12 Kasım 2017 04:26

Direnişteki Akkim işçileri: Taşerona karşı birleşelim

3 ayı aşkın süredir Hadımköy fabrikası önünde direnişte olan Akkim işçileri, fabrikada çalışan Akkim işçilerine birlik çağrısı yaptı.

Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Petrol-İş’te sendikalaştıkları için işten atılan ve 3 ayı aşkın süredir Hadımköy fabrikası önünde direnişte olan Akkim işçileri, fabrikada taşeron işçi çalıştırmaya başlayan Akkim patronuna  karşı birlik çağrısı yaptı. Akkim patronunun işçilerin anayasal hakkı olan sendikalı olma hakkını gasbetmekle yetinmeyerek şimdi de işçi sağlığı ve iş güvenliği göz diktiğine dikkat çeken direnişteki İşçilerin Sözcüsü Ali Gündüz, “Arkadaşlar tek başına kurtulamayız. Kurtuluşumuzun yolu birlik ve beraberliktir” dedi.

PATRON İSTEDİĞİ GİBİ AT KOŞTURUYOR

İşten atmaların ardından işverenin Aydos isimli bir taşeron firma kurduğunu ve taşeronlaştırma çalışmasının tüm hızı ile devam ettiğini belirten Gündüz, “Bu durum sendikaya üye olan olmayan tüm Akkim işçilerinin ortak sorunu ve kabusudur. Yeterince olmayan iş güvenliğinin tamamen ortadan kalkması, ücretlerin tabana kadar düşmesi ve sosyal hakların ortadan kalkması demektir. Şu anki durumdan 10 kat daha kötü bir durumdur” diye konuştu. Sendikayı bahane eden patronun işine geldiği gibi at koşturduğunu söyleyen Gündüz şöyle devam etti: “Patron anayasal hakkımız olan sendikalı olma hakkımızı gasbetmekle kalmıyor, şimdi de işçi sağlığı ve iş güvenliğimize göz dikmiş durumda.”

TEK BAŞINA KURTULAMAYIZ

Çalışmaya devam eden işçilere seslenen Gündüz şu çağrıda bulundu: “Akkim işçisi silikon dolum bölümünün ve diğer bölümlerin taşeronlaştırılmasına topyekün karşı çıkmalıdır. Arkadaşlar tek başına kurtulamayız. Kurtuluşumuzun yolu birlik ve beraberliktir. Lütfen birbirimize sımsıkı tutunalım güvenelim, kula kul olmaktan, patronun kölesi olmaktan, müdürün yaveri olmaktan, amirin ustabaşının elemanı olmaktan kurtulalım. Hakkımızı dimdik durarak onurlu bir şekilde isteyelim. Bizi açlıkla, yoksullukla, yoklukla terbiye etmeye çalışanlara prim vermeyelim. Biz dilenci değil işçiyiz ve ekmeğimizi alın terimizle kazanıyoruz. Alın teriyle emeğiyle ekmek kazanan yalakalık yapmaz. Allah’tan başka kimseye boyun eğmez bu çağrıya kulak verin taşerona karşı birleşelim.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Asgari ücretle nasıl geçinelim?’

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa