24 Ekim 2018 07:58

Kolombiya'da öğretim görevlileri, ülke genelinde greve çıktı

Hükümetin geçen yıl öğretim görevlileri ile varılan anlaşmanın tamamını uygulamasını isteyen akademisyenler, Kolombiya genelinde greve çıktı.

Fotoğraf: Lokman İlhan/AA

Paylaş

Kolombiya'da, hükümetin geçen yıl öğretim görevlileri ile varılan anlaşmanın tamamının uygulanmasını isteyen akademisyenler ülke genelinde yürüyüşler düzenledi.

Hükümetin yükseköğretime ayırdığı bütçenin artırılması talebiyle 10-21 Ekim tarihlerinde eğitimde genel grevin yaşandığı Kolombiya'da bu kez akademisyenler bir günlük greve gitti.

Başkent Bogota'nın yanı sıra Bucaramanga, Cali, Cartagena, Armenia, Medellin kentlerinde, bazı öğrenci gruplarının da desteğiyle toplanan akademisyenler, protesto yürüyüşleri yaptı

Bogota'nın farklı bölgelerinden harekete geçen akademisyenler, şehir merkezindeki tarihi Bolivar Meydanı'nda toplandı.

'BÜTÜN MADDELER YERİNE GETİRİLSİN'

Kolombiya Eğitimciler Federasyonu (FECODE) Başkanı Nelson Alarcon, meydanda yaptığı konuşmada, geçen yıl bir aydan fazla süren eğitim grevi neticesinde hükümetle vardıkları anlaşmaya işaret etti.

Üzerinde anlaşılan maddelerin küçük bir kısmının yerine getirildiğini söyleyen Alarcon, bu anlaşmayla daha iyi bir eğitimin sağlanacağını vurguladı ve bütün maddelerin hükümet tarafından yerine getirilmesini istedi.

ÖĞRENCİ ÖRGÜTLERİ PROTESTOLARINI SÜRDÜRECEK

Öte yandan öğrenci örgütü temsilcilerinden Alejandro Palacio, El Tiempo gazetesine verdiği mülakatta, eğitimdeki mali durumun düzeltilmesini ve bütçeden aktarılan payın artırılmasını istediklerini ifade etti.

Palacio, üniversitelerinden gelen "Derslere geri dönün" çağrısına rağmen hükümet, kendileriyle masaya oturuncaya dek protestolara devam edeceklerini vurguladı. (Bogota/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gevrekseydi köyü, Kütahya Belediyesi sınırlarına dahil edildi

SONRAKİ HABER

ABD Senatosu, "Trump için hızlı bir yargı süreci" öngörüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...