10 Aralık 2017 03:48

'Kadrolu olmayacağız ama adı taşeron kalktı olacak'

Kadro açıklamasını değerlendiren Adana Büyükşehir Belediyesi işçileri: 'Direkt belediye işçisi, kadrolu işçi ve iş güvencesi olan işçi olmayacağız'

Paylaş

Halil İMREK
Adana

Taşerona kadro açıklamalarının ardından belediyelerde çalışan işçilerin kadroya değil belediye şirketlerine alınacağının söylenmesi belediye çalışanlarında tepkiye neden oldu. Görüştüğümüz Adana Büyükşehir Belediyesi işçileri, “Dün dışarıdan bir şirketin işçisiydik. Yarın belediyenin şirketinin işçisi olacağız” diyerek gerçek anlamda kadrolu işçi olmak istediklerini belirtti. 

Hükümetin taşeron işçilere ilişkin açıklamalarının ardından işçilerin önemli gündemlerinden biri haline gelen taşerona kadro meselesini Adana Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan bir grup taşeron işçi ile konuştuk. Hükümetin “Belediye teşekküllerinde çalışan taşeron işçiler kadrolu olacak, şirketi aradan çıkartıyoruz” söyleminin kadrolu çalışma anlamına gelmediğini söyleyen taşeron işçiler, Çalışma Bakanının “Taşeronları aradan çıkarıyoruz. İşçiler belediyelerin direkt daimi elemanı olarak çalışmaya devam edecekler” açıklamasının da gerçeği yansıtmadığını belirtti. 

Hükümetin kadroya alınacak işçi sayısının 900 bin kişiyi kapsadığını ancak belediyelerdeki işçilere bu haliyle verilenin bir kadro olmayacağını dile getiren işçiler, kadrolu işçi yerine “Özel sözleşmeli personel” pozisyonunda istihdam edileceklerini bekliyor: “Dün dışarıdan bir taşeron firmanın işçisiydik. Şimdi belediyenin kurduğu şirketin işçisi olacağız. Ama adımız taşeron işçi olmayacak. Direkt belediye işçisi, kadrolu işçi ve iş güvencesi olan işçi olmayacağız.” 

TÜM TAŞERON İŞÇİLERE KADRO VERİLSİN 

Belediye bünyesinde kurulmuş şirkette üç yıllık sözleşmeli işçi olarak çalışacaklarını hatırlatan taşeron işçiler, “Ücretimiz değişmeyecek, belediyelerde var olan norm kadro sistemi değişmeyecek. Biz kadrolu işçi olmayacağız. Ama adı taşeron kalktı olacak. Peki, ben soruyorum yarın belediye yönetimi değişti. Diyelim ki başka bir parti geldi. Dedi ki belediye bünyesindeki şirket zarar ediyor. Ya da ben bu şirketi kapatıyorum. O zaman biz işçilerin durumu ne olacak. Yani bizim nasıl bir güvencemiz var. Biz nasıl kadrolu oluyoruz anlayamadık. Bir de sınavdan bahsediliyor. Onun nasıl olacağını da anlayamadık. Kadro deniyor ama ücretimiz aynı olacak. Biz bundan da bir şey anlamadık” diye konuştu. “Olması gereken bütün taşeron işçilerin belediyenin kadrolu işçisi olması. Onun dışındaki bütün yol ve yöntemler aynı kapıya çıkar” diyen işçiler şöyle devam etti: “Eski patronumuz başka bir şirketti. Yeni patronumuz belediyenin şirketi olacak. Haklarımız, ücretlerimizde bir değişiklik olmayacak. Doğrusu tüm taşeron işçilere kadro verilmesidir. Yerel yönetimlerdeki taşeron işçilerin de kadroya geçirilmesidir.”

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Kristal-İş bizi yalnız bıraktığı için sendika değiştirdik'

SONRAKİ HABER

İran: Kara kutuların başka ülkeye gönderilmesiyle ilgili karar yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...