03 Eylül 2018 12:46

Berat Albayrak: Halkbank'a ceza beklemiyoruz, aksi politik karar olur

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Reuters'a verdiği röportajda ekonomi gündemi ve Halkbank soruşturması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak (Fotoğraf: İsa Terli/AA)

Paylaş

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Albayrak, IMF'ye başvurma planı olmadığını belirterek yabancı yatırımcı çekmeye ve yüksek enflasyon için gerekli tedbirleri almaya odaklandıklarını söyledi. ABD'de görülen Halkbank davası hakkında da konuşan Albayrak, bankanın bu süreçten tamamen temiz çıkmasını beklediklerini ifade ederek “Başka türküsü politik bir karar olur” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Reuters’tan Orhan Coşkun ve Dominic Evans’a verdiği röportajda Merkez Bankasının hükümetten bağımsız hale gelmesi için gereken tüm adımların atılacağını söyledi ve Merkez Bankasının 3 aydır faiz artırımına gitmemesinin doğru bir karar olduğunu ifade etti. Albayrak, hükümetin mali politikalarıyla uyumlu şekilde gerekli adımları atmaktan çekinmeyeceğini söyleyerek Recep Tayyip Erdoğan’ın haziran ayında daha geniş yetkilerle yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin Merkez Bankasının elini güçlendirdiğini ifade etti.

'HALKBANK'A YÖNELİK BİR CEZA BEKLEMİYORUZ, BAŞKA TÜRLÜSÜ POLİTİK OLUR'

Halkbank'a herhangi bir ceza verilmesini beklemediğini belirten Albayrak, Hakan Atilla’nın hakim karşısına çıkmasının ardından bir soruşturma yürüttüklerini ve kamu bankasının herhangi bir ABD yaptırımını ihlal etmediği sonucuna vardıklarını söyledi. Albayrak, konuyla ilgil “İran’ın tüm dış ticaretiyle ilgili veriler, e-mail’ler ve soruşturma için gereken tüm ilgili dosyalar ABD’li şirketlere sunuldu. Bir ay süren bağımsız incelemenin sonunda, bankanın ne birincil ne de ikincil ABD yaptırımlarını ihlal etmediği sonucuna ulaşıldı. Halkbank’a yönelik bir ceza beklemiyoruz, başka türlüsü tamamen politik bir karar olur” dedi.

'BANKALARA DAİR RİSK YOK'

Türk Lirası’na yönelik satış baskısının ülkedeki bankalara yönelik bir risk oluşturmadığını savunan Bakan Albayrak “Bankaların ve bu dönemdeki tüm kredi kanallarının bilanço tablosuna baktığımızda; halihazırda bankacılığa yönelik bir döviz, kur riski yok” dedi. Bakan Albayrak "Enflasyon görünümünü etkileyen bütün parametreler değerlendirilerek para politikası çerçevesinde gereken tedbirlerin alınacağından eminiz. Gelinen seviye enflasyonla topyekün mücadele gerektiriyor.

'IMF'YE BAŞVURMA PLANIMIZ YOK'

IMF'ye başvurma planlarının olmadığını ifade eden Berat Albayrak, "Yabancı yatırımcı çekmeye odaklandık. Maliyet şokları sonrası kısa vadede geçici artışlar normal. Ülke olarak (örtülü sermaye kontrolü gibi) piyasa dışı uygulamalara başvurmayı geçmiş dönemde olduğu gibi bugün de düşünmedik ve düşünmeyeceğiz" dedi.

'ABD İLE STRATEJİK ORTAKLIĞIMIZ DEVAM EDECEK'

"ABD ile askeri ve terörle mücadele işbirliği sürüyor. ABD ile stratejik ortaklığımız devam edecek" diyen Albayrak, kamu harcamalarının azalacağı ve tasarrufların artacağı vurgusu yaptı. Son günlerde artan kur hareketliliğini dikkatle izlediklerini ifade eden Albayrak, "Buna rağmen kamu bankalarında bir sermaye artışı ihtiyacı olursa elbette piyasa koşulları içinde gereken yapılır" dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Enerjide zam sürecek, faturalar büyüyecek!

SONRAKİ HABER

Metal işçileri MESS dayatmalarına karşı mitingte: Binlerce işçi alanı dolduruyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa