22 Mayıs 2019 11:48

Ekrem İmamoğlu: Bir genel sekreterin üç arabası olur mu?

İBB'de sadece araç masrafının 123 milyon TL olduğunu söyleyen Ekrem İmamoğlu, "Bir il genel sekreterinin üç arabası olur mu?" diye sordu.

Görsel, Ekrem İmamoğlu'nun canlı yayın konuğu olduğu Çalar Saat program kaydından alınan ekran alıntısıdır

Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçildikten sonra Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) iptal kararıyla mazbatası geri alınan Ekrem İmamoğlu, canlı yayında FOX TV'deki Çalar Saat programında İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı. İmamoğlu, "Vakit yetmedi, ne yapacaktım biliyor musunuz? Sadece özel kalem müdürlüğündeki araçları alıp Yenikapı'da gösterecektim. Bir il genel sekreterinin üç arabası olur mu?" diye sordu.

Ekrem İmamoğlu, Çalar Saat programında İBB'de yapılan "israf"lardan rakibi AKP’nin adayı Binali Yıldırım’ın 31 Mart seçimlerinde "Sandık başkanlarının seçmenlerin tipine bakarak AKP’ye oy verecek gibiyse büyükşehir belediye başkanlığı pusulasını vermedikleri" iddiasına kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. YSK'nin açıklamayı geciktirdiği gerekçeli kararına ilişkin de konuşan İmamoğlu, "YSK’nin elinde gerekçe yok" dedi.

"ÖYLE İŞLER YAPILDI Kİ"

"Vakit yetmedi, ne yapacaktım biliyor musunuz?" diyen İmamoğlu "Sadece özel kalem müdürlüğündeki araçları alıp Yenikapı’da gösterecektim. Bir il genel sekreterinin üç arabası olur mu? Ya ben 6 yıldır kendi aracımı kullanıyorum. Bazı şeyler şeytanın aklına gelmez. Öyle işler yapıldı ki…" dedi.

"723 MİLYON LİRA ZARAR"

İBB'nin maddi zararını açıklayan İmamoğlu, "723 milyon lira Sayıştay denetiminde ortaya çıkan zarar. Araç masrafı 123 milyon lira. İhtiyaç dışı araç masrafıdır bu. Biz ekonomiyi hissetmeyip, toplumla bunu paylaşmazsak, insanların ne hissettiğini anlayamazsak olmaz. O yüzden ben iftar sofralarına gidiyorum ama 10 yıldır gidiyorum. Bakın onlar da gitmeye başladı." dedi.

"YILDIRIM'IN YÜZÜNDE MAHCUBİYET VAR"

Yıldırım'ın "Sandık başkanlarının seçmenlerin tipine bakarak AKP’ye oy verecek gibiyse büyükşehir belediye başkanlığı pusulasını vermedikleri" iddiasına tepki gösteren İmamoğlu şöyle konuştu: "Tartışmanın boyutu şöyle; bunu herhangi birisi söyleyebilir, karşısındakini kızdırmak için söyleyebilir. Ama bu ülkede önemli mevkilere gelmiş bir insanın ciddi bir bulguymuş gibi bunu anlatması çok enteresan bir şey. Üzücü olan şu; bunu gerçekten büyük mevkilerde var olmuş bir insan ciddi bir bulguymuş gibi, sıfatına bakarak oy pusulası veriyor, vermiyor tezinden yola çıkarak bütün bu usulsüzlüğü kendilerine göre bir gerekçenin varlığını ispat açısından böyle bir vakayı anlatıyor ve bunu topluma anlatıyor. Soruyu sorduktan sonraki Sayın Yıldırım'ın bir yüz hatlarına bakın kayıtlardaki. Yüzünde bir mahcubiyet var."

"YSK'NİN ELİNDE GEREKÇE YOK, HAKKIMIZI GASP ETTİ"

YSK'nin haklarını gasbettiğini ifade eden İmamoğlu şu sözleri söyledi: "Biz ne yaptık ıslak imzalı tutanakları üzerinden süreci ve hakkımızı koruduk. Ama hakkımızı YSK gasp etti, hesaba katmamışız. İstanbul'un gündemi bizim için israf ve tasarruf. Tasarruf dönemi başlayacak bu çok önemli bir şey. Bu Türkiye'nin ekonomik düzenine katkı sunacak iki kavram olmalı. Özellikle Türkiye içinde ana manşet konusu bunlar olacak. Tam 17 gün. 6 Mayıs'tan bu güne geçen 17 günde gerekçeli kararın yazılmamasının sebebi; ellerinde gerekçe olmamasıdır. Bilmiyorum manşetiniz var diye girmek istemiyorum ama bakın YSK bir karar aldı, 2123 sandıkta kamu görevlisi olmadığından dolayı süreci iptal ettiğini duyurdu. O günden bu güne 17 gün geçti gerekçeli karar yok, 17 gündür o sandıklardaki insanları zan altında bırakıyorlar. Bu insanlar 24 Haziran'da vardı, 16 Nisan'da vardı. İlk defa olan bir şey değildi. O insanları yanıma alıp, huzurunuza çıkardığımda ne diyeceksiniz? Bu insanlar hakkında soruşturma başlatıldı değil mi? Bu soruşturmada ne yapıldı? Bu ifadelerde ne çıktı? Benim ismimi bile anmayı bile reddeden anlayışlı kişiler sonuçları çarşaf çarşaf gazetelerinde yayınlamazlar mıydı? Ellerinde gerekçe yok."

"SANAL BİR GEREKÇE ÜRETTİLER, ALTI BOŞ"

Şaibe var denilen 123 sandıkta kendisinin ve rakibinin yüzde kaç oy aldığının açıklanmasını isteyen İmamoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Önce itiraz yok dediler, esas dedikleri şey ise şu; sonuca tesir etmiyor. 25 ilçenin sonucuna tesir etmiyormuş. Allah aşkına elinizde 123 tane sandık var, demek ki nerede olduklarını biliyorsunuz, demek ki elinizde sandık sayısı da var. Ne diyorlar İmamoğlu Yıldırım seçimine tesir ettiler diyorlar. Açıklasanıza sonucu. Ben yüzde kaç oy aldım? Ben bunu ilk defa da söylemiyorum. Anormal bir şey olmadığını net düşünüyorum. Çünkü dertleri bir gerekçe üretmek. Sanal bir gerekçe ürettiler, altı boş. O yüzden soyadına bakarak, tipine bakarak yorumunu yapmak akıl ötesi bir şey. Benim iminin yazılmayacağına yönelik talimat var. Kemal bey yüzde yüz haklı. Acı bir şey bu. Basın özgürlüğü medyanın, insanların haber alma hakkının koruması unsurları yok olmuş durumda. Biz bu yüzden sürece bir demokrasi seferberliği diyoruz."

SOYLU'YA YANIT: HERKES İŞİNİ YAPSIN

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "Bu devlet bana namusunu ve mahremini emanet etmiş" sözlerine de değinen İmamoğlu şunları söyledi:

"Söyledikleri gibi ne işiniz var iftarlarda demedim. Dedim ki ‘İftarlarda siyaset yapmayın. İşinize odaklanın.’ Seçimden önce de uyarmıştım, ‘seçim güvenliğine odaklanın’ demiştim. Görevinize davet ettim sizi. Veri kopyalamayı tane tane anlatacağım. Veri kopyalayıp kasama koymuşum' Yazıktır, günahtır, ayıptır. Yaptığımız işlem şu İBB'nin bünyesinde kalmak üzere teftiş kurulunun görevlileriyle 31 Mart, 17 Nisan arasındaki verilerin tespit altına alınması ve İBB kasasında tutulması. Kusura bakma ben de senin kadar devletin namusunu koruyorum. Kusura bakma ben devletin namusunu senden daha iyi korurum. Sen de dersin ki ben daha iyi korurum. Ben diyorum ki ekonomi ile ilgili olan insanlar ekonomiye odaklansın. Siz kendiniz diyorsunuz ki terör örgütleri hareketlendi, ona bakın. Herkes işini yapsın, ülkenin sorunlarını ortadan kaldıralım."

ÖNCEKİ HABER

Trabzon’da iş cinayeti | Kanalizasyon çukuruna düşen işçi öldü

SONRAKİ HABER

Bir direnişin öyküsü "Yalnız Efe" belgeseli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa