13 Ağustos 2018 16:44

ABD Büyükelçiliği: Brunson'un serbest bırakılacağını açıklamadık

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından rahip Brunson'un 15 Ağustos'ta serbest bırakılacağı yönünde bir açıklama yapıldığı iddiası yalanlandı.

ABD Büyükelçiliği: Brunson'un serbest bırakılacağını açıklamadık

Fotoğraf: DHA

Paylaş

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden bir yetkili, sosyal medyada yayılan büyükelçilik tarafından "Brunson 15 Ağustos'ta serbest kalacak" açıklaması yapıldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Reuters'ta yer alan habere göre büyükelçilikte görevli bir yetkili, sosyal medyada yayılan iddiaları yalanladı. Yetkili, ABD Büyükelçiliği'nin rahip Brunson hakkında herhangi bir açıklamada bulunmadığını söyledi.

NE OLMUŞTU?

"Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" ve "devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek" suçlamalarıyla İzmir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 35 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Rahip Andrew Craig Brunson, ABD ve Türkiye arasında diplomatik krize yol açmıştı.

ABD, Brunson'ın tutukluluğunun sona ermesi için çağrı yapmış, ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir araya geldiği zirvede serbest bırakılması talebi görüşülmüştü. Brunson, görüşmeler sonrası 25 Temmuz'da adli kontrolle ev hapsine alınmış ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmuştu.

ABD, Brunson'ın serbest bırakılması yönündeki çağrılarını sertleştirmiş, karşılık alamaması üzerine de önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e yaptırım uygulayarak ABD'deki mal varlıklarını durdurmuş, daha sonra da Türkiye'den ithal edilen çelik ve alüminyuma uygulanan gümrük vergilerini ikiye katlamıştı.

Yaptırımların etkisiyle dolar kuru 7.20 seviyesine kadar çıkmış ve Erdoğan yaşananları 'ekonomik savaş' olarak nitelemişti. ABD yaptırımlarına ilişkin Erdoğan'ın cebvabı "Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz" olmuştu. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Krizin nedeni haberler değil yanlış politikalar

SONRAKİ HABER

Cumartesi Anneleri: Sorumlular yargılanana kadar vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa