Flormar işçisi: Bundan sonra AKP benden oy alamaz!

Flormar işçileri yaklaşan yerel seçimleri, yerel yönetimlerden beklentilerini Evrensel'e anlattı.

03 Ocak 2019 21:59
Son Güncellenme Tarihi: 04 Ocak 2019 13:35
Paylaş

Mahmut ALTINTAŞ
Hasret Gültekin KOZAN
Gebze

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Flormar kozmetik fabrikasında çalışan işçiler sendikalaştıkları için işten atıldı. Aylardır direnişlerini yasaklara rağmen sürdüren işçiler kararlı, fabrikaya sendikalı olarak döneceklerini söylüyor. Yaklaşan yerel seçimler vesilesiyle bir araya geldiğimiz işçilerden Bayram Demirel, “Biz ikinci seçimi göreceğiz. İlk seçim öncesi bütün siyasiler geldi, yoğundu. Sonra duruldular, şimdi yine hareketlendik. Bundan sonra AKP benden oy alamaz, günahımı dahi alamaz. Bu direniş çok şey öğretti bize” diyor.

‘AKP MİLLETVEKİLİ ‘GEREKENİ YAPACAĞIZ’ DEDİ, BİR DAHA GELMEDİ’

Emrah Daştan, 9 aylık Flormar işçisiydi. İlk günden bu yana fabrikanın önünde olduğunu söyleyen Daştan, “Buradayız, direnmeye devam ediyoruz, üzerimizde baskılar var. Kış günü direnişin kırılması için ellerinden geleni yapıyorlar ama buradaki 85 yüreği büyük insan, sınıf dostlarının yardımıyla direnmeye devam ediyor” dedi. AKP İl Başkanının iki hafta önce ilk defa direniş alanına geldiğini aktaran Daştan, “Onlar da çığlığımızı duydu diye düşünmek istiyoruz. Taleplerimizi dile getirdik onlara da. Geç kalınmış bir ziyaretti ama umarız bize verdikleri sözü tutarlar. Acaba bir umut olur mu diye düşünmüyor değiliz. Burada her partiden arkadaşımız var, parti olarak bakmamalıyız, vicdanen bakmalıyız” ifadelerini kullandı. AKP’li belediyenin bir gün kapılarını çalmadığını belirten Daştan, “Burada AKP’ye gönül vermiş arkadaşlarımız çoğunlukta, hiçbir girişimleri olmadı, aylar sonra il başkanı geldi anca. Biz burada duruyorsak sınıf dostlarımızın bizlere ilettiği maddi ve manevi duyguların sayesindedir. 24 Haziran öncesi AKP milletvekili gelip ‘Gerekeni yapacağız’ dedi ama bir daha gelmedi, gereken de yapılmadı. Ondan sonra daha geçen yine bir seçim öncesi AKP il başkanı geldi. Yerel seçimlerde haktan, hukuktan, emekten anlayan bir belediye başkanının seçilmesini isteriz” dedi.

‘BELEDİYE BAŞKANININ BİZİM YANIMIZDA OLMASINI İSTERİM’

7 yıldır Flormar’da çalışan Nihade Erdoğdu ise en büyük sıkıntılarının soba yakamamak olduğunu söyledi. Sobanın, çadırın, ses aracının yasaklandığını ifade eden Erdoğdu, “Kaymakamlıktan, Valilikten bu yasağı kaldırmalarını istiyoruz. Şartlar o kadar zor ki, insanlar burada soğukta. Nasıl vicdanları rahat ediyor? Kendi eşleri, çocukları böyle bir durumda olsa rahat ederler mi?” diye sordu. Evde ister istemez sıkıntılar olduğunu vurgulayan Erdoğdu, “Kendi çapımızda döndürmeye çalışıyoruz. Eşim çalışıyor, ben burada çalışırken bile zorlanıyorduk. Şimdi daha da zorlanıyoruz. Türkiye’de evden bir kişinin çalışmasıyla zor geçiniliyor” dedi.

Belediye başkanlarının deri koltuklarında değil, vatandaşın yanında oturması gerektiğini dile getiren Erdoğdu, “Ben o koltuğu sevmelerini istemiyorum. O koltuğa gelenler daha çok sermayenin yanında oluyor, bir belediye başkanının bizim yanımızda olmasını isterim. Bizim yanımızda olsunlar, sokağa çıktığında bir merhaba desin. Aylardır buradayız ben Gebze Belediye Başkanının bizim yanımıza geldiğini görmedim. Ben Gebze Belediyesi sınırları içinde yaşayan bir vatandaşım, gelsin görsün, yanımızda otursun” diye konuştu.

Meral Aktaş ise “Burada battaniyeler, polarlar ile ısınmaya çalışıyoruz, soba yakmamıza izin vermiyorlar. Kim gelirse gelsin aynı şekilde karşılıyoruz. Umudumuz var, bekliyoruz” dedi. Kendilerini destekleyen bir belediye istediğini belirten Aktaş, “İnsanların sıkıntılarıyla ilgilenen bir belediye isterim. Sobamızı yasaklamayan, bizi destekleyen, yanımızda olan bir belediye olabilir” ifadelerini kullandı.

Semra Canbolat 2 yıllık Flormar işçisiydi. “Soğuk da olsa, sıcak da olsa, her türlü zorluğa karşı mücadele ediyoruz, vazgeçmiyoruz” diyen Canbolat şöyle devam etti: “Sonuna kadar da devam edeceğiz, kazanacağız. Burada işimizi istiyoruz, sendika hakkımızı talep ediyoruz. Buraya gelen siyasilerin ellerinden geleni yapmasını istiyoruz.” Canbolat, “Adaletli bir belediye yönetimi isterim. Biz burada aylardır direniyoruz gelen olmadı, bize destek olmalarını, sahip çıkmalarını isterdim” dedi.

‘AKP GÜNAHIMI DAHİ ALAMAZ’

Bayram Demirel bugüne kadar AKP’ye oy vermiş bir Flormar işçisi. “Bundan sonra AKP benden oy alamaz, günahımı dahi alamaz” diyen Demirel, direnişin çok şey öğrettiğini söyledi. “Biz ikinci seçimi göreceğiz. İlk seçim öncesi bütün siyasiler geldi, yoğundu. Sonra duruldular, şimdi yine hareketlendik” diyen Demirel şu ifadeleri kullandı: “Kimilerini ayrı tutuyorum, bir şeyler yapmak için gelenlere teşekkür ediyoruz ama sırf bir oy için buraya gelip de nutuklar atıp gidenleri vicdanlarıyla baş başa bırakıyoruz.” Meclis ziyaretinden söz eden Demirel, “İşçi sınıfı gerçekten sahipsizmiş. Hükümet de, muhalefet de hepsinin tek derdi oy imiş, gittik Mecliste de gördük” dedi. Her şeyin iç yüzünü bu direniş ile birlikte daha iyi gördükleri söyleyen Demirel, “Kocaeli’de bütün belediyeler iktidarın. Hiçbir belediye başkanı gelip de halimizi sormadı. Ne yeriz, ne içeriz, çocuklarımız nasıl gider bunu düşünen belediye olmadı. Çokça arkadaşımız belediyeye sosyal yardım alabilmek için müracaatta bulundu, iki üç kişiye anca çıktı. Belediyeler halkın yanında olmalı, sadece seçim zamanı değil, her zaman ama bizim ülkemizde bu yok” diye konuştu. Bütün sıkıntılara rağmen mücadelelerini kazanımla sonuçlanana kadar devam ettireceklerini aktaran Demirel, “Onlar inat ise biz onlardan daha inadız, bu fabrikaya sendika girecek” dedi.

FABRİKA İÇİNDE BASKI SÜRÜYOR!

Direniş alanında işçilerle görüşürken istifasını verip arkadaşlarının yanına gelen Gamze Delice ile karşılaşıyoruz. 3 yıldır Flormar’da çalıştığını, sendikalı olduğunu söyleyen Delice, baskılara dayanamadığını belirtti. Baskılar sonrası istifaya zorlandığını ve işten ayrıldığını belirten Delice şunları söyledi: “Türlü türlü baskılar yapıldı, çalışmak istemediğim bölümlere gönderildim, farklı vardiyalara yazıldım istemediğim halde, iftiralar atıldı, yalanlar söylendi. İşçiler hırsızlık yapmakla suçlandı. Çıkış saatlerine yakın çantalarımıza ürün koyup, aramalar sonrası hırsızlık yaptığımızı iddia ediyorlar. Sendikalı işçi arkadaşlar istifaya zorlanıyor. En küçük hataları büyütüp istifalara zorlanıyor.”

ÖNCEKİ HABER

Hiç açılmayan kapılara sıkışanlar: KPSS mağdurları

SONRAKİ HABER

Haftann filmleri: ‘Ve Sonra Dans Ettik’ ile ‘Kraliçe Lear’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa