10 Temmuz 2018 00:40

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kimdir?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kimdir?

Fotoğraf: Evrim Aydın/AA

Paylaş

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un kızı olan Zehra Zümrüt Selçuk, 1979 yılında Ordu'da doğdu. Selçuk, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nin ardından Bilkent Üniversitesi'nde tam burslu ekonomi lisansı öğrenimi gördü.

ABD'de Michigan Üniversitesi'nde ekonomi doktorasına başlayan Selçuk, Teksas Üniversitesi'nde işletme doktorasına devam ederken, aynı üniversitede muhasebe ve enformasyon yönetimi yüksek lisansı da yaptı. Selçuk, Teksas Üniversitesi'nde 2003-2007 yılları arasında araştırma asistanı, 2007'den itibaren İslam İşbirliği Teşkilatı İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde (SESRIC) kıdemli araştırmacı olarak görev yaptı.

Selçuk, SESRIC İstatistik ve Enformasyon Direktörlüğü görevinde bulundu. SESRIC'teki görevinde toplumsal cinsiyet, demografi, iş gücü, çok boyutlu yoksulluk ölçümleri, eğitim ve inovasyon, bilgi performans sistemleri, bankacılık ve finans, kalkınma yardımları gibi alanlarda faaliyetler yürüten Selçuk, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine yönelik birçok projenin ve kapasite geliştirme programının koordinatörlüğünü de üstlendi.

Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'ın kurucusu olduğu Kadın ve Demokrasi Derneği'nin (KADEM) Ankara temsilciliği yapan Zehra Zümrüt Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı oldu.

ÇALIŞMA VE KADINI BİR ARAYA NASIL GETİRECEK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 Haziran 2016’da, Zehra Zümrüt Selçuk'un yöneticisi olduğu KADEM’in hizmet binası açılışında, “Çalışıyorum diye annelikten imtina eden bir kadın, aslında kadınlığını inkar ediyor demektir. Anneliği reddeden, evini çekip çevirmekten vazgeçen bir kadın, iş dünyasında istediği kadar başarılı olsun, eksiktir, yarımdır” demişti.

KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz ise, derneğin dergisinde yayınlanan yazısında, "Kadın ve erkek tabiatı bakımından farklı. Kadınla erkeğin iş bölümü ve sosyal rolleri yeniden yapılandırılmalı" ifadesini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Sevda Karaca: KADEM'in 'Kadın Aday' kartı ne gösteriyor?

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank kimdir?

SONRAKİ HABER

Savunma Bakanı Hulusi Akar: Bedelli askerlikten 688 milyon lira tahsil edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa