26 Ekim 2018 00:47

Beyaz Saray'dan 'sosyalizm' raporu: Gençler arasında çok tartışılıyor

Beyaz Saray'ın 'Sosyalizm raporu' hazırlattığı ortaya çıktı. Rapora göre ABD'de sosyalizm fikri gençler arasında çok tartışılıyor. 

Arşiv | Fotoğraf: Yevgeni Khaldei

Paylaş

Beyaz Saray'ın 74 sayfalık "Sosyalizm raporu" hazırlattığı ortaya çıktı. 

ABD’de Kongre içi ara seçim takvimi işlerken Beyaz Saray Ekonomik Danışmanlar Konseyi’nin  (CEA)  hazırladığı detaylı bir “sosyalizm raporu” kamuoyuna açıklandı. 74 sayfalık bu rapor incelendiğinde sosyalizm fikrinin özellikle genç seçmenler ve politikacılar arasında tartışılmasının yarattığı rahatsızlık öne çıkıyor. Detaylı raporda Karl Marx’ın 200. Doğum yıl dönümüne de atıfta bulunuluyor.

MARX’IN 200. DOĞUM YILINDA SOSYALİST ÖNERİLER REVAÇTA

The Guardian gazetesinin haberine gore, “Sosyalizmin Fırsat Maliyetleri” başlığıyla yayınlanan raporda; “Karl Marx’ın 200. Doğum yılına rastlayan bu dönemde  sosyalizm Amerikan siyasi tartışmalarına geri dönüş yapıyor. Seçimlerde aday olan sosyalistlerin sunduğu siyasi öneriler Kongre’de ve özellikle genç seçmenler arasında destek topluyor” denilmekte.

Bu arada The Guardian gazetesinde raporun değerlendirildiği makalenin başlığı olarak da “Sosyalistler Geliyor! Beyaz Saray Yükselen Sol için Alarm Verdi” ifadesini kullandı.

SSCB’den Finlandiya’ya ve Latin Amerika ülkelerine kadar birçok ekonomik modelin ayrıntılı incelendiği raporun amacı ise kısaca şöyle tanımlanmış: “Bu raporun amacı çağdaş ABD’li sosyalistlerin iddialarını sosyalizmin maliyet ve getirilerini derinlemesine çalışan ekonomistlerin perspektifinden değerlendirmektir…”

ABD Başkanı Trump’ın Demokrat Partili rakiplerini sosyalist olmakla suçlamaya çalıştığı seçim yarışında Vermont Senatörü ve Sosyalist Adaylardan Bernie Sanders’in savunduğu yeni halkçı sağlık ve vergilendirme sistemi Kongre içinde ve dışında büyük ilgi görüyor ve tartışılıyor.

ABD’DE SOL NEDEN GÜÇ KAZANIYOR?

Fox News Televizyonu Sunucusu Sean Hannity  raporun sosyalizm tehlikesinin önemli bir kanıtı olduğunu ifade etti.

Habere göre, George Washington Üniversitesi’nden Dr Michael Cornfield, “Aslına bakarsanız raporu entelektüel açıdan saygın buldum. Raporun Sanders ve [Alexandria] Ocasio-Cortez’ in oy toplama nedenlerine yönelik bir özet niteliğinde olduğunu gördüm. Tabii ki bu raporun basılı olduğu kağıtların Trump mitinglerinde bayrak gibi sallanacağını tahmin ediyorum. ‘Sosyalizm’ kelimesi merkezdeki beyinlerin sağında çalan sirenleri kesin biçimde durdurabiliyor” yorumunda bulundu.  Cornfield ayrıca yaklaşan seçimleri işaret ederek Demokrat Parti’nin adaylarının ezici bir çoğunluğunun ise ‘sosyalist olmadığını’ hatırlattı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Yaşamayanlar’ dizisi setinde cinsel saldırı iddiası

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa