28 Ekim 2017 04:22
Son Düzenlenme Tarihi: 28 Ekim 2017 05:11

18 maddede Recep Altepe’nin ‘kent suçları’

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa ettirilen Recep Altepe’nin kente zararlarını 18 maddede açıkladı

18 maddede Recep Altepe’nin ‘kent suçları’

Paylaş

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa ettirilen Recep Altepe’nin ’kente verdiği zararları’ madde madde sıraladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın istifasını istediği Altepe, 23 Ekim’de istifa etmişti. Mecliste basın toplantısı düzenleyen Sarıbal, ’tek adam’ın aday gösterdiği başkanların ”İstifa etmezlerse, bedeli ağır olur” sözleriyle ’koltuklarını tıpış tıpış terk ettiklerini’ söyledi.

Belediye başkanlarından şimdiye dek hiçbirinin ”Bu göreve beni halk getirdi, ancak halk götürür” diyemediğine dikkati çeken Sarıbal, ”Altepe’nin ‘Saray’ın yeni rant yönetiminde yerinin olmadığı, işlevini tamamladığı için gönderilmesi muhtemeldir” dedi. CHP’li vekil, 2004-2009 yıllarında Osmangazi ilçesine, 2009’dan beri de iki dönemdir Büyükşehir Belediyesine başkanlık yapan Altepe’nin ’kent suçları’nı madde madde listeledi:

ALTEPE DÖNEMİNDE YARATILAN İMAR RANTLARI

1- Bursa’nın Recep Altepe döneminde yaşadığı en büyük hukuksuzluk kentsel dönüşüm uygulamalarıdır. Müteahhit odaklı bir yaklaşım ile yıkılıp yeniden yapılmak istenen sitelere 0.50 emsal artışı ve kat artışı verilmektedir. Teknik ve sosyal altyapı alanı oluşturulmadan verilen bu emsal artışının, şehrin kentsel dönüşüme en son ihtiyacı olan Nilüfer ilçesinde yapılması ise bir başka düşündürücü noktadır.

2- Altepe yönetimi tarım alanlarını sanayi ve konut adı altında yapılaşmaya açmıştır. Kentin Nilüfer-Karacabey sınırında organize sanayi bölgesi adı altında tarım alanları talan edilirken, Ova Koruma Planı’na uyulmayarak Bursa Ovası’nda kaçak gelişmiş konut alanları yasallaştırarak tarım alanları elden çıkarılmıştır. Öte yandan Bursa Ovası’nda yer alan kaçak işletmelere geçici ruhsat vermek suretiyle ruhsat sürelerini 2020’ye kadar uzatmıştır.

GÖKDELENLER ŞEHRİN KALBİNE SAPLANMIŞ HANÇERDİR

3- Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ eliyle yapılmış olan Doğanbey gökdelenleri, şehrin kalbine saplanmış bir hançerdir. Bazıları timsah gözyaşları dökse de Bursa’ya yolu düşen herkesin nefretle baktığı bir projeye Altepe onay vermiştir.

DOSAB OVANIN HAVASINI ZEHİRLEYECEK

4- Bursa’da Demirtaş Organize Sanayi Bölgesinde (DOSAB) konut ve tarım alanlarının yakınında kömürlü termik santral kurulması istenmektedir. Recep Altepe ovanın toprağını, suyunu, havasını, üretilen meyvesini ve sebzesini kirletecek, verimini azaltacak insanlarını zehirleyecek, şehrin doğal çevresiyle birlikte yüz binlerce insanın sağlığını olumsuz etkileyecek olan bu projeye halkın itirazlarına ve mücadelesine rağmen onay vermiştir.

KİRLİ SANAYİ İKİ KAT DAHA FAZLA ZEHİRLEYECEK

5- Bursa’da hava kirliliğinin artış göstermesine rağmen Uludağ eteklerinde tarım ve ormanlık alanların yanında yer alan İnegazi köyündeki çimento fabrikası kurulmasına, ayrıca Kestel’de kurulu olan çimento fabrikasının klinker ve çimento toplamı 3 milyon 250 bin ton/yıl olan mevcut kapasitesinin 4 milyon 400 bin ton/yıl arttırarak 7 milyon 650 bin ton/yıla çıkarılmasına vermiştir.

6- Yoğun emek ve para harcanarak 2 bin 780 paydaş katılımı ve 60’ın üzerinde bilim insanın eş güdümünde hazırlanan “2030 yılı 1/100.000 ölçekli Bursa İl Çevre Düzeni Planı” stratejik hedeflerine de aykırı olan BATIOSB (TEKNOSAB) yer seçim kararına onay vermiştir.

MERALAR VE VERİMLİ TARIM ARAZİLERİ RANTA AÇILDI

7- Plan kararlarına ve 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu’na aykırı olarak birçok plan değişikliği kararına (Önce Samanlı merasına sonra Doğanbey ağaçlandırma sahasına sağlık kompleksi, Başköy sulanabilir tarım arazilerine  Mobilya ve Dekorasyoncular Toplu İşyeri ve Yapı Kooperatifi; Bursa Ovası’nı ikiye bölen Samanlı bağlantı yolu; İkizce, Taşpınar, Orhaniye köyleri arazilerine KOTİYAK Organize Sanayi Bölgesi; Yenişehir Ovası’nın ortasına iptal edilmeden önce Karacali köyü meralarını daha sonra da  Koyunhisar, Çeltikçi, Yolören meralarını da içine alan tarım arazilerine  OTOTEST Merkezi yapımı vb.) onay vermiştir.

8- Şehrin Batı yakasında Kayapa’da tarım alanlarında çöp depolama ve yakma tesisi projelendirildi.

9- Meralar köylüye rağmen şirketlere kiralandı.

10- Toplulaştırılması yapılmış mera ve tarım arazileri de bulunan Dağyenice Göleti sulama sahasına Çekirge kaynaklarından taşınacak jeotermal suya bağlı ”Dağyenice Termal Turizm Merkezi” ilanına onay verildi.

11- Keles Kocayayla bölgesinde binlerce ağaç kesilerek bölge yapılaşmaya açıldı. Koruma alanları dikkate alınmadı.

12- Uludağ Milli Parkı sınırları içinde kalan bölgede yeni teleferik hattı için 5 bin ağaç kesildi.

BURSA ULAŞIMI EN PAHALI ŞEHİR

13- Kentin bir başka temel sorunu ulaşımdır. Bütüncül çözümler yerine günü kurtarmak üzere yapılan bilim ve teknikten uzak yaklaşımlarla Bursa kenti bir trafik açmazına dönüşmüştür. Öte yandan Altepe Bursa’ya ulaşımı en pahalı şehir unvanını da kazandırmıştır.

MUDANYA HALKININ SAHİL HAKKI GASBEDİLDİ

14- Belediye seçimlerini CHP’nin kazandığı Mudanya’nın sahili inşaat alanına çevrildi, üç yıldır Mudanya sahili kapalı durumda. Böylelikle Mudanya halkının sahil hakkı gasbedildi.

15- Bursa’ya en pahalı su kullanan şehir unvanı kazandırıldı

16- Nilüfer Çayı yatağına stadyum yapıldı. Üstelik diğer kentlerde stadyum yapımını Bbakanlık üstlenirken Bursa’da belediye kaynaklarından karşılandı. Stadyum bir timsah gibi kentin kaynaklarını sömürmeye devam ediyor.

17- Sayıştay, Belediyenin 14 milyon lira zararı uğratıldığını belirledi. Başkan Altepe’nin talimatıyla Meclisten geçen Bursa Terminalinin devrinin mevzuata aykırı olduğu, kamunun 14 milyon lira zarara uğratıldığı ortaya çıktı.

KADINLARI TECRİT GİRİŞİMİ

18- Bursaray’da kadınlara özel vagon uygulaması başlatmaya çalışıldı. Bu uygulamanın amacı ulaşımdaki başarısızlıklarını gizlemek, tacizden korumak kılıfı altında kadınları tecrit etmektir.”

‘MAHKEMEYE ÇIKACAKLAR’

CHP’li Sarıbal, maddeleri sıraladıktan sonra bu suçları işleyenlerin mahkeme çıkacağını söyledi:

“Bu belediye başkanlarının hepsinin kentlere yaptığı ihanetler, yaşam alanlarına ve çevreye yönelik rant ve yağma politikaları Saray/AKP Hükümeti ile birlikte gerçekleştirildi. İstifa ettirilmeleri bir anlamda aklama amacını taşımaktadır. Ancak bunların kent suçları ’mağdur oldular’ bahanesiyle unutulmayacak, er veya geç bağımsız mahkemelerin önüne çıkarılacaklardır.” (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

'Gazetecilere özgürlük için #ElEleYürüyoruz'

SONRAKİ HABER

Ümraniye Fenerbahçe'yi 1-0 mağlup etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa