14 Nisan 2018 12:28
Son Düzenlenme Tarihi: 15 Nisan 2018 14:40

CHP ve HDP Suriye saldırısına tepki gösterdiler

CHP Genel Başkanı ve HDP MYK, Suriye'ye yönelik saldırıya ilişkin tepkilerini dile getirdiler: 'Kaybeden Suriye halkları oluyor'

CHP ve HDP Suriye saldırısına tepki gösterdiler

Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir dizi ziyaret çerçevesinde Hatay’a geldi. Hatay’da iş insanlarıyla bir araya gelen Kılıçdaroğlu, burada ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye yönelik hava saldırısını değerlendirdi. Kimyasal silah kullanımının insanlık suçu olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, egemen güçlerin bölgeden çekilmesi gerektiğine dikkat çekti. 
 
Kılıçdaroğlu, "Artık bu bölgenin, Türkiye de dahil oturup bir karar vermeleri lazım. Türkiye, İran, Irak, Suriye bir araya gelsinler. Bu bölgede dört ülkede yaşanan sorunu dördünüzün çözme kapasitesi yok mu?” diye sordu.

‘ELİNİZİ BÖLGEDEN ÇEKİN’

Fotoğraf: Erdal Türkoğlu/AA

Ortadoğu’da vekalet savaşının yaşandığını ve zararlarını ise kendilerinin gördüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, diğer ülkelerin de silah sattığını ve ölen kişilerin ya ABD ya da Rusya silahlarıyla yaşamını yitirdiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, “Ben kendi sorunumu çözemiyorsam, başka egemen güçlere iade ettiysem o zaman devlet değilsin. Bütün Hataylı kardeşlerimin bunu bilmesini isterim. Suriye’de ve Irak’ta yaşayan bizim akrabalarımız. Kız alıp vermişiz. Hatay’da kavga olmuyor da Suriye’de neden kavga oluyor? Hatay’da kavga olmuyor da Irak’ta niye kavga oluyor? Barış ve huzur kadar değerli bir şey yoktur. Amaç barış ve huzuru sağlamak. Biz bunu istiyoruz. Sorun çözülmez değil, çözülebilir. Egemen güçlerin ellerini bölgeden çekmesi lazım. Dün akşam konuşuyorduk. Petrol var. Doğalgaz var. Petrol ve doğalgaz buradaki halkların belası olmuştur. Egemen güçler petrol ve doğalgazı kontrol etmek için her türlü çatışmaya ortam hazırlıyorlar. Artık 21’inci yüzyıldayız arkadaşlar. İnsanların uyanması lazım. Sorunu tahlil ve analiz etmesi lazım” dedi.

EREN ERDEM: 6. FİLO'NUN KIBLEGAH SAYILDIĞI YERDE DURUYORLAR

Partisinin Mamak danışma kurulu toplantısında konuşan CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, hükümetin ABD ve müttefiklerinin Suriye saldırısına destek vermesine sert sözlerle tepki gösterdi. “Bu ülkenin muhalefetini dış mihrakların ajanlığı ile itham ettiler, ama Miraç gecesi Müslümanlar ellerini semaya açıp gökten rahmet yağsın diye dua ederken, Saray'daki zat 'Gökten Amerikan bombası yağsın' diye dua eder bir noktaya geldi.” diyen Eren Erdem'in açıklamaları şu şekilde:
“Referandum boyunca bu ülkenin Cumhurbaşkanı sıfatı ile Saray'da oturan şahıs 'hainler, dış mihraklar' dedi. '15 Temmuz Fethullahçı darbe girişiminin arkasında Amerika var, bunlar da Amerika'nın uşağı' dedi. 'Dış mihraklar bize operasyon yapıyor' dedi. Şimdi ben buradan sesleniyorum. Bu dış mihrak Amerika, bize operasyon yapan, 15 Temmuz'da darbe yapan Amerika, Suriye'ye bomba yağdırınca yoldaş mı oldu, Ey Recep Tayyip Erdoğan!

Bunlar Cumhuriyet tarihinin gördüğü en büyük iki yüzlü yalancılardır. Biz dün de 'Yanke Go Home' diyorduk, bugün de 'Yanke Go Home' diyoruz. Bizim duruşumuz budur. Ama bunlar akşama kadar bu ülkenin muhalefetini dış mihrakların ajanlığı ile itham ettiler, ama Miraç gecesi Müslümanlar ellerini semaya açıp gökten rahmet ağsın diye dua ederken, Saray'daki zat 'Gökten Amerikan bombası yağsın' diye dua eder bir noktaya geldi.”

Amerika Suriye'de kimyasal silahlarla mücadele ediyormuş. Amerika'nın kimyasal silahlarla nasıl mücadele ettiğini Irak'ta gördük. Bir milyon Müslümanın kanının üzerinden petrol havariliği yapan ABD'nin bugün de aynı gerekçelerle Suriye'ye girmesi için Beştepe'den açıklama yapmış zatı muhterem. 'Amerika'yı destekliyoruz' diye.

Biz de diyoruz ki, Amerika'yı da Amerika'nın uşağı AKP'yi de bu ülkeden göndereceğiz. Bunlar dış mihrakların uşaklarıdır. Bunlar Amerikan uşaklarıdır.”

HDP: KAYBEDEN SURİYE HALKLARI OLUYOR

Fotoğraf: Google Street View

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ABD tarafından Suriye’ye yapılan hava saldırısına dair yazılı açıklama yaptı. “Kaybeden Suriye halkları oluyor” başlıklı açıklama şöyle: “Büyük devletler arası güç gösterisi arenasına dönüşen Suriye savaşının en büyük kaybedeni ne yazık ki Suriye halkları oluyor. 2011 yılından bu yana Suriye’de dış müdahalelerle devam eden iç savaş, bugün artık devletlerarası bir çıkar savaşına dönüşmüştür. 
 
Suriye Rejimi’nin askeri hedeflerine karşı ABD, Birleşik Krallık ve Fransa tarafından gerçekleştirilen ortak müdahale de bu kapsamdadır. Sivillerin şimdilik herhangi bir zarar görmediğini umduğumuz bu operasyonun çok daha vahim ve geniş ölçekli bir krize ve çatışmaya dönüşmemesi adına, tüm liderleri sorumlu davranmaya ve gerilimi daha fazla tırmandırmamaya davet ediyoruz. 
 
500 binden fazla sivilin hayatını kaybettiği, 8 milyondan fazla insanın yerinden, yurdundan edildiği bu iç savaşta hiçbir katliam, hiçbir savaş suçu cezasız kalmamalıdır. Ancak katliamların hangi tür silahlarla gerçekleştirildiğine göre tutum alınmasını HDP olarak insanlık değerleri açısından son derece tehlikeli buluyoruz. Konvansiyonel silahlarla, kimyasal silahlarla veya infazlar sonucu gerçekleştirilen sivil katliamlar arasında kategorik bir fark yoktur. Her ne sebeple olursa olsun sivil katliamlarına karşı tüm siyasi sorumlular uluslararası hukukun gerekleri çerçevesinde davranmalıdır. 
 
Bir kez daha söylüyoruz ki, Suriye halklarının barış içinde, demokratik bir Suriye’de ortak ve eşit bir yaşam sürdürmeleri esas hedef olmalıdır. Suriye’de kalıcı bir çözüm için tek yol, siyasi müzakere sürecinin derhal başlatılması ve demokratik ilkeleri benimseyen tüm kesimlerin bu sürece dahil edilmesidir. 
 
‘Suriye’deki meseleleri konuşarak, müzakere ederek çözmek gerekir’ şeklinde açıklama yapan kimi AKP ve hükümet sözcülerinin riyakarlığı ise ibretliktir. Suriye savaşının derinleşmesinde son derece olumsuz bir rol oynayan, çözümü değil çözümsüzlüğü giderek büyüten AKP-MHP Koalisyonu, izlediği yayılmacı ve saldırgan politikaları derhal terk etmeli ve Suriye’deki askeri müdahaleyi sonlandırmalıdır. 
 
HDP olarak mazlum Suriye halklarının yanındayız. Suriye halklarının barış sürecini, tüm demokrasiye inanan kesimlerle birlikte inşa etmeye başlaması, demokratik bir Suriye oluşturmak için tüm tarafların yer alacağı müzakere adımlarının atılması en büyük arzumuzdur.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İngiltere'de kimyasal saldırı iddiasını sorgulayan generale sansür

SONRAKİ HABER

'Feray Şahin’i katleden polis başka cinayetler de işleyebilir'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa