01 Mart 2019 17:10
Son Güncellenme Tarihi: 02 Mart 2019 15:58

Gazeteciler Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman beraat etti

Haber takibi yaparken gözaltına alınan; sonrasında haklarında dava açılan gazeteciler Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman beraat etti.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

Haber takibi yaparken gözaltına alındıktan sonra haber ve fotoğrafları gerekçe gösterilerek hakkında örgüt üyeliği ve casusluk suçlaması ile dava açılan gazeteciler Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman 1 Mart günü Hatay 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada beraat etti. Evrensel’e konuşan Mezopotamya Ajansı Muhabiri Erdoğan Alayumat, “Bu davalar ve soruşturmalar ile ‘bu haberleri yaparsanız bedelini ödersiniz’ denmek isteniyor” diye konuştu. Alayumat çektiği fotoğraflar nedeniyle 10 ay tutuklu kaldıktan sonra 2018'in Mayıs ayında tahliye edilmişti. 

“HAKLILIĞIMIZ ORTAYA ÇIKTI”

Beraat kararı sonrası Evrensel’e konuşan Gazeteci Alayumat, 2 yılı aşkın süredir “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme” ve “Örgüte üye olma” suçlaması ile yargılandıklarını hatırlatarak, başından beri kendilerine yöneltilen suçlamaların kaynağının gazetecilik faaliyetleri olduğunu söyledi.

Fotoğrafını çektikleri için casuslukla suçlandıkları Reyhanlı’daki buğday silolarının bulunduğu alanda cihatçı gruplara silahlı eğitim verilmesi iddialarının söz konusu olduğunu dile getiren Alayumat, verilen beraat kararı ile yaptıkları haberlerin de haklı olduğunun ortaya çıktığını dile getirdi. Askeri bölgenin fotoğrafını çekme iddiası ile savcılık makamının suç duyurusunda bulunmasını değerlendiren Alayumat, fotoğrafı çekilen buğday silolarının askeri bölge olduğuna dair hiçbir uyarıcı levha bulunmadığını dile getirdi. Gazetecilere bedel ödetilmeye çalışıldığını söyleyen Alayumat, “Bu davalar ve suç duyuruları ile bu haberleri yaparsanız bedelini ödersiniz denmek isteniyor” dedi.

DURUŞMADA NELER YAŞANDI?

1 Şubat'ta görülen duruşmada, Alayumat'ın fotoğrafını çektiği TMO silolarının bulunduğu alanın devletin gizli kalması gereken askeri bölge olup olmadığına dair Genelkurmay'dan beklenen yazı mahkemeye geldi. Yazıda fotoğrafları çekilen buğday silolarının devletin güvenliği bakımından gizli kalması gereken bilgiler içermediği belirtildi. Savcı mütalaasında Nuri Akman'ın tüm suçlardan beraatını, Erdoğan Alayumat'ın casusluk suçundan beraatını; “terör örgütü üyeliği”nden ceza almasını istedi.

Savcı, Alayumat için yönelttiği “terör örgütü üyeliği” suçlamasına dihaber'in OHAL KHK'si ile kapatılmasını dayanak göstermek istedi. Mahkeme ise her iki gazetecinin de beraatına karar verdi.

Savcılık ayrıca beraat etmelerine rağmen Akman hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçesi ile Alayumat hakkında Genelkurmay yazısına rağmen çekilen buğday silolarının askeri alan olduğu iddiası ile suç duyurusunda bulundu.

NE OLMUŞTU?

Gazeteciler Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman 14 Temmuz 2017'de ‘makul şüphe’ gerekçesiyle Antep’in İslahiye ilçesinde gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan gazeteciler Antep’ten Hatay TEM Şube’ye getirilerek, 13 gün burada gözaltında tutulmuş ve 27 Temmuz’da çıkarıldıkları mahkemede gazeteci Akman serbest bırakılırken, Alayumat “casusluk” iddiasıyla tutuklanarak, cezaevine gönderilmişti. Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman gözaltına alındığında Anadolu Ajansı ve Doğan Haber Ajansı iki gazeteciyi hedef göstermişti.

Hazırlanan iddianamede yaptıkları haberler, çektikleri fotoğraflar, yapmış oldukları röportajlar, muhabir arkadaşları ile telefon üzerinden yapmış oldukları haber tartışmaları da suçlama konusu olurken, gazetecilerin sınırdaki askeri hareketliliğe, ekolojiye ve cezaevlerine dair yaptıkları haberler de suçlamalar arasında yer almıştı.

Mesleki faaliyetleri nedeniyle “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme” ve “terör örgütüne üye olma” iddialarından 45’er yıl hapis cezası ile yargılanan Alayumat'ın çektiği MİT yerleşkesi olduğu iddia edilen buğday silolarının herkesin görebileceği açıdan çekilmiş fotoğrafı ile ilgili Genelkurmay başkanlığına yazı yazılmıştı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Rosas: Venezuela, Maduro ve Guaido etrafında ikiye bölünmüş değil

SONRAKİ HABER

Necip Hablemitoğlu suikasti şüphelisinin yakalandığı açıklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa