15 Ekim 2017 21:11

Irak: Kerkük'teki PKK varlığı savaş ilanıdır

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Kerkük'e PKK'lileri yerleştirdiğini öne süren Irak hükümeti: Kerkük'teki PKK varlığı savaş ilanıdır

Paylaş

Irak hükümeti, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Kerkük'e PKK'lileri getirdiğini belirterek, "Kerkük'teki PKK varlığı savaş ilanıdır" açıklamasında bulundu.

Reuters'in haberine göre, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi başkanlığında askeri ve güvenlik yetkilileri ile toplantı yapıldı. Toplantının ardından Irak hükümeti yaptığı açıklamada, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkililerinin Kerkük'e PKK'lileri yerleştirdiğini öne sürdü ve bunun "bir savaş ilanı" olduğunu belirtti. Açıklamada, Kerkük ve diğer bölgelerin Irak hükümetinin otoritesine bırakılması talep edildi.

Irak hükümetinin açıklamasının ardından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin danışmanından yanıt geldi. Bağdat'ın açıklamalarını reddeden yetkili, Kerkük'te PKK'nin olmadığını açıkladı.

Bağımsızlık referandumu sonra kopma noktasına gelen ikili ilişkilerde IKBY, Irak hükümetinin savaş hazırlığında olduğunu iddia etmiş, Irak hükümeti ise iddiaları yalanlamıştı.

IRAK DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: İRAN SINIR KAPILARINI KAPATTI

Irak Dışişleri Bakanlığı ise hükümetin talebi üzerine, İran'ın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile sınır kapılarını kapattığını duyurdu.

Bakanlık Sözcüsü Ahmet Mahcub yaptığı yazılı açıklamada, “İran, merkezi yönetimin talebi üzerine IKBY ile sınır kapılarını kapattı” ifadelerini kullandı. Mahcub, hükümetin bu talebinin, IKBY'nin gayrimeşru referandumundan dolayı, ülkenin birliği ve egemenliğini korumak, ülkedeki sınır kapılarıyla havalimanlarının kontrolünü sağlamak konusunda attığı adımların devamı olduğunu bildirdi.

Pervizhan Sınır Kapısı Müdürü Ali Tevfik bugün yaptığı açıklamada, İran tarafının bu sabah Irak'ın Süleymaniye kentine açılan sınır kapısını kapattığını belirtirken İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, IKBY ile olan sınır kapılarının kapanmadığını açıklamıştı. İran ile IKBY arasında Pervizhan, Başmak ve Temerçin sınır kapıları bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Siirt'te ve Bitlis'teki bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağı

SONRAKİ HABER

Milli Savunma Bakanlığı 3 askerin yaşamını yitirdiğini açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...