Zer filmi, ilk gösteriminde sansüre uğradı

Kazım Öz’ün Zer filmi İstanbul Film Festivali’nde sansüre uğradı, yönetmen protesto için söz konusu sahneleri çıkartmak yerine kararttı. 

12 Nisan 2017 14:19
Paylaş

Vedat AYDEMİR
İstanbul

Kazım Öz’ün İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale Ulusal Yarışma’da yer alan Zer filmininin bazı sahneleri Kültür Bakanlığı tarafından sansürlendi, bunun üzerine yönetmen dün akşamki gösterimde protesto için söz konusu sahnelerde perdeyi karartarak “Bu sahne T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Üst Denetim Kurulu tarafından sakıncalı bulunduğu için izleyemiyorsunuz” ifadelerini kullandı.

‘SANSÜRÜ DEŞİFRE ETMEK İSTEDİM’

Kültür Bakanlığı tarafından sansürlenen sahnelerin yönetmen tarafından karartıldığı belirtildi. Bu sahnelerle ilgili gelen sorulara Kazım Öz şu şekilde bir açıklama getirdi: “Bir filme karanlık sahne koymak tabi ki film için iyi bir tercih değildir. Elbette filme büyük zarar vermiş durumda ama sansürün en tehlikelisinin görünmez olanı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden ben de sansürlenen yerlere karanlık koyarak sansürü deşifre etmek istedim. Çektiğimiz filmlerde tek bir kareye herhangi bir sebeple sansür getirilmesini istemiyoruz. Maalesef Türkiye'de sinemada bir 'Karanlık Sahneler Dönemi' başlatılmak isteniyor. Zer filmi örneğinde çok daha vahim bir durumla karşı karşıyayız. Bakanlık kendi desteklediği filme sansür uygulamış oldu. Bu da iktidarın kendi ihtiyacı doğrultusunda yeri geldiğinde nasıl 'demokrat' olduğunu yeri geldiğinde nasıl 'despot' olduğunu gösteren bir örnek oldu. Sanat iktidarların alanı dışında özgür bir alandır. Bu filmin de eninde sonunda kesilmiş sahneleriyle birlikte kendi ülkesinde gösterileceği gerçeğine tarih tanıktır.”

Bu sene festivalde her iki bölümde de yarışan Türkiye’den tek film olan Zer, festivalden hemen sonra da 21 Nisan’da vizyona girecek. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Köprüde Buluşmalar’ ödülleri verildi

SONRAKİ HABER

EMEP Aydın il örgütü: Tek adama 'Hayır' demek suç değildir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...