20 Eylül 2018 10:49

Alman basınına yazan Albayrak: Türkiye, kur krizini atlattı

Frankfurter Allgemeine gazetesine yazan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin kur krizini atlattığını savundu.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Maliye Bakanı Berat Albayrak, Almanya merkezli Frankfurter Allgemeine gazetesi için kaleme aldığı makalede Türkiye'nin kur krizini atlattığını öne sürdü. Albayrak, yazıda Almanya ve Avrupa Birliği ile daha sıkı ekonomik işbirliği yapmak arzusunda olduklarını da söyledi.

Avrupa Birliği ile aralarındaki Gümrük Birliği’nin genişletilmesini ve "himayecilikle mücadelede Berlin yönetimiyle" işbirliği yapmak istediklerini söyleyen Albayrak, Gümrük Birliği’nin sınai mamullerin yanı sıra hizmet ve tarım sektörlerini de kapsamasını amaçladıklarını belirtti.

'EKONOMİK ZORLUKLARI AŞMAK İÇİN REFORM ADIMLARI ATILACAK'

DW Türkçe'nin haberine göre Almanya Başbakanı Angele Merkel ve diğer kabine üyelerinin Türkiye'ye dayanışma mesajı vermelerinin Türk ekonomisinin Avrupa ve küresel istikrar açısından ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdiğini belirten Berat Albayrak, ekonomik zorlukları aşmak için reform adımları atılacağını dile getirdi.

Berat Albayrak, Türkiye ve Almanya'nın yüksek ticari ve bölgesel olduğu kadar küresel problemlerin de çözülmesine katkıda bulunacak potansiyele sahip olduklarını yazdı.

Bakan Albayrak, enflasyonla mücadele ve tasarruf önlemleriyle bütçe disiplinin korunmasına mutlak öncelik verdiklerini savundu ve bütçe açığını milli gelirin yüzde 2'sinde tutmaya kararlı olduklarını belirtti.

Küresel yatırımcının Türk ekonomisine güvenini yeniden kazanmayı hedeflediklerini kaydeden Albayrak, "özel sektörünün dinamik ve esnek yapısının ihracat ağırlıklı büyümeyi teşvik edeceğini" iddia ettii.

'BAŞKANLIK SİSTEMİ SAYESİNDE YAPISAL REFORMLAR DAHA ÇABUK GERÇEKLEŞTİRİLECEK'

Hedeflenen yapısal reformlar arasında enerji ithalatına bağımlılığın "yeşil enerji ağırlıklı yatırımlarla" azaltılmasının da bulunduğunu kaydeden Maliye Bakanı Albayrak, "Başkanlık sistemi sayesinde yapısal reformların daha verimli ve daha çabuk gerçekleştirebileceklerini" iddia etti.

'HÜKÜMET KURDAKİ DALGALANMALARI BAŞARIYLA SAVUŞTURDU'

Döviz krizinden ABD’nin sorumlu olduğu savunmasını tekrarlayan Albayrak, Türkiye’nin para krizini atlattığı görüşünde. Albayrak, "ABD Türkiye’yi hedef aldığı için Ağustos ayında kur şoku geçirdiklerini" ve "hükümetin kambiyo kurlarındaki dalgalanmaları başarıyla savuşturduğunu" öne sürdü.

CUMA GÜNÜ BERLİN'DE OLACAK

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Almanya'nın desteğini alabilmek için cuma günü başkent Berlin'de temaslarda bulunacak. Türk hükümetinin üç üyesi Almanya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile bir araya gelecek. (HABER MERKEZİ)

{{361711}}

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Danıştay Başkanının kızı jet atamalarla Saraya tırmandı

SONRAKİ HABER

İktidarın mobilizasyon aracı: savaş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...