Trump, Türkiye'den çelik alımında gümrük vergisini 2 katına çıkardı

Fotoğraf: Gage Skidmore/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Trump, Türkiye'den çelik alımında gümrük vergisini 2 katına çıkardı

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'den çelik ve alüminyum alımında gümrük vergisinin 2 katına çıkarılmasına onay verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile, Türkiye'den çelik ve alüminyum alımında gümrük vergisinin iki katına çıkarılmasına onay verdiğini duyurdu.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türk lirasının çok güçlü ABD doları karşısında hızla düştüğünü" ifade ederek, Türkiye'den gelen çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin artırılmasına onay verdiğini duyurdu.

Verdiği talimatı Twitter hesabından duyuran Trump, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’ye uygulanan alüminyum ve çelik gümrük vergilerinin, Türkiye’nin para birimi Türk lirasının çok güçlü dolarımız karşısındaki hızlı düşüşü nedeniyle artırılması talimatı verdim! Aluminyumda vergi yüzde 20, çelikte yüzde 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz şu anda iyi değil!"

UYGULAMA 13 AĞUSTOS'TA BAŞLAYACAK

ABD hükümeti, Türkiye'den ithal ettiği çelik üzerindeki gümrük tarifesi oranını iki katına çıkararak yüzde 50'den uygulamaya 13 Ağustos'ta başlayacağını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın imzasıyla yayımlanan açıklamada, "Çelik ithalatını daha da azaltmak ve yerli kapasite kullanımını artırmak için 13 Ağustos'tan başlayarak Türkiye'den ithal edilen çelik üzerindeki gümrük tarifesini yüzde 50 oranında uygulamanın gerekli ve uygun olduğuna karar verdim." ifadesi kullanıldı.

ABD Ticaret Bakanlığından yapılan ve Bakan Wilbur Ross'un ifadeleri aktarılan yazılı açıklamada ise "Başkan Trump, Türkiye Cumhuriyeti'nden ithal edilen çelik üzerindeki gümrük tarifesi oranını yüzde 25'ten yüzde 50'ye yükseltti." bilgisine yer verildi.

BEYAZ SARAY: GEREKÇE ULUSAL GÜVENLİK

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’den çelik ve alüminyum ithalatında gümrük vergilerini iki katına çıkarma talimatı verdiğini Twitter’dan duyurmasının ardından, Beyaz Saray’dan da konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Beyaz Saray sözcüsü Lindsay Walters, Trump’ın Amerikan Ticaret yasasının 232’inci maddesi uyarınca yönetimine gümrük vergilerini iki katına çıkarmak için hazırlık yapma talimatı verdiğini açıkladı.

Sözcü, gerekçenin ulusal güvenlik olduğunu söyledi. Walters, “232’inci maddeye dayalı vergiler, ihracat ürünleri ulusal güvenliğe zarar verme tehdidi oluşturan belirli ülkelere uygulanır. Ticaret veya başka meselelerle ilgili müzakerelerden bağımsızdır” dedi.

BRUNSON KRİZİ SÜRÜYOR

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, Trump yönetiminin Rahip Andrew Brunson’ı serbest bırakmayı reddeden Ankara’ya yeni yaptırımlar uygulamaya hazırlandığını yazmıştı. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 11 Ağustos 2018 09:37
www.evrensel.net