10 Şubat 2019 13:30
Son Güncellenme Tarihi: 10 Şubat 2019 19:37

Erdoğan: AKM, jakoben zihniyete karşı dikilmiş bir zafer anıtı olacak

Erdoğan, "Temelini atacağımız bina son 5 yıldır milli iradeye kasteden vatan millet düşmanlarına verilmiş en güzel cevap olacaktır" dedi.

Erdoğan: AKM, jakoben zihniyete karşı dikilmiş bir zafer anıtı olacak

Fotoğraf: Cem Öksüz/Cumhurbaşkanlığı/AA

Paylaş

İstanbul Taksim Meydanı'nda içerisinde millet kıraathaneleri olacak Atatürk Kültür Merkezi'nin temel atma töreninde konuşan Erdoğan, "Temelini atacağımız bina sadece bir kültür merkezi değildir. Bu aynı zamanda son 5 yıldır milli iradeye kasteden vatan millet düşmanlarına verilmiş en güzel cevap olacaktır. Yeni AKM tamamlandığında jakoben zihniyete karşı dikilmiş bir zafer anıtı olacaktır" ifadelerini kullandı. Konuşmasında sık sık Gezi eylemlerine değinen Erdoğan "Sözde sanatseverlerin Gezi olayları sırasında neler yaptıklarını, milletimizi hemen yanıbaşımıza nasıl aşağıladıklarını, terör örgütlerinin paçavralarıyla buradaki eski binayı nasıl kirlettiklerini hepimiz çok iyi biliyor hatırlıyoruz" dedi. Bugün 10 yıllık bir sabrın ürününü topladıklarını söyleyen Erdoğan "Eski binayı kendi marjinal çevrelerinin ideolojilerine alet eden çevreler, bütün enerjilerini projelerimizi engellemek için harcadılar" dedi. Erdoğan ayrıca Rami kışlasını da İstanbul'un en büyük kütüphanesi yapacaklarını belirtti.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"GEZİ'DE AKM'Yİ ESNAFIMIZIN MALINI MÜLKÜNÜ YAĞMALAMANIN ARACI HALİNE GETİRDİLER"

"İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'ni 2 yıl gibi kısa bir süre içinde tamamlayarak sanatçılarımızın ve sanatseverlerin hizmetine sunacağız. Projenin toplam yatırım bedeli 860 milyon lira. Eski yapının yıkılıp daha güzel daha modern daha ferah bir bina inşasına karşı çıkanlar kültür sanat hassasiyetiyle değil ideolojik bağnazlıkla hareket ediyordu. Ecdadın deyimiyle bu çevreler üzüm yemenin değil, bağcıyı dövmenin peşindeydi. Güya Atatürk Kültür Merkezi hassasiyetiyle hareket edenler, Gezi'de Atatürk Kültür Merkezini demokrasimize saldırmanın, esnafımızın malını mülkünü yağmalamanın, sokaklarımızı yakıp yıkmanın aracı haline getirdiler."

İÇİNDE MİLLET KIRAATHANELERİ OLACAK

"AKM projesinde çalışma odaları, kayıt sütüdyoları ve prova salonları, sanat galerileri, millet kıraathaneleri de yer alıyor. Hem mimari, hem estetik hem de kullanım bakımından göz dolduran bu eserin ülkemizin sanat faaliyetlerini daha da zenginleştireceğine inanıyorum."

"AKM'Yİ YIKIP CAMİ YAPACAĞIMIZI, AVM YAPACAĞIMIZI SÖYLEDİLER"

"Biliyorsunuz bu projeyi bu aşamaya getirene kadar çok mücadeleler verdik. Eski binayı kendi marjinal çevrelerinin ideolojilerine alet eden çevreler, bütün enerjilerini projelerimizi engellemek için harcadılar. Akla mantığa sığmayan iftiralar ve iddialarla, bunlar yeterli olmayınca sokakları yakıp yıkarak engellemeye çalıştılar. AKM'yi yıkıp cami yapacağımızı, AVM yapacağımızı söylediler."

"ZULÜM 1453'TE BAŞLADI" YAZARLARKEN BUNLARA BOYUN EĞMEDİK

"Kültür sanat için değil ideolojik bağnazlıkla hareket ettiler. Bu sözde sanat severlerin Gezi olayları sırasında neler yaptıklarını, milletimizi hemen yanıbaşımıza nasıl aşağıladıklarını, terör örgütlerinin paçavralarıyla buradaki eski binayı nasıl kirlettiklerini hepimiz çok iyi biliyor hatırlıyoruz. Güya AKM hassasiyeti ile hareket edenler Gezi'de AKM'yi demokrasimize saldırmanın, esnafımızın malını mülkünü yağmalamanın, sokakları yakıp yıkmanın aracı haline getirdiler. Burada yaşadık. Ne yapacaktık, seyir mi edecektik? Günlerce sokakları yakıp yıkarken sokaklara "Zulüm 1453'te başladı" yazarlarken bunlara boyun eğmedik. Fikren ve zihnen bu topraklarla tüm bağını koparmış sokak bağnazlarına rağmen ülkemize ve sanatımıza dev bir eser kazandırmak için yolumuza devam ettik."

"AKM VATAN VE MİLLET DÜŞMANLARINA VERİLMİŞ EN GÜZEL CEVAP OLACAKTIR"

"İşte bugün 10 yıllık bir sabrın ürününü topluyoruz. İstanbul kendini bu projede bulacaktır. Temelini atacağımız bina sadece bir kültür merkezi değildir. Bu aynı zamanda son 5 yıldır milli iradeye kasteden vatan millet düşmanlarına verilmiş en güzel cevap olacaktır. Yeni AKM tamamlandığında jakoben zihniyete karşı dikilmiş bir zafer anıtı olacaktır."

"RAMİ KIŞLASINI KÜTÜPHANE YAPIYORUZ"

"Şimdi buradan bir müjde daha veriyorum. Rami kışlasını da İstanbul'un en büyük kütüphanesi yapıyoruz. İnşaallah hedef 6 milyon ciltlik bir kütüphaneyi ülkemize kazandırmak."

"ARTIK HİÇ KİMSE KÜLTÜR VE SANATTA ÜLKEMİZİ VASARA MAHKUM EDEMEYECEK"

"Bu hafta mecliste görüşülecek bir kanunla kitap ve süreli yayınlarda KDV oranının sıfıra düşürülmesi uygulaması hem yayıncı, hem satıcıları kapsayacak şekilde genişliyor... Artık kitapta, dergide, gazetede KDV olmayacak. Amacımız daha çok okuyan, düşünen, tefekkür eden bir duruma gelmek. Artık hiç kimse, hiçbir kesim kültür ve sanatta ülkemizi vasata mahkum edemeyecek. Yani artık kitapta, dergide gazete vergi olmayacak."

ORHAN GENCEBAY: 10-15 YIL EVVELİNDEN BERİ ÇOK ÜZÜLÜYORDUM, ŞİMDİ SON DERECE SEVİNÇLİYİM

Fotoğraf: Hakan Kaya/DHA

Temel atma törenine Orhan Gencebay, "Bugün çok sevinçli bir günümüz. Atatürk'ümüze layık, ülkemize layık dünya çapında bir projenin temeli atıldı. Biz de şahit olduk. Son derece güzel bir gün. Hepimize hayırlı uğurlu olsun. 10-15 yıldan beri birtakım dedikodular vardı, onların hepsinin bittiğini görüyoruz. Bugün çok somut bir şekilde gerçekleri gördük.  Ben 10-15 yıl evvelinden beri çok üzülüyordum şimdi son derece sevinçliyim. Sanırım tüm sanat camiasındaki arkadaşlar da son derece sevinçliler.  Projeyi çok beğendim. Hem dünya çapında bir proje hem de Atamıza layık, ülkemize layık bir proje hayırlı uğurlu olsun" dedi.

ZAFER ALGÖZ: EMEĞİ GEÇENLERE HELAL OLSUN

Fotoğraf: Hakan Kaya/DHA

Oyuncusu Zafer Algöz de "Bu proje beni çok heyecanlandırdı. Yıllarca burada kültür ve sanat hizmeti yapmaya çalıştık. Şu anda yıkık olarak görmüş olduğunuz bu bina, ihtiyaçlara cevap veremeyecek kadar küçük geliyordu. Sadece tiyatro, opera, bale değil orkestraların da yer aldığı devlet klasik Türk Sanat Musikisi'nin de kullandığı bir sinema salonunun da olduğu bir binaydı. Ama mevcut olan şu alanın sadece dörtte biri bir yerde kültür merkezi vardı, geri kalan kısmı otopark ve altında atölyelerden oluşuyordu. Şu andaki yeni projeyi gördüğüm anda çok mutlu oldum. Sadece İstanbul ve Türkiye’nin değil Avrupa’nın bayağı önemli kültür ve sanat merkezi olacak. Bittikten sonra hepimizin gurur duyacağı ve üstelik de dar gelirli vatandaşlarımızın da kültür bakanlığımızın eserlerini de çok çok ucuz fiyatta izleyecekleri dünyanın sayılı kültür merkezi olacak. Emeği geçenlere helal olsun” dedi. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Karadon’da maden ocağında toprak kayması: 1 işçi yaralandı

SONRAKİ HABER

Beklenen kar geldi, İstanbul’da yağmur etkili

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa