01 Ekim 2018 21:13
Son Güncellenme Tarihi: 02 Ekim 2018 09:53

Ankara'da ekmek zammı geri çekildi

Ticaret Bakanlığı, Ankara'daki yüzde 25'lik ekmek zammını durdurdu. Valilik ile esnaf odalarının yaptığı görüşmeler sonucu ise zam geri çekildi.

Ankara'da ekmek zammı geri çekildi

Fotoğraf: Mehmet Ali Özcan/AA

Paylaş

Ankara Valiliği ve Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği temsilcileri arasında yapılan görüşmelerin sonucunda, ekmeğe yapılan yüzde 25 zam geri çekildi. 200 gram ekmek 1.25 TL'den değil, 1 TL'den satılmaya devam edecek.

Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin, 25 Eylül 2018 tarihli ekmek fiyat tarifesinin değiştirilmesine ilişkin kararı, 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’nun 62 inci maddesi hükümleri çerçevesinde, Ankara Valiliği ile  Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği temsilcileri arasında yapılan müzakereler neticesinde, 01.10.2018 tarihinden geçerli olmak üzere iptal edilmiş ve eski tarife üzerinden ekmek satışlarının devamına karar verilmiştir” denildi.

TİCARET BAKANLIĞI ZAMMI DURDURMUŞTU

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Ankara ilinde tarifenin 200 gram ekmeğin fiyatı azami 1 TL olacak şekilde uygulanmasına ilişkin görüş belirtmiş olup, ekmeğin 1 TL'nin üzerinde satılmasına Bakanlığımızca uygun görüş verilmemiştir" denildi.

Açıklamada yönetmeliğe göre ekmek zammı için odaların hazırladığı tarifenin, bakanlığın görüşüne sunulması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, “Hazırlanan bu teklif Bakanlığımızın görüşüne sunulmakta ve daha sonra yapılacak ilk toplantıda oda meclisinin onayına sunulmaktadır. Bu şekilde hazırlanan tarifeler oda meclisinin onayı ile yürürlüğe girmektedir. Esnaflarımız için belirlenen tarifelerde de benzer bir süreç söz konusudur” denildi.

Bakanlık görüşü alınmadan zam yapılmasının mümkün olmadığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlığımız, Ankara ilinde tarifenin 200 gram ekmeğin fiyatı azami 1 TL olacak şekilde uygulanmasına ilişkin görüş belirtmiş olup, ekmeğin 1 TL’nin üzerinde satılmasına Bakanlığımızca uygun görüş verilmemiştir.

Bu itibarla, ilgili hükümlerde belirtilen süreçlere riayet edilmeden veya Bakanlığımız görüşü alınmadan uygulamaya koyulan ekmek fiyat tarifeleri hükümsüz olup, bunlar ve belirlenen tarifenin dışında satış yaptığı tespit edilenler hakkında gerekli yaptırımların uygulanmasına yönelik tedbirlerin alınacağı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur." (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Şampiyonlar Ligi'nde 2. hafta başlıyor, yayıncı kuruluş krizi sürüyor

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa