06 Aralık 2018 23:34

KYK: Bir hapishane markası

"KYK kendi sitesinde 'KYK yurtlarını bir marka haline getirme yolunda ilerliyoruz' diyeceğine öğrencilere huzurlu bir barınma ortamı sağlamalı."

Paylaş

Fevzi Çakmak Kadın Öğrenci Yurdu'ndan Öğrenciler

Adana

 

Kocaeli'deki Canfeda Hatun Kız Öğrenci Yurdu'nda yaşanan olaydan sonra bu yazıyı yazma ihtiyacı duyduk. Bildiğiniz gibi daha önce Kocaeli'de yurttan izin alarak dışarıda kalan kadın öğrencilerin aileleri arandı ve “Kızınız son zamanlarda çok sık izin alıyor” gibi sözler söylenerek kadın öğrenciler aileleriyle karşı karşıya getirildi. KYK genel merkez birimi ise bu durum sonrasında arama durumunun bir kural olduğunu ve her KYK yurdunda bu sistemin uygulandığını belirtti. Kendi ayaklarının üzerinde durabilmek için çabalayan, yıllarca emek veren bireyler olarak böyle durumların yaşanmasının bizi tedirgin ettiğini belirtmemiz gerekiyor.

HER GÜN AYRI BİR TEDİRGİNLİK

Son bir ayda arkadaş ortamlarında dikkatimizi çeken ve bizi fazlasıyla mağdur durumda bırakan “izin alma”; bazen izin aldığımız halde “izinsiz dışarıda kaldın” diye uyarılar alma, yurtta olmamıza rağmen dışarıda kalmış görünme gibi sistem hatalarından dolayı birçok sorunla karşı karşıya kalıyoruz. Bu durumların çoğunda uyarı dahi almadan ifade vermeye çağırılarak tutanak tutuluyor. “Her gün sistemde hata var mı?”, “Uyarı alacak mıyım?” diye düşünmek bizleri rahatsız ediyor. Kadın yurtlarında yaşanan sorunlardan bir diğeri ise saat 23.00'dan sonra 2 dakika dahi olsa geç gelen öğrencilerin isimlerinin alınması. Ama bakıyoruz ki erkek öğrenci yurtlarında böyle durumlar yaşanmıyor. Hükümetin özellikle kadınların özel hayatına müdahalesini KYK yurtlarındaki gerek saat gerekse izin alma durumlarında görebiliyoruz.

KYK'LI OLMAYAN BİLEMEZ

Gönül isterdi ki tek sorunumuz bu olsun! Her sabah hayalini kurduğumuz kahvaltıyı yapalım ama maalesef ki burası KYK yurdu. Sabah kahvaltımızda yeteri kadar kahvaltılığın olmaması, olan şeyleri de aldığımızda fişimizin yetmiyor olması gibi bir durum var.  Kriz KYK yurtlarını da vurdu galiba geçmiş yıllarda ücretsiz olan ekmek artık çeyreği 25 kuruşa... Durum böyleyken kahvaltıdan kalan bayat patetesler akşam yemeklerinde bize tanıdık geliyor. Ekmeği bir yana bırakalım ete ve tavuğa gelen zamlar (fişimiz sekiz buçuk lira, etli yemekler yedi buçuk lira!) fişimizin %90'ını bitiriyor. KYK kendi sitesinde “KYK yurtlarını bir marka haline getirme yolunda ilerliyoruz.” diyeceğine öncelikle öğrencilere huzurlu bir barınma ortamı sağlamalı. Kaygısız bir yurt istiyor ve bu haklı taleplerimizin çözülmesini istiyoruz.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kıbrıs’a bir mercek

SONRAKİ HABER

Belediye başkanı ve jandarma komutanı düğünlere 'kural' getirdi: Dış çekim yasak!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa