06 Temmuz 2018 12:58

İsveç’te ‘Politikacılar Haftası’nda Nazi provokasyonu

İsveç’in Gotland Adası’ndaki 'Politikacılar Haftası’nda ırkçı NMR, taraftarlarına provokasyon yarışı çağrısı yaptı! Kazananlara ödül verilecek.

Arşiv Fotoğraf: Peter Isotalo/Wikimedia Commons

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İsveç’in Gotland Adası’nda pazartesi günü başlayan ‘Politikacılar Haftası’nda ırkçı ve Nazi Kuzey Direniş Hareketi, (NMR) siyasi parti ve kitle örgütlerinin organize ettikleri toplantı ve seminerleri provoke etmek için azami çaba gösteriyor.

NMR’nin hedefi ırkçı ve faşist düşüncelerini yaygınlaştırmak, olayların çıkmasına yol açarak medyada daha fazla yer almak. Böylelikle taraftar ve sempatizanlarına güçlü oduğu mesajını vermeyi amaçlıyor.

IRKÇILAR YARIŞIYOR!

Polis, NMR’nin politikacılar haftasında stant açma ve haftanın üç günü gösteri yapma taleplerini kabul etti. Bununla yetinmeyen NMR, üye ve taraftarlarını seferber etmek ve aktifleştirmek için yarışlar düzenledi.

Taraftarlarına “Hain” olarak nitelediği parti ve kitle örgütlerinin toplantılarına gitmeleri film  ve fotoğraf çekmeleri, bayrak ve amblemlerini yakmaları çağrısı yaptı. “Vatandaş Gazeteciliği” yapmalarını, politikacı, gazeteci ve kitle örgütlerinin temsilcilerine provokatif sorular yöneltmelerini istedi.

NMR yöneticileri, daha sonra taraftarlarının girişimlerini değerlendirecek ve ‘en başarılarına’ ödüller verecek.

Perşembe günü öğleden sonra NMR, İsveç-İsrail Dostluk Derneği’nin çadırı önünde bir pankart açtı.  Pankartı kaldırmalarını isteyen Christina Toledano Asbrik adındaki kadın Nazilerin saldırısına uğradı.

NMR’nin yanı sıra diğer ırkçı ve Nazi gruplar da ‘Politikacılar Haftası’na katılıyor. Yabancı düşmanı İsveç Demokratları’ndan kopan ve İsveç İçin Alternatif adlı partiyi kuran ırkçılar ve Özgür İsveç adlı ırkçı gruplar da bir dizi etkinlik örgütlüyor.

MNR ve diğer ırkçı grupların etkinlikler yapmaları ve provokasyon girişimleri tepki ve gösterilere yol açıyor.

LGBT’lerin haklarını savunan RFSL’in gençlik örgütü, kendi çadırlarına yakın bir yerde NMR’nin stant açmasına izin verilmesini protesto etmek için etkinliklerden çekildi. Birçok politikacı da, ırkçıları protesto etmek için etkinliğin yapıldığı Gotland Adası’nı terk etti.

Başta sendikalar olmak üzere siyasi parti ve kitle örgütü kuruluşları ise, NMR ve Nazizmi protesto etmek için değişik etkinlikler düzenliyor.

Akşam saatlerinde Nazizmi ve ırkçılığı protesto etmek için RSFL, binlerce kişinin katıldığı bir gösteri yaptı. Gökkuşağı renklerinin hakim olduğu yürüyüşe aynı zamanda Eğitim Bakanlığı görevini yürüten Çevre Partisi Yeşiller Eş Başkanı Gustav Fridolin, Liberal Parti lideri Jan Björklund ve Geminist İnisiyatif Eş Başkanı Gudrun Schyman da katıldı.

Mevcut yasaların Nazilerin etkinliklerini engellemeye yetmediğini söyleyen Fridolin, ırkçı ve Nazi grupların RFSL veya sinagogların yakınlarında eylem ve etkinlikler yaparak insanları korkuttuklarını ve özgürlüklerini kısıtladıklarını belirtti.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sezai Temelli: Cumhurbaşkanlığı sistemi barışın önünü tıkıyor

SONRAKİ HABER

Saadet öğretmen intihardan önce 'öğrencilerin önünde bana yumruk attılar' demiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa