05 Kasım 2018 07:59
Son Güncellenme Tarihi: 05 Kasım 2018 15:11

Suudi Arabistan: Kaşıkçı cinayeti failleri adalete teslim edilecek

Suudi Arabistan Birleşmiş Milletler’e Cemal Kaşıkçı hakkında açıklama yaptı. Öte yandan Cemal Kaşıkçı'nın oğullarından da açıklamalar geldi.

Fotoğraf: Akın Çeliktaş/DHA

Paylaş

Suudi Arabistan, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyine, Kaşıkçı'nın ölümünden sorumlu olan faillerin adalete teslim edileceğini bildirdi.

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın oğulları da "Babamızın cesedi bize verilmeden, ailemiz yas tutamaz ve bu konuyu kapatamaz. Şu anda tek istediğimiz, babamızı Medine'deki El Baki Kabristanlığı'na, ailesinin diğer üyelerinin yanına defnedebilmek" açıklamasında bulundu.

ABD: SORUŞTURMA SONUÇLARI KAMUOYUYLA PAYLAŞILMALI

ABD, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nde Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili açıklamada bulundu. Açıklamada Cemal Kaşıkçı'nın önceden planlanan cinayetinin kınandığı ve olayla ilgili ayrıntılı soruşturmanın hukuka uygun şekilde yürütülmesi ve sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılmasının önemli olduğu belirtildi.

KAŞIKÇI'NIN OĞULLARINDAN AÇIKLAMA

Cemal Kaşıkçı'nın 35 yaşındaki oğlu Salah ile 33 yaşındaki oğlu Abdullah Kaşıkçı, Amerikan CNN kanalına verdikleri mülakatta, babalarını acı bir şekilde kaybettiklerini anlattı.

Kaşıkçı'yı "çok cesaretli, cömert ve çok cesur bir adam" olarak yad eden iki kardeşten Salah Kaşıkçı, "Şu anda tek istediğimiz, babamızı Medine'deki El Baki Kabristanlığı'na ailesinin diğer üyelerinin yanına defnedebilmek. Suudi yetkililerle konuştum, umarım en kısa zamanda bunu gerçekleştirebiliriz" dedi.

'İNSANLAR BİZDE CEVAPLARIN OLDUĞUNA İNANIYOR, NE YAZIK Kİ YOK'

Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin gelişmeleri herkes gibi ailesinin de basından takip ettiğini belirten Salah, "İnsanlar bizde cevapların olduğuna inanıyor, ne yazık ki yok." ifadelerini kullandı.

Salah, babasının, çocukları ve torunlarına yakın olmak için Washington'dan Türkiye'ye taşınmak istediğini dile getirdi.

Cidde'deki bankacılık işine kısa zamanda geri dönmeyi düşündüğünü kaydeden Salah, babasının ölümünden kısa bir süre sonra Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile tokalaştığı fotoğrafın yanlış yorumlandığını dile getirdi.

Soruşturmanın bitmesi ve gerçeklerin ortaya çıkması için beklediklerini kaydeden Salah, "Kral bu işe karışan herkesin adalete teslim edileceğini söylüyor. Buna inanıyorum. Bu olacak" değerlendirmesinde bulundu.

'UMARIM ACI ÇEKMEMİŞTİR YA DA HIZLICA OLUP BİTMİŞTİR'

Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaşayan Abdullah Kaşıkçı ise cinayetten önce babasının Türkiye'de olduğunu duyunca, buraya gidip babası ve nişanlısı Hatice Cengiz ile vakit geçirdiğini söyleyerek, "Babam mutluydu. Onunla görüşmek benim için bir fırsattı. İstanbul'da iyi vakit geçirdik. Onun son zamanlarını gördüğüm için mutluyum" diye konuştu.

Abdullah, "Ona her ne yapıldıysa umarım çok acı çekmemiştir ya da hızlıca olup bitmiştir. İnşallah huzur içinde ölmüştür" dedi.

'CEMAL, HİÇBİR ZAMAN MUHALİF OLMADI'

Cemal Kaşıkçı'nın Müslüman Kardeşler üyesi olduğuna yönelik iddialara, Abdullah şöyle yanıt verdi:

"Bunlar sadece babama yapıştırılan etiketler, insanlar onun makalelerini okuyup derinine inmiyorlar. Bir insana etiket yapıştırmak kolaylarına geliyor. Cemal hiçbir zaman bir muhalif olmadı. Monarşiye ve bunun ülkeyi bir arada tutan unsur olduğuna inandı. Ülkesinin içinden geçtiği dönüşüme de yürekten inanıyordu."

Abdullah Kaşıkçı, babaları hakkında basında çıkan her haberi ilgiyle takip ettiklerini belirterek, "Bir taraftan acımızı yaşarken, bir taraftan da gelen parça parça bilgilerle resmi tamamlamaya çalışıyoruz. Bu kafa karıştırıcı ve zor. Bu normal bir durum ve sıradan bir ölüm değil" ifadelerini kullandı.  

CNN'in haberinde, Salah, Abdullah ve kız kardeşleri 27 yaşındaki Noha ile 25 yaşındaki Razan'ın, hâlâ Ortadoğu'da çalıştığı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna giren Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'dan daha sonra haber alınamamıştı. Suudi Arabistan yönetimi, 18 gün sonra gazeteci Kaşıkçı'nın konsoloslukta öldürüldüğünü kabul etmek zorunda kalmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada ise "Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde, evlilik işlemleri için girdiği Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğunda, daha önceden yapılan planlama doğrultusunda, başkonsolosluk binasına girer girmez boğularak öldürülmüştür. Cesedi, boğularak yine önceden yapılan planlama doğrultusunda parçalanarak yok edilmiştir" ifadelerine yer verilmişti. (New York/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tokat'ta üzerine mermer bloğu düşen işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

ABD'nin İran yaptırımları başladı, Türkiye dahil 8 ülke muaf

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...