15 Mart 2018 15:55
Son Güncellenme Tarihi: 15 Mart 2018 21:52

Çiftlik Bank soruşturmasında üçüncü tutuklama

Binlerce kişiyi dolandıran Çiftlik Bank soruşturması kapsamında 3 kişi tutuklandı. CEO Mehmet Aydın'a dair de yeni bilgiler ortaya çıktı.

Paylaş

Binlerce kişiden milyonlarca lira toplayan "Çiftlikbank", 2017'de bir projesinde "devletten yüzde 30 teşvik ve hibe kullandığını" duyurduğu belirlendi. Uruguay'a kaçtığı öne Çiftlik Bank CEO'su sürülen Mehmet Aydın''ın aslında imam hatip mezunu olduğu ve daha önce bulaşıkçılık, overlokçuluk gibi meslekler yaptığı ortaya çıktı. Soruşturma kapsamında da Mehmet Aydın'ın eşi dahil 3 kişi tutuklandı.  

'DEVLET TEŞVİĞİ VE HİBELERİ KULLANILACAK'

2017'de şirketin Twitter hesabından, "Türkiye'nin en büyük 'Dev Süt ve Besi Sığırcılığı İşletmesi' projemizin 23 Aralık Cumartesi günü Konya Akşehir'de temel atma törenimiz var" bilgisi paylaşılarak, "Toplam yatırım miktarı 700.000.000 TL, % 30 devlet teşvik ve hibeleri kullanılarak yapılacaktır" ifadeleri kullanıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ise şirketin bu paylaşımını yalanladı. Şirketin prim sağlamak amacıyla bakanlığın adını kullandığını ifade eden bakanlık yetkilileri, şirkete teşvik ve hibe sağlanmadığını belirtti.

ÇİFTLİK BANK CEO'SU MEHMET AYDIN'IN EŞİ TUTUKLANDI

Sakarya Geyve Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü Çiftlik Bank soruşturması kapsamında, savcılığa gelerek teslim olan Çiftlik Bank CEO'su Mehmet Aydın'ın eşi Sıla Aydın ve şirketin yönetim kurulu üyesi Cemal Çolak tutuklandı.

Çiftlik Bank soruşturması kapsamında şirket CEO'su Mehmet Aydın'ın eşi Sıla Aydın bugün Geyve Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim olurken, şirketin yönetim kurulu üyesi ve Taraklı'da bulunan tesislerin müdürü olan Cemal Çolak ise İstanbul Üsküdar'daki evinde gözaltına alındı. Geyve Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Cemal Çolak ve Sıla Aydın'ın ifadeleri alındı. Adliyeye sevk edilen Cemal Çolak ve Sıla Aydın çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

ÜÇÜNCÜ TUTUKLAMA

Soruşturma kapsamında aranan H.T. Geyve ilçesinde gözaltına alınmıştı. Sakarya Emniyet Müdürlüğü'nde sorguya alınan H.T. işlemleri tamamlandıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

TABELASI İNDİRİLEN ÇİFTLİK BANK'A KAYYIM ATANABİLİR

Çiftlik Bank'ın, Bursa'nın İnegöl ilçesindeki mal varlıklarına el konuldu. Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile Çiftlik Bank'ın tesislerine gelen İnegöl İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne bağlı veteriner hekimler, buradaki hayvanları sağlık kontrolünden geçirirken şirketin tabelaları ise indirildi. Yetkililer, gelecek hafta içersinde Çiftlik Bank'a kayyIm atabileceğini söyledi.

Savcılığının talimatı ile Çiftlik Bank'ın İnegöl ilçesindeki mal varlıklarına el konuldu. İnegöl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden veteriner hekimler de tesise gönderildi. Veteriner hekimler, tesisteki hayvanları sağlık kontrolünden geçirdi. Ekipler ise hasar tespiti yapıp, Çiftlik Bank tabelalarını söktü.

Yetkililer, gelecek hafta içersinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Çiftlik Bank'ın tüm tesislerine kayyum atanacağını söyledi.

ÇİFTLİK BANK DOLANDIRICILIĞI ŞÜPHELİSİ AYDIN, BULAŞIKÇILIK YAPMIŞ

Uruguay'a kaçtığı öne sürülen Mehmet Aydın'ın, Bursa'da 2013 yılında iki eğlence mekanın ortak mutfağında bulaşıkçı olarak çalıştığı ileri sürüldü.

Türkiye genelinde 500 bine yakın kişinin üye olduğu, yüksek kâr vaadiyle çiftçilerden hayvan alan ancak son günlerde ödeme yapmadığı ortaya çıkan  ve piyasadan topladığ 511 milyon lira ile Uruguay'a kaçtığı belirtilen Çiftlik Bank'ın sahibi Mehmet Aydın'ın, Bursa'da, Yusuf Sabahyıldızı'nın sahibi olduğu Kat3 Malt Night ile konser salonu Bursa Suare'nin ortak mutfağında bulaşıkçı olarak çalıştığı öne sürüldü. Mehmet Aydın'ın buradaki işine 2013 yılının Ekim ayında başlayıp, aynı yıl Aralık ayında ise ayrıldığını söyleyen iş yeri sahibi Yusuf Sabahyıldızı,  "Çok gariban bir çocuktu. Temiz ve güler yüzlüydü. İlk başladığında çorabının üzerine giydiği terliklerle işe gelip gidiyordu. Onun bu durumuna çok üzüldük. Yardım ettik.  Kendisi, 'Biz çok zenginiz ama babam ile küstük' diyordu. Buna rağmen arkadaşları ona üzülüyordu. Kaldığı evin kirasını da çalışan arkadaşları aralarında topladığı para ile ödedi. Hatta mesai saati dışındaki yemek ihtiyacını da biz karşılıyorduk. Çiftlik Bank ile ilgili haberleri okuyup izleyince inanamadım. Sonra gerçekten o olduğunu anlayınca çok şaşırdım. İçine kapanık gariban bir insanın böyle bir dolandırıcılık olayına girmesine akıl sır erdiremiyorum" diye konuştu.

İMAM HATİP MEZUNUYMUŞ

27 yaşındaki Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın'ın, İmam Hatip Lisesi mezunu ve asıl mesleğinin de 'overlokçu' olduğu ortaya çıktı.

OVERLOKÇU ÇIKTI!

Sözcü’de yer alan habere göre; kendisini ‘bilgisayar uzmanı, girişimci’ olarak tanıtan Aydın’ın aslında overlokçu olduğu öğrenildi. 2010 yılında imam hatip lisesinden mezun olduğu öğrenilen Mehmet Aydın’ın, İş-Kur’daki kaydında meslek bilgilerinin “Overlokçu, dikiş makinesi operatörü” şeklinde tanımlandığı gözlendi.

BARDA GARSONLUK DA YAPMIŞ!

Mehmet Aydın’ın 2013 yılında bir barda garson olarak çalıştığı da öğrenildi. Resmi kayıtlara göre; 16 Şubat 2015 tarihinde 24 yaşında ilk şirketini kuran Mehmet Aydın’ın ertesi gün bu şirketini kapattığı yani ‘aç-kapa’ yaptığı gözlendi. İkinci şirketini 28 Şubat 2015’te kurduğu öğrenilen Mehmet Aydın’ın bu ikinci iş yerini de bir buçuk yıl sonra 26 Temmuz 2016’da kapattığı ortaya çıktı. Aydın’ın Türkiye’nin gündemine oturan son şirketine ise 2 Eylül 2016’da ortak olduğu ve 22 Aralık 2017 tarihinde ayrıldığı gözlendi.

77 BİN KİŞİ!

SPK raporuna göre Çiftlik Bank sistemiyle 77 bin 843 kişiden 511 milyon TL para toplandı. Yine rapora göre 62 bin 877 kişiye 393.3 milyon lira ödeme yapıldı. Kalan 113.4 milyon liranın ise Kıbrıs’a ve Çitlik Bank CEO'su Mehmet Aydın ile eşinin hesabına aktarıldı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘1,5 yaşındaki çocuğa kreşte dayak’ iddiasına soruşturma

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa