15 Aralık 2018 01:11

Kolombiya'da direnen öğrenciler kazandı; hükümet talepleri kabul etti

Kolombiya'da üniversitelere daha fazla kaynak ayrılması talebiyle ekim ayından beri eylemde olan öğrenciler, hükümeti dize getirdi.

Fotoğraf: Lokman İlhan/AA

Paylaş

Kolombiya'da ekim ayı sonundan beri eğitime daha fazla kaynak aktarılması talebiyle eylemler ve eğitim grevleri örgütleyen öğrenciler, hükümete diz çöktürdü.  Öğrenciler ve hükümet arasında yükseköğretime daha fazla mali kaynak ayrılması amacıyla anlaşma sağlandı.

Devlet Başkanı Ivan Duque, kamu üniversitelerine daha fazla mali kaynak ayrılması için yaklaşık 70 gündür protesto yürüyüşlerine devam eden öğrencilerle, uzun süren müzakereler sonucu varılan anlaşmayı başkent Bogota’da imzaladı.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre imza sonrası açıklama yapan Duque, taraflara teşekkür etti, tarihi ve sorumlu bir anlaşmaya vardıklarını belirtti.

Anlaşmaya göre, yükseköğretime ayrılan mali kaynak 4,5 trilyon pesoyu (1 milyar 420 milyon dolar) aşacak. Bu meblağın 1,3 trilyon pesoluk (420 milyon dolardan fazla) kısmı ise doğrudan kamu üniversiteleri için kullanılacak.

Kolombiya'da ekim ayı sonundan bu yana bazı kentlerde genel eğitim grevi ve protesto yürüyüşleri düzenlenmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

MHP'nin Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı çekildi

SONRAKİ HABER

Demokrasi İçin Birlik (DİB) toplantısı: Halkın talepleri etrafında mücadele edilmeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa