26 Kasım 2018 15:17

OHAL Komisyonu çözüm değil mağduriyet üretti

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu OHAL Komisyonu hakkında Avrupa Konseyine mektup yazdı: Burada hukuk değil, AKP’nin kriterleri temel alınıyor.

Ömer Faruk Gergerlioğlu, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde sendikalaştıkları için işten atılan Flormar işçilerini ziyaret etmişti. | Fotoğraf: MA

Paylaş

HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreterliğine mektup gönderdi. OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun, hak ihlallerinin telafisinde yetersiz kaldığını ve komisyonun kötü işletildiğini anlatan Gergerlioğlu, başvuruların çoğunun değerlendirilemediğini ve bilerek zorluk çıkarıldığını söyledi. Gergerlioğlu’nun Avrupa Konseyine gönderdiği mektupta şu başlıklar öne çıktı:

AİHM BASKISINI ÖNLEMEK İÇİN KURULDU

“Binlerce mağdurun kısa bir sürede AİHM’ye müracaatları sonucu ortaya çıkan dış baskılara dayanamayan, AKP hükümeti, OHAL/KHK mağdurları için bir hak arama yolu olarak ‘OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunu’ kurmak zorunda kalmıştır. Ancak, komisyonun şu ana kadar gösterdiği çalışma usulü ve kriter göstergeleri hem Venedik Komisyonu tarafından öngörülen ölçütlerin hem de AİHM içtihatlarında belirlenen standartların çok uzağındadır. OHAL komisyonu, maalesef, kararlarında hukuki kriterleri esas almak yerine AKP hükümetinin politik kriterlerini temel almaktadır.

KASITLI ZORLUK ÇIKARILIYOR

OHAL Komisyonu temel hak ve özgürlüklerin ihlalini inceleyecek idari bir mekanizma olarak değil aksine bu iddiaların yargı önüne götürülebilmesini engelleyici bir kuruluş ve organizasyon şemasına sahiptir. Devlet, Komisyona başvuran kişiler bakımından başarı şansı olmayan bir yol ihdas etmiş ve Komisyona başvuruyu “Kasıtlı zorluk çıkartma kuralı” haline getirmiştir. Komisyon ihlal iddialarının giderimini sağlayamayacaktır ve kamu gücü işlemlerinin temel hak ve özgürlüğün korunmasına ilişkin formaliteden ibaret bir hukuk yoludur.

125 BİN BAŞVURUNUN 42 BİNİ İNCELENDİ

Anılan Komisyonun yapısı ve kurulduğu günden beri verdiği kararların istatistiksel dökümü yanında değerlendirme yaptığı kriterlerin yetersizliği de bu komisyona yapılan başvurularda anılan Komisyonun kapasite sorununu haklı çıkarmaktadır. 23 Ocak 2017 de kurulmasına karar verilen komisyonun kurulmasının üzerinden yaklaşık iki yıl geçmesine rağmen (İki yıl içerisinde komisyonun başvuruları karara bağlayacağı sözü verilmişti) şu ana kadar 125 bin başvurunun 42 bini incelenebilmiştir. Bu incelemeler sonucunda olumsuz karar alan yurttaşların başvuruları için adres gösterilen Ankara İdare Mahkemelerinden ise bir karar çıkabilmiş değildir. Görülmektedir ki insanların iç hukuk yollarını tüketmeleri gerektiği zorunluluğu daha ilk adımda defacto bir şekilde engellenmektedir.

BERAAT VE TAKİPSİZLİK ALANLARA BİLE RET KARARI

T.C. mahkemelerinden beraat ve takipsizlik alanlara ya da hakkında hiç soruşturma olmayan yurttaşlara yukarıda anılan sebepler gerekçe gösterilerek ret cevabı verilmektedir. Daha öncesinde ihraç edilme tarihine göre başvuruların değerlendirileceği belirtilmesine rağmen açıklanan sonuçlar sıralamaya kesinlikle uyulmadığını göstermektedir. Teknik olarak değerlendirdiğimizde de komisyon çalışma prensibi olarak ciddiyetten uzak, komisyon başkanının ‘Değerlendirmelerimiz bittikten sonra iade sayısı yüzde 15leri bulacaktır’ dediği kadar değerlendirme sonuçları önceden belli ve objektiflikten uzak, başka kişilerin kararlarını başka başvuruculara gönderecek kadar özensiz, evrensel hukuk normlarından uzak olacak şekilde haktan ve hukuktan uzak bir yapısı vardır. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sığacık’taki balık çiftliği için 4. kez ÇED süreci başlatıldı

SONRAKİ HABER

Derneklere, üyelerini mülki amirlere bildirme zorunluluğu geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa