturanızı Binali Yıldırım ödeyecek' diyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...