26 Mayıs 2019 09:43

RTÜK’te kadrolaşma: Daire başkanlıklarına AKP ve MHP’li isimler atandı

RTÜK’ün daire başkanlıklarına AKP ve MHP’ye yakın bazı isimlerin atanması dikkat çekti.

Görseller: RTÜK logosu / Color Bar: Pixabay / Kolaj: Evrensel

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

RTÜK’teki son görevlendirmeler iktidarın kamu kurumlarında nasıl kadrolaştığını bir kez daha gösterdi. Dikkat çeken son atama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘kankası’ MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin özel kalem müdürünün eşinin daire başkanı olması.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanlığının yaptığı son atamalar kamuda liyakat yerine kadrolaşma mantığının esas alındığını bir kez daha gösterdi. RTÜK’ün üç daire başkanlığına atanan isimlere bakıldığında, AKP’nin yanı sıra ortağı MHP de dağıtılan koltuklardan pay aldı. Yapılan atamalardan en dikkat çekeni MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Özel Kalem Müdürü Murat Çeliker’in eşi Fatma Çeliker’in daire başkanı olarak görevlendirmesi oldu. Fatma Çeliker, RTÜK Strateji Dairesi Başkanı olarak atandı.

MANSUR YAVAŞ GÖNDERDİ, RTÜK ALDI

İkinci atanan isim ise Orhan Özdemir oldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı görevinden aldığı Orhan Özdemir, RTÜK İzin ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı’na atandı. RTÜK’ün muhalif üyelerinin, kurumda başkanlık görevlerine atanabilecek uzun yıllardır görev yapmış 30 personel olduğunu söylemesine karşın yapılan üçüncü dışarıdan atama ise Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığı’nda oldu. Ulaştırma Bakanlığında çalışan Olcay Çiçeklitaş, RTÜK Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı oldu.

RTÜK’te atamaların yanı sıra görevden almalar da meydana geldi. RTÜK Üst Kurulu Başkan Yardımcısı Hikmet İnce’nin geçtiğimiz günlerde görevden alındığı belirtildi. Yine Üst Kurul Başkan Yardımcısı İlker Ilgın’ın da bu görevinden alınarak başka bir dairede görevlendirileceği iddia ediliyor.

ÖNCEKİ HABER

Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla açlık grevleri ve ölüm oruçları sonlandırıldı

SONRAKİ HABER

Adana’da buğday verimi tahmin edilenin altında gerçekleşti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa