22 Ocak 2018 10:58

Şair Enver Ercan hayatını kaybetti

Varlık Dergisi genel yayın yönetmeni, Yasakmeyve Komşu Yayınları İmtiyaz Sahibi Şair Enver Ercan, 60 yaşında hayatını kaybetti.

Paylaş

Varlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Eski Genel Başkanı Enver Ercan, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 60 yaşına girdikten bir gün sonra hayatını kaybeden Ercan, uzun süredir yumuşak doku kanseri tedavisi görüyordu. Enver Ercan, şair, yazar ve yayıncılığının yanı sıra yönettiği dergilerde genç şair ve yazarlara verdiği destekle de tanınıyordu.

‘YAŞAR NABİ MİRASINI DEVRALDI VE GELİŞTİRDİ’

Enver Ercan’ın yaşamını yitirmesinin hemen ardından Varlık dergisi tarafından “Varlık Ailesi” imzasıyla yazılı bir açıklama yayınlandı. Enver Ercan için Yaşar Nabi Nayır’ın mirasını devralıp geliştiren ve Varlık dergisinin bugünlere gelmesini sağlayan en önemli isimlerden biri olduğu söylenen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “O sadece bir şair-yazar, editör değildi, edebiyatı güncel siyasi/toplumsal gelişmelerle, çeşitli sanat dallarıyla buluşturmayı hedefleyen, yorulmaksızın etkinlikler düzenleyen, dergiler çıkaran bir kültür adamıydı.” Enver Ercan Haziran 1990’dan bu yana Varlık dergisi Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütüyordu.

PEN: ‘HEP ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYDU’

PEN Yazarlar Derneği’nin yazılı açıklamasında ise “Türkiye’nin en köklü edebiyat dergisi Varlık’ı genç kuşaklarla buluşturan, Yasakmeyve dergisiyle eski şiire saygı, yeni şiire sevgi duruşunda bulunan, yazar örgütlenmelerinde hep elini taşın altına koyan, TYS eski başkanlarından, Türk şiirinin yüzünü güldürenlerden... Şair, yayıncı, yayın yönetmeni, editör, dost, sıcak, komik adam Enver Ercan’ı sonsuzluğa uğurluyoruz. Binlerce teşekkür Enver, sevgili arkadaşımız. En verimli çağında şiiri öksüz bırakan Enver Ercan’a rahmet,  ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.” denildi.

 

TYS: TÜRK ŞİİRİNİN BELLEĞİYDİ

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Genel Başkanı Mustafa Köz, Evrensel'e yaptığı açıklamada “Türk şiirinin bıçkın delikanlısını yitirdik” dedi. Enver Ercan’ın Türk şiirinin belleği olduğunu söyleyen Köz şunları dile getirdi: “40 toplumcu kuşağından İkinci Yeni’ye; İkinci Yeni’den bugüne tüm şiir sokaklarını dolaşmış, şairlerle söyleşmiş ve şiirimizin tazelenmesine büyük kapılar açmıştır. Özellikle Varlık ve Yasakmeyve dergilerinde genç şairlere ağabeyliği unutulmaz. Bu anlamda iyi bir şairi, şiir emekçisini ve dolu bir şiir belleğini yitirdik. Sendikamız TYS’ye verdiği emek unutulmayacak. Sonsuzlukla ve sözcüklerle uyusun.”

KADIKÖY'DE TÖREN YAPILACAK

Enver Ercan için yarın (23 Ocak Salı) saat 10.00’da Kadıköy’deki Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde tören düzenlenecek. Törenden sonra Ercan’ın cenazesi Altunizade Mahallesi’ndeki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camiine götürülecek. Ercan, öğle namazına müteakip Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek. 

ŞAİR, YAZAR VE YAYINCILAR'DAN ENVER ERCAN PAYLAŞIMLARI

Enver Ercan’ın yaşamını yitirmesinin ardından şair, yazar ve yayıncı dostları sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla üzüntülerini aktardı. Enver Ercan’ın çok yönlü kültür insanlığına dikkat çekilen paylaşımlarda, edebiyata verdiği emeklerin unutulmayacağı vurgulandı.

Hüseyin Yurttaş: Edebiyatımızın çalışkan çocuğu Enver Ercan’ın üretkenlikle bezeli, heyecanla dolu yaşamı son buldu. Edebiyatımız ve sanat dünyamız için büyük kayıptır.

Hidayet Karakuş: Edebiyatımıza, şiire, Varlık’a verdiği emek unutulmaz. Şiiriyle uyusun kardeşim.

Şükrü Erbaş: Enver Ercan... Çok üzgünüm, çok..

Sabit Kemal Bayıldıran: Güle güle Enver Ercan şiirimizle birlikte yaşayacaksın

Yusuf Alper: Türk Yazınına verdiği emek unutulmaz. Yapıcı, toparlayıcı bir insandı. Tophaneden aldığı delikanlı tutumu kendini eğitip büyüterek Türk yazınının gelişmesi için kullandı. ‘Ne haber Kardeş?’ diyen sesini özleyeceğim.

Abdülkadir Budak: Ne Demişti Enver Ercan? ‘Bende bulduğun benim de aradığımdı’ Yaşarsak o’nu aradığımızı göreceğiz.

Nalan Çelik: ‘Ben; yaşlı ağacın yeni yeşili’ diyen Enver Ercan bizi bırakıp gitti.

Nilay Özer: Varlık için verdiği emeği, TYS’ye hizmetini, şiiri yükseltmek şairin sözünü okura ulaştırmak için sayısız kitaba böldüğü ömrünü, şiir ve çeviri akademisi için hayallerini ve nicesini... Ölüm kimseye yakışmaz hele bunca iyiliğe hiç.

SENNUR SEZER: TÜRKÇENİN DUDAKLARISIN SEN

ENVER ERCAN KİMDİR?

21 Ocak 1958'de İstanbul 'da doğan Ali Enver Ercan, Güneş, Sabah, Yeni Düşün, Varlık gibi gazete ve dergilerde edebiyat sayfaları hazırladı, yayın yönetmenliği yaptı. Broy, Gösteri, Milliyet Sanat, Yeni Düşün, Yeni Olgu, Varlık gibi dergilerde şiirleri yayımlandı.

Eksik Yaşam (1977), Sürçüyor Zaman (1988), Geçtiği Her Şeyi Öpüyor Zaman (1997) adlı şiir kitaplarını yayımladı, Yunus Nadi ve Cemal Süreya şiir ödüllerini aldı. Ercan, Kültürlerarası Şiir ve Çeviri Akademisi kurucusuydu.

Varlık Dergisi'nin yayın yönetmenliğini uzun yıllardır sürdüren Enver Ercan, şiir kitapları yayımlayan bir yayınevinin de sahibiydi.

Fabrika işçiliğinden yazı işçiliğine geçen Enver Ercan, Türkiye Yazarlar Sendikasında (TYS) 3 dönem başkanlık yaptı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yazar Aziz Tunç’un evine Afrin paylaşımları baskını

SONRAKİ HABER

Ankara'da 'Sadece Diktatör' yetmedi Barış Atay da yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...