07 Ekim 2018 15:46
Son Güncellenme Tarihi: 07 Ekim 2018 18:30

'Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğü kesinleşti' iddiası

Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için 'Bize ulaşan bilgi, öldürüldüğü yönünde. Bu kesinleşti' dedi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na girdikten sonra haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı için, "Bize ulaşan bilgi öldürüldüğü yönünde. Bu kesinleşti. Büyük ihtimalle bugün yarın bütün detayları açıklanacak" dedi. AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay da "Saat 13.00’te evrağın hazır diye bekliyor. O saatte de 2 uçak dolusu insan geliyor ve aynı saatlerde konsoloslukta bulunuyor. Bana 16.40 civarı haber veriliyor. 3 saat 40 dakika sonra ilk haber alanın ben olduğumu anlıyorum. Ben gerekli yetkililere haber veriyorum. Bütün tedbirlerin de alındığını biliyorum. İlk aldığım yanıt çok vahim" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Cumhurbaşkanı olarak bu işin takibini yapıyorum. Sonucu tüm dünyaya duyuracağım" ifadelerini kullandı.

Turan Kışlakçı öğle saatlerinde Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önüne gelerek gazetecilerin sorularını yanıtladı ve Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na girişinin ardından kendisinden haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'ya ilişkin açıklamalarda bulundu. Kışlakçı, "Bize ulaşan bilgi, öldürüldüğü yönünde. Bu kesinleşti. Büyük ihtimalle bugün, yarın bütün detayları açıklanacak. Bütün dünya medyasının başı sağ olsun. Çok önemli bir gazeteciydi. Sadece bizim dostumuz değil aynı zamanda dünyanın yakından bildiği önemli bir isimdi. Tüm dünyanın sevdiği bir gazeteciydi" dedi.

'KONSOLOSLUK BİNASINDA BARBARCA ÖLDÜRÜLDÜ'

Turan Kışlakçı, Suudi gazetecinin öldürüldüğü bilgisinin hangi kaynağa dayandığına ilişkin soruya, "Bu konuda yetkililer bize öldürüldüğünü ifade ettiler. Dün nişanlısını da arayıp aynı şekilde üzülmemesi gerektiğini, fakat taksiratını onlara haber vermememizi istediler. Medyadan duydu maalesef" şeklinde yanıt verdi.

Kışlakçı, "Konsolosluk binasında mı öldürüldü?" sorusuna da , "Verilen bilgilere göre konsolosluk binasında öldürüldü. Daha detayları da büyük ihtimalle bugün, yarın açıklanacak. IŞİD bile böyle bir eylemde bulunmadı. Bu, IŞİD'vari bir eylem. Umarım bütün dünya vicdanı buna karşı harekete geçer. Dünya vicdanı bunu kaldıramaz. Hiçbir diploması tarihinde benzeri yok. Size misafir olan bir insanı barbarca öldürüyorsunuz. Bu doğru bir şey değil" diye yanıt verdi.

'KAMERA GÖRÜNTÜLERİNİN ÇALIŞMADIĞINI İFADE ETTİLER'

Kışlakçı, Suudi gazetecinin cenazesinin konsoloslukta olup olmadığına ilişkin soruya ise "Onunla ilgili bilgimiz yok. Burada olmadığını biliyoruz biz. Biz zaten bundan dolayı kamera bilgilerini istedik. Dün Reuters'ı sayın konsolos çağırmış. Reuters'ı içeri alıp bütün odaları gösterdi. Bizim başından beri talep ettiğimiz bir şey vardı; 'Kamera görüntülerini verin'. O gün de kamera görüntülerinin çalışmadığını ifade ettiler Reuters'a. Bu bile her şeyi ispatlıyor, ortaya koyuyor" yanıtını verdi.

'ÇOK VAHŞİCE ÖLDÜRÜLDÜĞÜ KISMEN TEYİT EDİLDİ'

Kışlakçı, Suudi gazetecinin ölüm haberinin 2 gün önce kendilerine ulaştığını belirterek, "Teyit ettirememiştik. Dün bunu teyit ettirdik. Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğü haberi doğru. İkinci bir haber; çok vahşice öldürüldüğü yönünde. Bununla ilgili bilgilere ulaştık ama henüz ciddi manada teyit ettiremedik. Öldürüldüğü kesin ama barbar bir şekilde öldürüldüğü ile ilgili ifadeler ise kısmi teyit edildi. Bugün veya yarın yetkililerimiz bu konuda açıklama yapacak. Bu, IŞİD'in nasıl ortaya çıktığının da bir görüntüsü diyebiliriz. Bu vahşice eylem kabul edilemez. Biz buna tepki göstereceğiz. Biz sadece insanların değil, devletlerin de buna tepki göstermesini istiyoruz. Cemal Kaşıkçı'nın ailesi, bütün çocukları Amerikan vatandaşı. Kendisi de Amerikan vatandaşıydı. Bir çocuğu hariç. Amerika'nın buna tavır koymasını bekliyoruz. Aynı zamanda Türkiye'nin diplomatik anlamda tavır koymasını bekliyoruz" dedi.

'DİPLOMASİ TARİHİNDE BÖYLE BİR OLAY VUKU BULMAMIŞTIR'

Kışlakçı, "Yarın veya öbür gün, burada konsolosluğun önünde veya bir camide gıyabi cenaze namazımız olacak. Yetkililer açıklama yaptıktan sonra cenaze ile ilgili bilgi verdikten sonra gıyabi cenaze çalışmalarımız var" diye konuştu.

Kışlakçı, bir gazetecinin "Tek bir ülkenin operasyonu mu sizce? Başka ülkelerden şüpheleniyor musunuz?" şeklindeki sorusunu, "Bizde bulgu yok ama dün Türk yetkililerinin, polisin yaptığı açıklamada 'İki ülkeden gelen uçak' denilmişti. Bu şu demek; Sadece Suudi Arabistan değil, başka ülkelerden de gelen birileri bu işin içinde yer aldı. Teyit ettiremediğimiz şey şu: Buraya gelen 15 kişi, ilk saatlerden itibaren direkt Cemal Bey'i bayıltıp, parçalara bölüp, herkes bir parçasını alıp köpekler gibi gidiyor. Bunun detaylarına girmek istemiyorum. Umarım böyle bir şey olmamıştır. Eğer olmuşsa, bunun sonuçları kesinlikle ağır olacak. Dünyanın hiçbir yerinde, diplomasi tarihinde böyle bir olay vuku bulmamıştır. Gelen ve giden arabaların güzergahı tespit edildi bildiğim kadarıyla" şeklinde cevapladı.


AKP'Lİ YASİN AKTAY: 2 UÇAK DOLUSU İNSAN GELİYOR

AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay da konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Aktay, “Saat 13.00’te evrağın hazır diye bekliyor. O saatte de 2 uçak dolusu insan geliyor ve konsoloslukta bulunuyor. Bana 16.40 civarı haber veriliyor. 3 saat 40 dakika sonra ilk haber alanın ben olduğumu anlıyorum. Ben gerekli yetkililere haber veriyorum. Bütün tedbirlerin de alındığını biliyorum” dedi

Habertürk TV’de açıklamalarda bulunan Aktay, konuya ilişkin şunları söyledi:

'TÜM GELENEKLERE DARBE VURAN BİR DURUM'

"Bir ay kadar önce görüşmüştük. Bana, Suud vatandaşlarına yönelik yapılabilecek operasyonlardan endişelerinden bahsetmişti. Türkiye’de yapılamayacağına dair ifadeleri olmuştu. Türkiye’de bu tip operasyonlar yapamayacaklarına dair güven duyuyordu. Kendisiyle ilgili böyle bir durum olduğunu tam olarak ifade etmemişti. Ben de kendisine yardımcı olabileceği yönünde ifadem olmuştu. Çok vahim bir durum. Acı bir durum. İnsanların neye güvenecekleri açısından zor bir durum. Tüm gelenekleri yok eden, darbe vuran bir durum."

'İLK ALDIĞIM YANIT ÇOK VAHİM'

"Randevuyla gidiyor. 2 saat öncesinden konsolosluğa haber veriyor. Saat 13.00’te geliyorum diye bilgi veriyor. Randevulaşıyorlar. Saat 13.00’te evrağın hazır diye bekliyor. O saatte de 2 uçak dolusu insan geliyor ve aynı saatlerde konsoloslukta bulunuyor. Bana 16.40 civarı haber veriliyor. 3 saat 40 dakika sonra ilk haber alanın ben olduğumu anlıyorum. Ben gerekli yetkililere haber veriyorum. Bütün tedbirlerin de alındığını biliyorum. İlk aldığım yanıt çok vahim. Girip çıkmaması olağanüstü bir durum. Orası bir konsolosluk, diplomatik bir merkez. Cemal Kaşıkçı bilinmeyen bir insan değil. Dünya çapında bir insan. Türkiye’de de tanınan bir insan. Benim de şahsi bir dostluğum var. Suudi Arabistan’ın en entelektüel insanı olarak biliniyor. Onu herkes tanıyordu. Görüşleri ilgiyle izlenmesi gereken bir insan. Kendisine bir şey yapılmayacağı güvenle gitmiş oldu."

'13.00-16.40 ARASINDA BİR ŞEY YAPILMIŞ OLACAK'

"Türk emniyeti, istihbaratı hiçbir şey kaçmaz ondan. Eğer bir operasyon o saatten sonra yapılmış olsaydı kesinlikle yapılamazdı. Belli ki 13.00 ile 16.40 arasında bir şey yapılmış olacak."

'CESEDİNİ DAHA KOLAY TAŞIMAK İÇİN BİT ŞEYLER YAPMIŞLAR MIDIR BİLMİYORUZ'

Aktay, CNN Türk yayınında yaptığı açıklamarda ise şunları söyledi:

"Konsolosluğun iki kapısı var, hangi kapıdan çıktı? Tüm kameraları inceledik, kapıdan girdiği gözüküyor ama çıktığı görülmüyor. Arabalarla bir çıkış olmuş olabilir, ölü müdür diri midir bilemiyoruz, öldürüldükten sonra cesedini daha kolay taşımak için bir şeyler yapmışlar mıdır bilmiyoruz. Normal yollarla çıkmadığı kesin, cevaplayamıyorlar, normal yollarla girmiş biri neden anormal çıksın?

Konsolosluğa giren bir insana bunu yapanlar kendi ülkelerinde neler yapıyordur? Suudi cezaevlerinde binlerce kişi tutuluyor, bu olay Suudi Arabistan'ın insan hakları ihlallerini gündeme getirmek için bir vesile oldu."


ERDOĞAN: BU İŞİN TAKİBİNİ YAPIYORUM

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cemal Kaşıkçı'ya ilişkin yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanı olarak bu işin takibini yapıyorum. Sonucu tüm dünyaya duyuracağım" dedi.

Erdoğan'ın ifadeleri şöyle:

"İşin polisiye, istihbarat takibi var. Özellikle havalimanlarından giriş- çıkışlar inceleniyor. Savcılık ne gibi bir açıklama yapacak, ısrarla bekliyoruz. Bunun ülkemizde olmuş olması çok üzücü. Cemal Bey benim çok eskiden tanıdığım bir gazeteci, bir arkadaşımız. Beklentim hala iyi niyetli. İnşallah o arzu etmediğimiz durumla karşı karşıya kalmayız. Cumhurbaşkanı olarak bu işin takibini yapıyorum. Sonucu tüm dünyaya duyuracağım. Büyükelçiliğe giriş- çıkışların hepsi inceleniyor."


BAŞKONSOLOSLUK: SUUDİ YETKİLİLERDEN OLUŞAN HEYET SORUŞTURMALARA KATILMAK İÇİN CUARTESİ GÜNÜ İSTANBUL'A GELDİ

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu, 2 Ekim'den bu yana kayıp olan gazeteci Cemil Kaşıkçı'nın (Jamal Khashoggi) öldürüldüğüne dair Reuters'ta çıkan haberle ilgili açıklama yaptı.

Konsolosluğun resmi Twitter hesabından Arapça ve Türkçe yapılan açıklamada, "Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu'nda resmi bir kaynak, Reuters Haber Ajansı tarafından yayınlanan ve Türk yetkililer kaynak olarak gösteren açıklamalarında, Suudi vatandaşı Jamal Khashoggi'nin (Cemal Kaşıkçı'nın) İstanbul'daki Suudi Konsolosluğu'nda öldürüldüğüne dair suçlamaları reddetti" ifadeleri yer aldı.

Açıklama, şöyle devam etti:

"Kaynak, bu temelsiz suçlamaları şiddetle reddetti ve bu ifadelerinin konuya vakıf olan veya gerçek Türk yetkililer tarafından yapıldığını sorguladı. Kaynak, Suudi yetkililerinden oluşan güvenlik heyetinin, Suudi tarafın talebi ve Suudi vatandaşı Jamal Khashoggi'nin ortadan kaybolmasına ilişkin soruşturmalara katılmak için kardeş Türk tarafının rızasıyla cumartesi günü İstanbul'a geldiğini belirtti. Kaynak, Krallığın nerede olurlarsa olsunlar vatandaşlarının güvenliği konusundaki üstün hassasiyetini ve özenini vurguladı." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dersim Barosu 10. Genel Kurulunu gerçekleştirdi

SONRAKİ HABER

Selah Tersanesi’nde 15 işçi işten atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...