01 Şubat 2019 23:29
Son Güncellenme Tarihi: 01 Şubat 2019 23:38

CHP'de Beyoğlu adaylığı için Alper Taş düşünülüyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beyoğlu adaylığı için ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş'ın isminin geçtiği iddiasını doğruladı.

CHP'de Beyoğlu adaylığı için Alper Taş düşünülüyor

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV'de İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, Beyoğlu için ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş'ın adaylığını desteklediğini söyledi: "Son derece saygın bir isim. Beyoğlu'ya yakışan bir isim. Genç, dinamik bir arkadaş dolayısıyla bakacağız."

KAFTANCIOĞLU'YA ELEŞTİRİ

31 Mart 2019'daki yerel seçimlere dair açıklamalar yapan Kılıçdaroğlu, adayları geç belirledikleri eleştirisine katılmadığını söyledi.

CHP Genel Başkanı, çok sayıda adayın belirlendiği Parti Meclisi (PM) toplantısı sırasında istifasını açıklayan daha sonra bu kararını geri çeken İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu için "Duygusal nedenlerle böyle bir tweet atması doğru değil. Parti içi tartışmaları kamuoyu önünde tartışmayı doğru bulmuyorum" dedi.

"Bizim partimiz bir ailedir ve kendi içinde tartışmalar olabilir. Canan hanımın da böyle duygusal bir tweet attığını biliyorum ve sonra vazgeçtiğini biliyorum" diyen Kılıçdaroğlu, "İstifa etmemeli. Halka şunu söyledim, atılan tweetin doğru olmadığını söyledim. Bir il başkanının duygusal nedenlerle böyle bir tweet atması doğru değil. (İstifasını istediği iddiası) O konulara girmek istemem. Bu bir partinin iç sorunudur" şeklinde konuştu.

SOYER'İ YIPRATMAK İSTİYORLAR

Kılıçdaroğlu, partisinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterdiği Tunç Soyer'e babası üzerinden yöneltilen eleştirilere de tepki gösterdi: "Soyer'e yapılan eleştiriler haksız. Yıpratmak için çaba harcıyorlar, İzmir halkı, gerçekleri bilen bir halktır. Babasından ötürü çocuklar neden yargılanır? Erdoğan her ortamda inancı siyasete alet etmiyor mu? Tunç Soyer orada, belediye başkanlığı yapmış, belediye başkanlığı yaptığı sürede hiçbir şeyle suçlayamıyorlar. Tunç Soyer'i kalkıp da bunun üzerinden karalamak, gölgelemek akıl mantık alacak şey değil. Babasının yaptıklarından dolayı suçlanamaz ve ödüllendirilemez. Tunç Soyer çalışkan, azimli, çağdaş, Atatürkçü, sosyal demokrat birisi."

BEYOĞLU İÇİN ALPER TAŞ

Kılıçdaroğlu, "CHP'nin Beyoğlu adayı olarak ÖDP Genel Başkanı Alper Taş sizin gönlünüzdeki isimmiş. Yarın PM'ye onun ismini mi getireceksiniz?" şeklindeki soruya "Olabilir. Alper Bey son derece saygın bir isim. Beyoğlu'ya yakışan bir isim. Genç, dinamik bir arkadaş dolayısıyla bakacağız" şeklinde yanıt verdi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, Odatv'den Fethi Yılmaz'a konuştu.

'KONU ALPER TAŞ’IN CUMHURİYET HALK PARTİSİ ADAYLIĞI MESELESİ DEĞİL'

CHP’den Beyoğlu Belediye Başkan adayı olmasıyla ilgili teklifin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldiğini söyleyen Alper Taş, “Kemal Bey’in kendisiyle görüşmedik ama Kemal Bey adına Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na ilişkin teklif geldi. Biz de durumu arkadaşlarımızla, çevremizle değerlendireceğimizi kendilerine ilettik. Konu Alper Taş’ın Cumhuriyet Halk Partisi adaylığı meselesi değil. Sosyalistlerin, sosyal demokratlarla Beyoğlu özelinde somut bir işbirliği ittifakı, mücadele birliği olacak mı olmayacak mı? Partinin ele aldığı nokta burasıdır” dedi.

'ŞİŞLİ’Yİ BEŞİKTAŞ’I, HERHANGİ BİR İLÇEYİ ÖNERSELERDİ, ASLA ÜZERİNDE DÜŞÜNMEZDİK'

“Bize Şişli’yi Beşiktaş’ı, herhangi bir ilçeyi önerselerdi, asla üzerinde düşünmezdik" diyen Alper Taş, "Beyoğlu, İstanbul’un kalbi niteliğindeki yer olması açısından ve Türkiye toplumunun farklı renklerine seslenebilmek açısından laboratuar bir yer. Halkla iç içe farklı bir yerel yönetim anlayışını ortaya koyma ve örnekler yaratma konusunda oldukça önemli bir ilçe olduğu için, bunun üzerinde düşündük tartıştık” ifadelerini kullandı.

'BEYOĞLU YERELİNDE İTTİFAK YAPTIK, BAZI BÖLGELERDE DE İTTİFAK YAPIYORUZ'

Alper Taş, “Biz Beyoğlu yerelinde ittifak yaptık. Onun dışında bizim partinin alacağı pozisyon AKP-MHP bloğunu geriletme konusunda, kendi yerelliklerinde kendi pozisyonlarını alacaklar. Bütün Türkiye düzeyine yayılan bir ittifak zeminimiz yok. Bizim CHP ile bu düzeyde ilişki kurduğumuz bir yer Beyoğlu ise bir yer de Ordu’nun Çamaş ilçesi… İki yerde bu manada ittifak kurduk. Çamaş’ta da bizim ilçe başkanımız CHP çatısı altında seçime giriyor. Bazı bölgelerde de ittifak yapıyoruz” dedi.

TAZMİNATLARI ÖDEMEK İÇİN 200 BİN LİRA BORÇ ALDIM

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olan davaların hatırlatılması üzerine ise "Tazminatları ödemek için evi sattım. Bir miktar da borç aldım. Çünkü evi satınca yetişmedi. Biz vatandaşlardan para istemedik ama bir fon kurduk. Bize yüksek para cezaları vererek susturmaya çalışıyorlar. 200 bin lira borç aldım. Kimden borç aldığımı söylemeyeyim. Mal varlığı beyanımda var. Akrabalarımdan aldım daha çok." dedi. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan, kendine yeni bir başdanışman atadı: Mehmet Ferden Çarıkçı

SONRAKİ HABER

Karabük'te gıda zehirlenmesi nedeniyle 80 kişi hastaneye kaldırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa