03 Ocak 2018 03:22

Aksünger: Cezayı rüşvette adı geçen bakanlar ödesin

CHP'li Erdal Aksünger, Hakan Atilla davasından gelecek olan 10 milyar dolarlık cezayı rüşvetle adı anılan bakanların ödemesi gerektiğini söyledi.

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger 3 Ocak’ta jurinin karar vermesi beklenen Reza Zarrab’ın tanıklık yaptığı Hakan Atilla davasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Davayı yakından takip eden Aksünger, Zarrab’ın anlattığı rüşveti alan bakanların da malvarlıklarına el konulması gerektiğini ifade ederek, “Niye bu parayı millet ödesin?” diye sordu. Aksünger, Hakan Atilla’ya suçu görüp ceza vermekten 5 yıllık bir ceza vereceklerini tahmin ettiğini aktardı, suç sabitlenince Halk Bankası’nın da cezayı hak etmiş olacağına dikkat çekti.

Aksünger Mecliste yaptığı basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İran ambargosunu delme üzerinden yaptığı açıklamalara ilikin şöyle konuştu: “Tayyip Erdoğan diyor ki, ‘Biz İran’a mal satarız.’ Ama ne yazık ki doğru söylemiyor. Çünkü Türkiye’nin İran’a mal satması zaten serbest. İran’dan doğalgaz alabilirsin, yerine Halk Bank’tan hesap açacaksın para ödemeyeceksin, parayı oraya yatıracaksın. Karşılığında domates, salça satacaksın. Parasını da Halk Bankası’ndan alacaksın. Adam dedi ki ben cari açığın yüzde 15’ini kapattım dedi. Bu kadar yalan dolan iş olur mu ya? Şimdi ne oldu, Zarrab itirafçı oldu. İtirafçısı bildiği bir şeyi saklayıp sonra onu anlatandır. Zarrab’ın en nefret ettiği kişilerden biri benim, davada dönüp dönüp bana baktı. Ben bu davayı başından beri takip ediyorum.”

Aksünger, “Türkiye’yi şimdi ne bekliyor? ABD ambargosu diye bir şey yok, sen ABD bankacılık sistemine imza atmış. Yani sen buna uymazsan, buradan Rize’ye bir dolar gönderemezsiniz. Ya kendi sisteminizi kuracaksınız ya da kuralları çiğnemenin parasını ödeyeceksiniz. Ne kadar ödeyeceksiniz? 10 milyar dolar olduğu söyleniyor. Kim ödeyecek bu parayı? Rüşvet alan bakanların da malvarlıklarına el koyun. Niye bu parayı millet ödesin?” diye konuştu.

‘ATİLLA’YA 5 YILLIK BİR CEZA VERECEKLER’

Aksünger, “Mehmet Hakan Atilla’ya benim tahminim 5 yıllık bir ceza verecekler. 5 yıl cezası suçu görüp göz yummaktan. Suç sabitlenince Halk Bankası da cezayı hak etmiş olacak. Zarrab’a ne olacak? Onun da anlaştığı için 10 yıl ceza alması ihtimali var. Tanık koruma programına alınacak, yeni bir kimlik verilecek, 10 yıl ABD’den çıkamayacak. Herkes diyor ki; başsavcılar bunu ortadan kaldıracaklar. Yani hapis yatar mı yatmaz mı bilinmiyor. ABD bunu hukuk davasına götürürse BM devreye girecek. İşte ambargo meselesi orada ortaya çıkacak” dedi. (HABER MERKEZİ)


 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Uçak kazasından ölme ihtimali 16 milyonda bir

SONRAKİ HABER

Ömer Faruk Gergerioğlu: KHK’lerin iptal edilmesinden başka bir yol yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa