03 Haziran 2019 16:18

RTÜK’te 40’ı aşkın çalışana sürgün

RTÜK'te 20-25 yıldır görev yapan 40'ı aşkın üst kurul uzmanının hiçbir gerekçe gösterilmeden kurumdan alındığı öğrenildi.

Görseller: RTÜK logosu / Color Bar: Pixabay / Kolaj: Evrensel

Paylaş

Derya KAYA
Ankara

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunda (RTÜK), üst kurul uzmanı 40’ı aşkın çalışanın geçtiğimiz cuma günü hiçbir gerekçe gösterilmeden Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığına “tayin edildiği” öğrenildi. Tayin edilenlerin RTÜK’ün kuruluşundan bu yana çalıştıkları ve deneyimli çalışanlar oldukları ifade edildi. Daha önce TRT’nin yaptığı gibi çalışanları önce bir havuza alıp sonra başka kurumlara gönderme hazırlığı yapıldığı iddialar arasında...

RTÜK’ün ilk çalışanlarından, Kamu-Sen ve BASK’ın eski Genel Başkanı Resul Akay, RTÜK’te 40’ı aşkın üst kurul uzmanının Strateji Daire Başkanlığına tayin edilmesine tepki gösterdi. Akay, “Bayram arifesinde 20-25 yılda yetişmiş kadroların bir çırpıda işlevsiz bir konuma getirilmesi düpedüz memur kıyımıdır” dedi. Bayrama sayılı saatler kala gerçekleşen tayinlerin düşündürücü olduğunu kaydeden Akay, tayinlerin, “görülen lüzum üzerine” gibi ifadelerle hiçbir gerekçe gösterilmeden gerçekleştiğini söyledi.

Bugüne kadar hiçbir kurum ve kuruluşun memur kıyımı yaparak başarı çıtasını yükseltemediğini vurgulayan Akay, memur kıyımının sadece tayin edilen personeli değil, tüm RTÜK personelini mutsuz ve huzursuz ettiğini söyledi. Akay, “RTÜK size babanızdan miras kalan bir mülk değildir. Göreviniz bu fakir milletin kıt imkanlarıyla yetiştirdiği personeli bir kararla kıyıma uğratmak değil, aksine maksimum hizmeti almak için çaba harcamaktır. 40’ı aşkın yetişmiş personele (ve ailelerine) bayramı zehir eden insaf ve vicdan fakiri yönetim anlayışının akıl tutulmasına maruz kalmış bir müflisten farkı yoktur” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bu bayramda da yüzlerce cenaze ‘kimsesizler’ mezarlığında

SONRAKİ HABER

Gazeteci Gümüş'ün evine polis baskını

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa