03 Nisan 2018 13:33

Boğaziçili öğrencilere ‘ahlak’ sorgusu

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, okullarının abluka altına alındığını belirterek sivil polislerin sürekli GBT uygulaması yaptıklarını belirtti.

Boğaziçili öğrencilere ‘ahlak’ sorgusu

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesini ve öğrencilerini ‘yerli ve milli değiller’ diyerek hedefe koymasının ardından 16 öğrenci gözaltına alınmıştı. Öğrenciler, yapılan ev baskınlarında polisler tarafından fiziksel ve sözlü şiddete maruz bırakıldıklarını ifade etti. Öğrenciler okulun da adeta abluka altına alındığını ve okul içinde sivil polisler tarafından GBT uygulaması yapıldığını belirtti.

‘ZEKİSİNİZ AMA...’

Evrensel'e konuşan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi, arkadaşının evinde kaldığı gece yapılan polis baskınında özel harekat polisinin “Kızlı erkekli kalıyorsunuz demek” dediğini ve evdeki öğrencilere “Evli misiniz siz?” diye sorup “hayır” cevabını alınca öğrencilerden birine tokat attığını belirtti. Öğrenciler polislerin başka bir arkadaşlarına da  “Nerelisin sen? Ne biçim erkeksin? Böyle erkek mi olur?” diyerek tartakladığını belirtti. Evdeki Che Guevara posterine “Yaptıklarınızı bunlardan mı öğreniyorsunuz?” diye sorarak tepki gösteren polisin evdeki Boğaziçili öğrencilere “Çok zekisiniz ama aklınız bunlara çalışıyor işte” dediğini aktardı.

Boğaziçili öğrenciler ev baskınında yaşananları şöyle anlattı “Sabaha karşı 5.30 civarıydı. Evde 3 kadın, 1 erkek kalıyoruz. Ama o gün evde 6 kişiydik. Kapıya geldiler, koçbaşıyla kapıya vurdular. Kapıyı açtık, ‘Yat, yat’ diye bağırdılar. Hepimiz yere yattık. Üstümü giymek istedim, izin vermediler başta. Diğer arkadaşlarımızı da uyandırdılar. Evdeki diğer çifti uyandırırken ‘Siz evli misiniz?’ dedi polislerden biri. Arkadaşımız ‘Hayır’ cevabı verince tokat attı.”

‘KIZLI ERKEKLİ KALIYORSUNUZ DEMEK’

Herkesi bir odaya toplayıp yere yatırdıklarını anlatan öğrenci, bir arkadaşımız ‘Neden geldiğinizi sorabilir miyim?’diye sorunca polislerden tekme yediğini anlatarak “Artık bizde kalmayan bir arkadaşımızı arıyorlarmış ‘Burada kim kim kalıyorsunuz?’ diye sordular. ‘Kızlı, erkekli kalıyorsunuz demek. Ne ilericilik, tabii.’ diyerek dalga geçti biri. Kitaplara, posterlere baktılar sürekli. Che Guevara posterini gösterip ‘Yaptıklarınızı bunlardan mı öğreniyorsunuz?’ diye sordular” dedi.

Erkek arkadaşımı mutfağa götürmek istediler, erkek arkadaşım odada konuşmak isteyince ‘Ben sana bir şey yapmak istesem burada yapamaz mıyım sence?’ diye sorarak, mutfağa geçtiler, mutfaktaki gökkuşağı bayrağını görünce ‘Bu ne?’ diyerek tepki gösterdiklerini belirten öğrenci  “Daha sonra arkadaşıma ‘Nerelisin sen? Ne biçim erkeksin? Böyle erkek mi olur?’ diye bağırdılar. Hava çok soğuktu. Buna rağmen polisler etrafı ararken balkon kapısını, ev kapısını açık bıraktılar. Buna itiraz etmemize rağmen üstümüzü giymemize izin vermediler.”

GÖZALTINDAKİ ÖĞRENCİDEN MESAJ

Ev baskınında yaşananlar ve sonraki süreçte tedirgin olduğu için okula gitmekte tereddüt ettiğini belirten Boğaziçili öğrenci, geçtiğimiz pazartesi günü o gün içinde gözaltına alındığını bildiği bir arkadaşının telefonundan kendisine “Kütüphanenin önündeyim, kütüphanede görüşelim” diye mesaj atıldığını belirtti. Arkadaşının mesaj atılmadan bir saat önce gözaltına alındığını bildiğini, bu nedenle kampüsteki arkadaşlarına mesajı doğrulatmak istediğini belirten Boğaziçili öğrenci, arkadaşlarından kütüphanenin önünde sivillerin beklemekte olduğunu öğrendiğini ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kocaeli’de ÇED toplantısında ortalık karıştı

SONRAKİ HABER

Konya'da 6 gün içinde 3 yeni obruk oluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa