27 Haziran 2018 03:01
Son Düzenlenme Tarihi: 26 Haziran 2018 19:07

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen seçimleri değerlendirdi

Emek Partisi (EMEP) Bölge Örgütü Yöneticisi ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen: Demokrasi için ortak mücadelenin önemi arttı.

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen seçimleri değerlendirdi

Fotoğraf: Mehmet Türkmen

Paylaş

Fırat TOPAL
Diyarbakır

Emek Partisi (EMEP) Bölge Örgütü Yöneticisi ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen, 24 Haziran seçimlerinde HDP’nin baskılara rağmen barajı geçmesini ve AKP-MHP ittifakının çoğunluğu sağlamasını değerlendirdi. Halkın seçimlerde Kürt sorununun demokratik çözümü yönünde iradesini bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Türkmen, Batı’dan HDP’ye gelen oyların demokrasi için ortak mücadelenin önemini arttırdığına dikkat çekti. AKP-MHP ittifakının siyasal ve ekonomik gelişmeler karşısında kolay sürdürülebilir olmadığını da belirten Türkmen, önümüzdeki dönemde iki parti arasındaki çatışmaların derinleşebileceğini söyledi.  

‘HALK BARIŞÇIL ÇÖZÜM İSTİYOR’

HDP’nin baskılara rağmen barajı geçtiğini belirten Türkmen, “HDP’nin baraj altında kalması için iktidarın gizli toplantılardan açıktan talimat vermeye kadar her yolu denemesine ve devletin tüm olanaklarını kullanmasına rağmen barajın aşılması başarıdır” dedi. Halkın bunca baskıya rağmen iradesini Kürt sorununun demokratik çözümü yönünde kullanmasının önemli olduğuna dikkat çeken Türkmen, “halk çözümün temsilcileri muhatap alınarak demokratik, barışcıl bir yoldan gerçekleşmesini istediğini gösterdi” dedi. 

‘BATI ORTAK MÜCADELEYİ ANLADI’

HDP’nin özelikle Batı’da oyunu yükselmesinin batıdaki demokrasi güçleri ve Kürt halkının demokrasi için ortak mücadelesinin önemini arttırdığını söyleyen Türkmen,iktidarın seçimleri tartışmalı bir şekilde kazanmasına rağmen artık ülkeyi kolay yönetme imkânlarını yitirdiğini; önümüzdeki dönem hem ekonomi ve hem de iç ve dış politikada daha fazla sıkışacağını belirtti. Türkmen, bu durumun tek adam iktidarının saldırılarına ortak mücadeleyi daha önemli kıldığına dikkat çekti.

‘AKP MHP İTTİFAKI KOLAY SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL’

AKP-MHP arasındaki ittifakın da kolay sürdürülebilir olmadığını söyleyen Türkmen, “AKP tek başına çoğunluğu alamamış olsa da MHP’nin desteğiyle mecliste de çoğunluğu sağlamış görünüyor. Ancak AKP’nin MHP’ye böylesine ihtiyaç duyar hale gelmesi, önümüzdeki dönem ekonomik ve siyasi gelişmelere bağlı olarak bu koalisyon arasındaki çatışmaların derinleşmesine de yol açabilir” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Bingöl'ün 26 bölgesi ‘özel güvenlik bölgesi’ ilan edildi

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa