12 Ekim 2017 11:16

Irak Başbakanı İbadi: Kürtlere karşı savaşmayız

Irak Başbakanı İbadi, 'Ordumuzu Kürtlere karşı savaştırmayız' derken Peşmerge, dün gündeme gelen saldırı iddiası sonrası Musul yollarını kapattı.

Paylaş

Irak Başbakanı Haydar İbadi, 'ordumuzu Kürtlere karşı savaştırmayız' dedi ancak anayasayı da uygulayacaklarını söyledi. Irak Kürdistan Bölgesel yönetimi ise dün yaptığı, "Irak ordusu saldırıya hazırlanıyor" açıklaması sonrası Musul'a giden Erbil ve Duhok yollarını kapattı.

Irak Başbakanı Haydar İbadi başkanlığında, Anbar’da istikrarın sağlanması konulu geniş katılımlı bir toplantı yapıldı. İbadi, toplantının bir bölümünde, 25 Eylül’de Kürdistan Bölgesi’nde yapılan bağımsızlık referandumuna değindi.

Rudaw’ın haberine göre İbadi, “Ordumuzu, halkımıza karşı kullanmayız, Kürt vatandaşlara karşı da savaşmayız. Görevimiz, ülkenin toprak bütünlüğünü korumak, anayasayı uygulamak ve vatandaşlarımız ile ulusal kaynaklarımızı korumaktır” dedi.

İstikrarın sağlanması için ciddi çaba göstereceklerini savunan İbadi, “Göçmen kampları kapatılmalı, en kısa zamanda insanlar evlerine dönmeli. Ayrıca Anbar’da elde edilen başarı korunmalı” ifadelerinde bulundu.

PEŞMERGE, KÜRDİSTAN BÖLGESİ-MUSUL YOLLARINI KAPATTI

Peşmerge Musul'a çıkan yolları kapattı

Öte yandan Rûdaw’a konuşan Hazır Cephesi Komutanı Arif Teyfur, “Kürdistan Bölgesi’nden Musul’a giden iki yol var. biri Erbil’den biri Duhok’tan. İki yol da kapatıldı. Üstlerimizden emir bekliyoruz, ne zaman emir gelirse o zaman yolları açarız” dedi.
 
Olası saldırılara karşı söz konusu yolları kapattıklarını söyleyen Teyfur, “Yolların açılması için çok talep var. bugün tekrardan açılmasını öngörüyoruz” diye konuştu.

Irak Hükümeti Resmi Sözcüsü Saad Hadisi, dün yaptığı açıklamada Musul ve Kerkük'e yönelik herhangi bir saldırının olmadığını söylemişti.

'BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU' GERİLİMİ

25 Eylül’de düzenlenen ve yüzde 92’lik “Evet”le sonuçlanan Kürdistan bağımsızlık referandumu nedeniyle Kürdistan Bölgesi’ne karşı yaptırımlara gitmesi, Erbil - Bağdat arasında gerilim yaşanmasına neden oldu.
 
Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi’nden dün akşam yapılan açıklamada, Iraklı güçlerin Kürdistan’a Kerkük’ün güney ve batı bölgesi ile Musul’un kuzeyinden saldırı hazırlığında olduğunu bildirdi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üniversite giriş sistemi değişti: Adı yeni, kendi eski

SONRAKİ HABER

Kasım ayı son 9 yılın en kurak ayı oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa