11 Ekim 2017 14:27

Irak’tan referandum komisyonu için tutuklama kararı

Irak'ta Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkanı ve üyeleri için tutuklama kararı çıkarıldı.

Irak’tan referandum komisyonu için tutuklama kararı

Paylaş

Irak’ta mahkeme, Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkanı ve üyeleri için tutuklama kararı çıkardı. Mahkemenin, Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin başkanlık yaptığı Ulusal Güvenlik Konseyi'nin talebi üzerine bu kararı aldığı belirtildi.

Erbil merkezli Rudaw’ın haberine göre Yüksek Yargı Konseyi Sözcüsü Hakim Abdulsetar Bayrakdar, “Rusafa Mahkemesi, Kürdistan Bölgesi’nde yapılan bağımsızlık referandumuna öncülük eden Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkan ve üyeleri hakkında tutuklama kararı çıkarmıştır” dedi.

Hakim Bayrakdar, Ulusal Güvenlik Meclisi tarafından, Federal Mahkeme’nin kararına aykırı olduğu gerekçesiyle dava açılması üzerine tutuklama kararının çıkarıldığını söyledi.

Kararın, 329 Sayılı yasaya dayandırıldığı kaydedildi.

Kürdistan Bölgesi ve idaresi dışındaki Kürt nüfuslu bölgelerde 25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumu, yüzde 92’lik “Evet”le sonuçlanmıştı.

Bağdat hükümeti, referandum kararına karşı çıktığı gibi, sonuçlarının da tanınmayacağını, kararı alanlar hakkında işlem başlatılacağını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Tutuklu vekil Enis Berberoğlu'nun tahliyesi için başvuru

SONRAKİ HABER

Zirve Yayınevi davasında 5 sanığa verilen cezalar onandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa