31 Temmuz 2018 21:36

İsveç’te ırkçılar, 500 bin göçmeni sınır dışı etmek istiyor

İsveç'teki yabancı düşmanı İsveç İçin Alternatif (AfS), evlere broşürler dağıtarak 500 bin göçmeni sınır dışı etme vaadinde bulunuyor.

Fotoğraf: Alternativ för Sverige/Facebook

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

“Eve dönme zamanı” başlıklı broşürler dağıtan ırkçı ve yabancı düşmanı İsveç İçin Alternatif (AfS) en az 500 bin göçmeni sınır dışı etmek istiyor.

Eylül ayında yapılacak milletvekili ve yerel seçimler öncesi ırkçı ve göçmen karşıtı söylem ve çalışmalarını artıran AfS, evlere üzerinde bir İsveç bayrağı ile kalkış halindeki bir uçağın resminin bulunduğu broşürler dağıttı.

“Eve Dönme Zamanı” başlıklı broşürlerde İsveç’teki sorunların göçmenlerin ülkelerine iade edilmesiyle çözüleceği iddia ediliyor. Diğer ırkçı ve yabancı düşmanı parti İsveç Demokratları ile AfS’nin göçmen politikası arasındaki farklar maddeler halinde sıralanıyor.

AfS'nin amacı göçmen karşıtı politikalarla oylarını giderek artıran ve İsveç’in ikinci büyük partisi haline gelen İsveç Demokratları’nın tabanından oy almak.

'İSVEÇ’İN SORUNLARI GÖÇMENLERİN ÜLKELERİNE GÖNDERİLMESİYLE ÇÖZÜLÜR'

Kendisini “Geri dönüş partisi” olarak tanımlayan AfS, İsveç’in pek çok sorununun göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesiyle çözülebileceğini öne süren demagojik bir propaganda yürütüyor.

İsveç Devlet Televizyonu’na açıklamalarda bulunan AfS Başkanı Gustav Kasselstrand, partilerinin daha etkili bir devlet aygıtından yana olduğunu belirttikten sonra “Katı bir sığınmacı politikası uygulamak yetmez. Büyük toplumsal sorunları çözebilmesi için İsveç'in geri dönüşten söz etme cesareti göstermesi gerekir. Ve bu küçük değil büyük ölçekte olmalı” dedi.

İsveç'in sorunlarının kalıcı çözümünün göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesinden geçtiğini savunan Kasselstrand, “İsveç Demokratları bu konuyu ele almaya cesaret edemiyor. Biz, göçmenlerin nasıl buraya geldiklerini ve katkılarını inceleyecek bir  geri dönüş kurumu kuracağız. Sonra bunu tartacağız, ve bu oldukça çok kişinin ülkesine geri dönmesi demektir. Büyük bir olasılıkla en az yarım milyon kişi” şeklinde konuştu.

PARLAMENTODA ÜÇ MİLLETVEKİLİ VAR

Kasselstrand,  geri dönüşlerin İsveç için gerçekçi bir çözüm olduğunu iddia ederek “Eğer buraya  milyonlarca kişi alınıyorsa çok doğal yarım milyon kişi ülkelerine geri gönderilir” dedi.

AfS, İsveç Demokratları’ndan Nazi Kuzey Direniş Hareketi ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle partiden ihraç edilen ırkçı ve faşistler tarafından kuruldu. Kuzey Direniş Hareketi ve diğer faşist örgütlenmelerin destek verdiği AfS parlamentoda 3 milletvekiliyle temsil ediliyor.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meksika'daki Popocatepetl Yanardağı patladı

SONRAKİ HABER

Sekiz günde 15 IŞİD'li ülkelerine gönderildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa