14 Kasım 2017 09:52

Colin Kaepernick GQ’nün kapağında: ‘Yılın yurttaşı’

ABD'de sporu yeniden halkın siyasi talepleri için bir platforma dönüştüren Colin Kaepernick, GQ dergisinin kapağına taşındı.

Colin Kaepernick GQ’nün kapağında: ‘Yılın yurttaşı’

Paylaş

ABD’de eşitsizliğe, ırkçılığa ve polis şiddetine dikkat çekmek üzere başlattığı milli marş eylemleriyle sporu yeniden siyasi taleplerin dile geldiği bir platforma çeviren Colin Kaepernick, GQ dergisi tarafından “Yılın yurttaşı” seçildi.

2013’te Ulusal Amerikan Futbolu Ligi’nin (NFL) en yetenekli oyuncularından biri olarak poz verdiği dünyaca ünlü dergiye bu kez siyasi kimliğiyle dönen Kaepernick, toplumsal açıdan oynadığı rolle efsane boksör Muhammed Ali’ye benzetildi.

Muhammed Ali, 1967’de Vietnam işgaline karşı çıktığı ve askere gitmeyi reddettiği için bokstan men edilmiş, 3 yıl boyunca ringlere çıkamamış ancak toplumsal muhalefetin önde gelen isimlerinden biri haline gelmişti.

Colin Kaepernick

Colin KaepernickEski San Francisco 49'ers oyuncusu Colin Kaepernick, milli marş eylemleri sonrası NFL patronları tarafından adı konulmamış ortak bir mutabakatla işsiz bırakılmıştı.

Yıldız bir oyuncu olan Kaepernick halen boşta.

Dergide yer alan “Colin Kaepernick susturulamayacak” başlıklı makalede Kaepernick’in fotoğraf çekimini, milli marş sırasında diz çökme eylemini ABD Başkanı Donald Trump’ın maniple etme çabasına karşı koymak için kabul ettiği belirtildi.

Ancak, Colin Kaepernick’in röportaj vermemeyi tercih ettiği bildirildi. (SPOR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

HDP ilçe binasına silahlı saldırı

SONRAKİ HABER

Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk AKP'den istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa