03 Aralık 2017 19:08

İstanbullu tütüncüler: Yasa geçerse ekmeğimizden olacağız

Tütün üreticileri, satıcıları ve toptancıları, Eminönü İskele Meydanı’ndan hükümete seslenerek tütüne  yasak getiren yasanın geri çekilmesini istedi. 

Paylaş

“Tütünüme dokunma” sloganıyla  İstanbul Eminönü İskelesi Meydanı’nda bir araya gelen tütün üreticileri, satıcılar ve toptancıları, kıyılmış tütüne getirilen yasağın kaldırılmasını ve tütün üretimin yasal statüye kavuşmasını istedi. Adıyaman’da tütüncülere yapılan polis saldırının kınandığı eylemde, kıyılmış tütün poşetlerinin taşındı, “Tütünüme dokunma, yerli malı kaçak olamaz. Abuzer Emmi’nin tütünü yasak, Sam Amca’nın tütünü serbest” yazılı pankart açıldı. Sık sık, “Tütünüme dokunma”, “Tütüne dokunan eller kırılsın” sloganlarını atan tütün emekçileri adına açıklamayı Bingöl Kaldan okudu.

Kıyılmış tütüne getirilmek  istenen yasağa tepki gösteren Kaldan, “Bizler, sabahın erken saatlerinde kalkıp tarlada gece geç saatlere kadar yorgunluk, hastalık demeden çalışan çiftçileriz ve onların yakınlarıyız. Toprağa ektiğimiz tohumları alın terimiz ile sulayarak evine ekmek götürmeye çalışan tütün üreticileriyiz” dedi. 

‘YASA GEÇERSE EKMEĞİMİZDEN OLACAĞIZ’

İstanbul'da tütün eylemi
Tütün emekçileri  Eminönü İskelesi Meydanı'ndaydı

Torba yasası geçmesi halinde, çiftçinin ekmeğinin elinden alınacağını vurgulayan Kaldan, “Kendi topraklarımızda yetiştirdiğimiz milli ürünümüz tütün ile bizi kaçakçı ilan etmektedir. Bizi 6 yıl hapse mahkum edecek, ekmek paramızı elimizden alacak torbaya yasaya karşı demokratik mücadelemiz devam edecektir” diye konuştu. 

‘TÜTÜNÜ EKMEK SERBEST, SATMAK YASAK ’  

Açıklamanın ardından söz alan tütüncüler, itirazlarını teker teker dile getirdi. Üretici Bilal Kavak,  Adıyaman ‘da  ekmekleri için mücadele eden tütüncülere her koşulda destek olacaklarını söyledi. Tütün satıcısı Mehmet Karakurt, tütün şubesinin olduğunu  ve halihazırda 16 kişiyi çalıştırdığını anlatarak, “Bu insanların  aileleri de var. Yerli tütünümüzü elimizden almak istiyorlar. Tütün içmeyin diyorlar. Asgari ücret ile çalışan bir insan eğer sigara içiyorsa tütün içmeden nasıl geçinecek. Tütün çok avantajlı. Bizim ekmek kapımız. Tütünden başka geçim kaynağımız yok” diye konuştu. Başbakan Binali Yıldırım tütüncüleri provokatör olarak göstermesine  de tepki gösteren Karakurt, “Tütünü ekmek  serbest satmak yasak. Anlam veremiyorum artık. Bize bir yol göstersinler. Bütün çiftçiler  kan ağlıyor. Samanı bile ithal edilecek bir ülke  haline geldik” diye konuştu. 

HER BİRİMİZE EN AZ 10 BİN TL CEZA KESİLDİ’

İstanbul'da tütün eylemi

Tütün satıcısı Seyithan Kurttepe, tütün yasasına karşı yasal haklarını kullandıklarını vurgulayarak,  “Bizler emekçi insanlarız” hatırlatmasında bulundu. Kurttepe,  tütüncüler olarak yasa geri çekilene kadar mücadeleye devam edeceklerinin altını çizdi.

Üretici Azmi subaşı ise, 9 yıldır tütünden ekmek yediğini, bu sayede  çocuklarını okuttuğunu ifade etti. “Madem yasaklayacaklardı o zaman neden bizden vergi alıyorlar?” diye soran Subaşı, “ Kiramızı ödeyemez hale geldik. Her birimize en  10 bin TL para cezası kesildi” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

(Fotoğraflar: Eylem Nazlıer)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yaşamını yitiren Eğitim Sen yöneticisi Kazım Ünlü anıldı

SONRAKİ HABER

Agit Özdemir: Ilısu barajı enerji sorununu çözmeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa