24 Mart 2018 12:04
Son Güncellenme Tarihi: 24 Mart 2018 14:12

TSK, Afrin’in tamamında kontrolün sağlandığını açıkladı 

TSK: Bütün köyler teröristlerden temizlenerek Afrin'in tamamında kontrol sağlandı. 

Paylaş

Afrin operasyonu, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından “Zeytin Dalı Harekatı” adıyla 20 Ocak’ta başlamıştı. 18 Mart günü ise Afrin merkeze girildiği açıklanmıştı.  

TSK tarafından bugün yapılan açıklama da Afrin’in tamamında kontrolün sağlandığı söylendi. 64 gündür süren operasyona ilişkin TSK’den açıklama geldi.

Açıklamada “Bütün köyleriyle birlikte Afrin bölgesinin tamamen kontrol altına alındığı” ifade edildi. Açıklamada ayrıca operasyonun devam ettiği ve “bölgede temizlik ve güvenlik çalışmalarının” sürdüğü kaydedildi.

TSK'den yapılan açıklama şöyle: "Zeytin Dalı Harekatında etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3 bin 733 olmuştur. Terör örgütü mensupları ile girilen çatışmalarda bugüne kadar 49 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 228 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Yaralanan 157 kahraman silah arkadaşımızın tedavileri tamamlanmış ve görevlerine dönmüşlerdir."

TSK ve ÖSO gruplarının operasyonu nedeniyle yüz binlerce Afrinli yerinden edilmişti.

Yerinden edilen Afrinlilerin büyük bir kısmı Şehba bölgesine geçerken, bir kısmı da Nubul-Zahra ve Halep’e geçmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric iki gün önce yaptığı açıklamada yerinden edilen Afrinlilerin acil tıbbi yardıma ihtiyaç duyduğunu belirtmiş ve “Hasta ve yaralıların tedaviye alınması için derhal Halep’e tahliye edilmesi gerekiyor” demişti.

İDLİB'DE GÖZLEM NOKTALARI FAALİYETE GEÇİRİLİYOR

Öte yandan İdlib bölgesinde ise Astana görüşmeleri kapsamında TSK'nin kontrol gücü olarak görev yaptığı ve gözlem noktalarının açılarak faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mehmet Aydın'ın eşi Sıla Aydın'ın savcılık ifadesi ortaya çıktı

SONRAKİ HABER

Tüm Bel-Sen: İBB'ye yönelik bütçe kısıntıları ve yetki gasbı uygulamaları kayyumdur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa