Nurhak’ta katledilen Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan anıldı

31 Mayıs 1971’de Nurhak dağlarındaki çatışmada hayatını kaybeden Türkiye gençlik hareketi önderlerin Sinan Cemgil ve Kadir Manga ile Alpaslan Özdoğan, mezarları başında anıldı.

31 Mayıs 2019 18:02
Son Güncellenme Tarihi: 31 Mayıs 2019 22:48
Paylaş

Ölümlerinin 47. yılında, Nurhak Dağı'nda katledilen 68 hareketinin önderlerinden Sinan Cemgil, Kadir Manga ve Alpaslan Özdoğan için Karacaahmet mezarlığında bulunan Sinan Cemgil'in mezarı başında anma düzenlendi.

Karacaahmet mezarlığının girişinden "Tohum Saçtığınız Topraklarda Sosyalizmi Kuracağız" pankartı arkasında toplanan katılımcılar hep bir ağızdan Nurhak ağıdını söyleyerek Sinan Cemgil'in mezarına yürüdü. "Yaşasın Devrim ve Sosyalizm", "Nurhak Şehitleri Ölümsüzdür" sloganları yürüyüş boyunca atıldı.

Mezarın çiçeklerle süslenmesiyle başlayan anma, yakın zamanda ortaya çıkan bir kayıtta Sinan Cemgil'in sesiyle dinlediğimiz "O Yar Gelir Gül Olur" türküsünün Nevzat Karakış tarafından söylenmesiyle devam etti.

ANMALARA GENÇ KATILIMI ARTIYOR

68'liler Birliği Vakfı adına konuşan vakfın kurucularından Tuncer Sümer,  Mayıs ayının kaybettikleri mücadele arkadaşlarıyla anıldığını hatırlatarak konuşmasına başladı. Sinan Cemgil anmalarının düzenleyicilerinden Saygın Yağmurdereli ile geçen sene anmada şiir okuyan Tayfun Cinemre'nin de artık aralarında olmadığını hatırlatan Sümer, buna rağmen anmaların gençlerin katılımıyla daha da kalabalıklaştığına dikkat çekti.

78'liler Girişimi adına söz alan Öner Nazım, egemen sınıfların devrimcilere karşı her türlü baskıyı, işkenceyi ve ölümü uygun gördüğünü belirtti. Nazım "Fakat bütün bu saldırılardan sonra 78 devrimcilerinin etkilerini silebileceklerini sanan egemenlerin hesabı tutmamıştır" dedi.

Emek Gençliği adına konuşan İstanbul gençlik yöneticisi Cumali Kaya, 50 yıl öncesinde olduğu gibi bugün de emperyalist bağımlılığın hala devam ettiğini vurguladı ve hakları tanınmayan Türkiye  halklarına, işsiz bırakılan işçilerine, gençlerine, baskı ve cinayetlerle kadınlarına kan kusturulduğunu belirtti. Kaya, "Deniz'lerin Yusuf'ların, Sinan'ların, Tayfur’ların, Ali İsmail'lerin bize bıraktıkları mücadele bayrağını devralmalı emperyalistlere ve işbirlikçilerine karşı tam bağımsız demokratik bir Türkiye mücadelesini tüm gücümüzle devam ettirmeliyiz" dedi.

Anma mücadeleyi anlatan küçük anekdotları içeren konuşmalarla ve türkülerle sürdürüldü. (İstanbul/EVRENSEL)


İZMİR'DEKİ ANMA ALPASLAN ÖZDOĞAN'IN MEZARI BAŞINDAYDI

31 Mayıs 1971’de Nurhak dağlarında çıkan çatışmada, Türkiye gençlik hareketinin önderlerinden Sinan Cemgil ve Kadir Manga ile birlikte yaşamını yitiren Alpaslan Özdoğan mezarı başında anıldı.

78’liler Ege Derneği, İHD, BEKEV, EMEP, HDP, CHP, İmece Derneği ve SYKP üyelerinin katıldığı anmada “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Nurhak’ı unutma unutturma”, “Gün gelecek devran dönecek, faşizm halka hesap verecek”, “Faşizme ölüm halka hürriyet” sloganları atıldı

Eski Buca Mezarlığı’nda Alpaslan Özdoğan’ın mezarı başında yapılan anmayı Nurhak’ı Anma Platfotmu düzenledi. Platform adına açıklamayı okuyan Servet Ali Çınar; “Egemen sınıflar onları katlederek onların şahsında mücadelenin önünü kesmeye çalışırken, düşüncelerinin içini boşaltarak, onları magazinleştirerek etkilerini silmeye çalışıyorlar. Olmadı! Egemen sınıfların bu politikası tutmadı. Toprağa düşen o büyük devrimciler unutulmadı. Alpaslan Özdoğan, Hüseyin Cevahir, Kadir Manga, Sinan Cemgil ve bütün toprağa düşen devrimciler unutulmadı” diye konuştu.  Nurhak’ta yaşamını yitirenlerin miraslarının yaşadığını vurgulayan Çınar, “Mirasları ülkemize, halklarımıza ve devrime koşulsuz bağlılıktır. Onların mirasları eşitsizliğe, adaletsizliğe, ayrımcılığa, ırkçılığa, faşizme, emperyalizme ve sömürüye karşı devrimci duruştu”dedi. 78’liler olarak Sinan Cemgilleri, Alpaslan Özdoğanları, Kadir Mangaları, Hüseyin Cevahirleri unutmayacaklarını söyleyen Çınar, “Unutturmayacağız, Onların devrimci anıları önünde minnetle eğiliyoruz” dedi.

"EŞİT VE ÖZGÜR GELECEK İSTEYEN GENÇLER MÜCADELEYE DEVAM EDİYOR"

Anmada Emek Gençliği adına konuşan Yunus Alpergün “Sinan Cemgil’in, Kadir Manga’nın, Alpaslan Özdoğan’ın katledilmesinin üzerinden 48 yıl geçti, 48 yıldır Alpaslan’ın yoldaşları bağımsızlık mücadelesinde, 48 yıldır Kadir’in yoldaşları demokrasi mücadelesinde, 48 yıldır Alpaslan’ın yoldaşları sosyalizm mücadelesinde onları yaşatmaya devam ediyor.  Onları katledenler mücadeleyi bitireceklerini düşünerek yağdırdı kurşunlarını, ama bitmedi 48 yıldır eşit ve özgür bir gelecek isteyen gençler, işçiler mücadele etmeye devam ediyorlar” dedi.

Bugün ülkeyi iki emperyalist devlet arasında gidip gelen, silah anlaşmaları yapan Türkiye kapitalistleri ve onların temsilcileri AKP ve Erdoğan hükümetinin, savaş sopasını sürekli göstermekten kaçınmadığını belirten Alpergün, “Bugün onlar kaybettikleri seçimleri, YSK darbesiyle tekrarlatmaktan çekinmiyor. Onlar, Kale Kayışta işçilere saldıranlara, TÜPRAŞ’ta işçiler hakkında yalan haber yapanlara sahip çıkıp bir kelime dahi edemiyorlar. Biz ise Emek Gençliği olarak tüm Türkiye gençliğini, tek adam tek parti yönetimini alaşağı etmek, eşit ve özgür geleceği kurmak için Alpaslan’ın yoldaşlarının saflarında mücadele etmeye çağırıyoruz” diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çiftçi domatesin kilosunu 2 liraya mal etti, 1 liraya satıyor

SONRAKİ HABER

İzmit Belediyesi sadece TÜGVA'ya 1 Milyon lira aktarmış!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa