13 Ağustos 2018 16:00
Son Güncellenme Tarihi: 13 Ağustos 2018 16:20

Perseid meteor yağmuru görsel bir şölen oluşturdu

En önemli gök olaylarından biri olan Perseid meteor yağmuru, gökyüzünde görsel şölen oluşturdu.

Perseid meteor yağmuru görsel bir şölen oluşturdu

Fotoğraf: Özkan Bilgin/AA

Paylaş

Göktaşı yağmurunun en yoğun olanlarından Perseid'i görüntülemek isteyen bazı fotoğrafçılar, geceyi şehrin ışıklarından uzak, Van'ın Gevaş ilçesine bağlı Altınsaç köyü yakınlarında bulunan St. Thomas Manastırı yakınlarında geçirdi.

Sözcü'ye konuşan İstanbul Teknik Üniversite Meteoroloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi ve Meteroloji Odası İstanbul Avrupa Yakası Bölge Temsilcisi Deniz Demirhan, 11 Ağustos gecesi 21.30 itibariyle görülebilmeye başlayan meteor yağmurunun gece saat 02.00 sıralarında Satürn ve sabah 04.00 sıralarında ise Mars’ın pazartesi akşamına kadar şehir ışıklarından uzak ve yüksek yerlerden çıplak gözle görülebileceğinin bilgisini vermişti.

NASIL OLUŞUYOR?

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Sacit Özdemir de, AA muhabirine, Perseid meteor yağmurlarının oluşma nedeninin güneş sisteminde başı boş dolaşan küçük parçaların yeryüzü atmosferine girip yanmasıyla meydana geldiğini söyledi.

Oluşan yanmanın da Perseid göktaşı yağmuru olarak adlandırıldığını aktaran Özdemir, yıl içerisinde periyodik olarak bazı zamanlarda bu göktaşı yağmurlarının oluştuğunu belirtti. 

ÇIPLAK GÖZLE GÖRÜLEBİLİYOR

Özdemir, göktaşı yağmurunun 12-13 Ağustos'ta çıplak gözle izlenme şansının yüksek olduğunu belirterek, "12-13 Ağustos'ta dünya bu akıntının içerisine girecek ve dünya atmosferiyle etkileşen bu küçük parçacıkların bıraktığı yanma izleri gece daha iyi görebilecek. Gökyüzü meraklıları gece yarısını beklerse daha fazla göktaşı akıntısını izleme fırsatı bulabilecekler." demişti.

"Perseid'i göz ile takip etmek çok daha kolay ve zevklidir." diyen Özdemir, göktaşı akıntılarını gözlemek için özel bir alete ihtiyaç olmadığına dikkati çekti.

Göktaşlarının mikron düzeyinde çok küçük olduğuna işaret eden Prof. Dr. Özdemir, atmosfere hızlı girdikleri için görseli güzel bir parlaklık ortaya çıktığını kaydetti.

Özdemir, güneş sisteminin ilk oluşum yıllarında var olan büyük göktaşlarının günümüzde söz konusu olmadığını vurgulayarak şöyle devam etti:

"Şimdi günümüzde böyle büyük göktaşları olmadığı için bunların yeryüzüne ulaşma imkanı bulunmuyor. O yüzden kimsenin 'başıma göktaşı düşecek' korkusuna kapılmasına gerek yok. Çünkü bunlar son derece küçük meteor parçacıkları ve yere düşme ihtimali yok. Bunlar atmosferde yanıp gaz fazına geçiyorlar.

Bazen uzayda başı boş göktaşı ortaya çıkıyor ve dünya atmosferine girdiklerinde yeryüzüne ulaşabiliyor. Bu taşların bilimsel bir değeri var, bundan dolayı yere ulaşan bu küçük parçacıkları bilim insanları satın alıyorlar ve inceliyorlar. Yoksa bu parçaların kuyumcuda alınıp satılacak türden bir değeri veya mücevherat değeri bulunmuyor. Perseid akıntısında böyle bir olay beklenmiyor. Yeryüzünde saatte 60'a yakın meteor yanması izlenebilecek. Göktaşlarını daha iyi görebilmek için ışık kirliliğinin olmadığı karanlık bölgelerde olmak gerekiyor."

Özdemir, yılda periyodik olarak 10-12 civarında göktaşı yanmasının meydana geldiğini, bunların en ihtişamlı olanın ise Perseid olduğunu sözlerine ekledi.

DİĞER METEOR YAĞMURLARI

Uzmanlar, 20-21 Ekim tarihlerinde Orionid (Avcı) gök taşı yağmuru yaşanacağını, saatte 20 civarında, 17-18 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek Leonid (Aslan) gök taşı yağmurunda ise saatte 15 civarında gök taşı izlenebileceğini kaydetti. 2017'nin en son gök olayının 13-14 Aralık tarihlerinde Geminid (İkizler) gök taşı yağmuru olacağını, saatte 120 kadar meteor görülebileceğini aktarıldı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

KESK, DİSK ve TMMOB: TTB'nin yanındayız

SONRAKİ HABER

Konya'da 6 gün içinde 3 yeni obruk oluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa