NASA uzay aracının Güneş'e yolculuğu başladı

Fotoğraf: NASA

NASA uzay aracının Güneş'e yolculuğu başladı

NASA'nın Parker Solar Probe (Parker Güneş Kaşifi) uzay aracının yolculuğu, 1 günlük ertelemenin ardından bugün başladı.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA), Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünden fırlattığı Parker Solar Probe (Parker Güneş Kaşifi) uzay aracının yolculuğu başladı.

Dün NASA, fırlatış için geriye sayımın son bir dakikasında, Delta 4 roketiyle fırlatılması beklenen otomobil büyüklüğündeki uzay aracının yolculuğunun teknik bir nedenden ötürü ertelendiğini duyurmuştu.

Yetkililer, 1 buçuk milyar dolara mal olan uzay aracını fırlatmayı yerel saatle 03.31'de bir kez daha denedi ve bu kez başarılı oldu.

GÜNEŞ HAKKINDA BİLGİ TOPLAYACAK

Saatteki hızı 690 bin kilometreye ulaşması beklenen aracın, Güneş yüzeyine 6,16 milyon kilometre yaklaşarak, büyük yıldızın atmosferi hakkında bilgi toplaması planlanıyor.

Uzay aracının Güneş'e dönük kısmı, yörüngede bin 370 derecelik sıcaklığa maruz kalacak. Aracın üzerinde, Güneş'in radyoaktif etkisine dayanıklı  şekilde geliştirilen, yaklaşık 12 santimetre kalınlığındaki karbon kompozit ısı kalkanı aracı yaklaşık 30 derecede tutacak.

Parker Güneş Kaşifi'nin, korona adı verilen milyon derecelik atmosferinde 7 yıl boyunca Güneş'in çevresini 24 kez dönmesi planlanıyor.

Keşif aracının, Güneş'i bugüne kadar insan yapımı herhangi bir objeden daha yakından inceleyeceği belirtiliyor.

Aracın görevleri arasında güneş rüzgarının hızlanması, yıldızdan devamlı dışarı madde akışı ve koronadaki çok yüksek sıcaklığa dair bilgi toplamak yer alıyor.

Kaşifin, Güneş'in aktif parçacıklarının hızlanmasının ardında yatan mekanizmanın anlaşılmasına yardım etmesi de bekleniyor. Güneş'in aktif parçacıkları, yıldızdan fırlayarak uzaklaştıklarında ışık hızının yarısından fazlasına erişiyor.

Bilim insanları, aracın ısıyı kesen kalkanının, görevi mümkün kılacağını ifade ediyor. (AA)

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Ağustos 2018 13:37
www.evrensel.net
ETİKETLER NASA