25 Kasım 2017 11:34

Film gösterimlerine birbiri ardına yasak!

Pera Film, Beyoğlu Kaymakamlığının yasağına ilişkin, ‘Kuir Kısalar’ programını ertelediğini açıkladı. Van'daki Zer filmi gösterimi de iptal edildi.

Film gösterimlerine birbiri ardına yasak!

Paylaş

Beyoğlu Kaymakamlığı, “25 Kasım LGBTİ+ yürüyüşü ve etkinliklerine müsaade edilmeyeceğini” yazılı bir açıklama ile duyurdu, karara gerekçe olarak da tıpkı Ankara Valiliği gibi, “genel ahlaka aykırılığı” gösterdi. Kaymakamlığın yasak duyurusunun ardından Pera Film, “Yarın Pera Müzesi’nde düzenlenecek olan ‘Kuir Kısalar’ programı ertelendi” açıklaması yaptı.
 


Kaymakamlık tarafından yapılan açıklamada, “2911 ve 2559 sayılı kanunlar çerçevesinde gerekli başvurularda bulunulmadığı, ayrıca bahse konu etkinlikler, Anayasal düzene veya genel ahlâka aykırı olabileceği, kamu düzeni ve güvenliği açısından açık ve yakın tehlike oluşturabileceği için; kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması, başkalarının hak ve hürriyetlerinin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amaçlarıyla müsaade edilmeyecektir” denildi.

 

‘KUİR KISALAR’ PROGRAMI ERTELENDİ’

 

Kaymakamlığın yasak duyurusunun ardından Pera Film’den şu açıklama yapıldı: “Pera Film’in, British Council ve KuirFest ortaklığıyla, yarın Pera Müzesi’nde düzenleyeceği “Kuir Kısalar” programı, Beyoğlu Kaymakamlık makamının tarafımıza bugün tebliğ edilen 24.11.17 tarih ve 2017/2284 sayılı kararı nedeniyle, daha sonra açıklanacak bir tarihe ertelenmiştir.”
 
Ankara Valiliği, 16 Kasım’da Alman LGBTİ Film Günleri’ni ve 19 Kasım’da da başkentteki LGBTİ sivil toplum örgütleri tarafından gerçekleştirilen etkinlikleri ‘toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları’ gerekçe göstererek süresiz olarak yasaklamıştı.

Kuir

 

VAN’DA SUSMA ETKİNLİĞİNE İZİN YOK

 

Susma Platformu’nun Kazım Öz’ün yeni filmi Zer’i 24 Kasım’da saat 20.30’da Cinevan sinema salonunda gerçekleşecek olan film gösterimi ve yönetmen Kazım Öz’le söyleşi etkinliği Van Valiliği tarafından son anda izin verilmemesi nedeniyle iptal edildi.

 

 

Kazım Öz’ün Amerika-Dersim hattında kimliğini arayan bir gencin köklerine doğru çıktığı yolculuğu anlattığı Zer, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hem desteklenmiş hem de sansürlenmiş bir film. Yönetmen, Zer’in ilk kez gösterildiği 36. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde bu sansürü, kesilen sahneleri karartarak protesto etmiş ve sahnenin karardığı bölümlerde “Bu sahne T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Üst Denetim Kurulu tarafından sakıncalı bulunduğu için izleyemiyorsunuz” sözlerine yer vererek deşifre etmişti. (KÜLTÜR SERVİSİ) 

 

ÖNCEKİ HABER

Beyaz Saray'dan Erdoğan-Trump görüşmesine ilişkin açıklama

SONRAKİ HABER

Vladimir İlyiç Ulyanov Lenin kimdir?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa