04 Ekim 2017 07:09

Puigdemont: Birkaç gün içinde bağımsızlık ilan edeceğiz

Katalonya Başkanı Carles Puigdemont, birkaç gün içinde bağımsızlık ilanında bulunacaklarını açıkladı.

Paylaş

Pazar günkü bağımsızlık referandumunun ardından ilk söyleşisini BBC'ye veren Katalonya Başkanı Puigdemont, özerk hükümetinin bağımsızlık için "bu haftanın sonu veya önümüzdeki haftanın başında" harekete geçeceğini söyledi.

Carles Puigdemont, İspanya'daki merkezi hükümetin duruma müdahale ederek Katalan hükümetinin kontrolünü ele geçirmesi durumunda ne yapacakları sorusuna ise "Bu her şeyi değiştiren bir hata olur" yanıtını verdi.

Puigdemont, şu anda İspanya hükümeti ile Katalonya hükümeti arasında hiçbir iletişim olmadığını da açıkladı.

 

İSPANYA KRALI KINADI

İspanya Kralı 6. Felipe ise Salı akşamı gerçekleştirdiği konuşmada Katalonya'da düzenlenen bağımsızlık referandumunun örgütleyicilerini kınadı ve bu kişilerin yasayı çiğnediğini söyledi.

Televizyondan halka seslenen Kral Felipe, İspanya'daki durumun "son derece ciddi" olduğunu öne sürerek birlik çağrısında bulundu ve ekledi:

"Referandumu örgütleyen Katalan liderler devletin gücüne saygı göstermiyor. Hukukun üstünlüğüne ve demokrasinin ilkelerine zarar verdiler.

Kral Felipe, Katalan toplumunun bölünmüş olduğunu söyledi ve yaşananların hem zengin otonom bölge Katalonya'nın hem de İspanya'nın tümünün ekonomisine zarar verebileceğini iddia etti.

KRAL'IN SÖYLEMEDİKLERİ

Konuşmada söylediklerinden çok söylemedikleri dikkat çekti: Pazar günkü polis şiddeti hakkında tek bir kelime yoktu, İspanya ve Katalan hükümetleri arasında bir diyalog çağrısı yoktu, Katalonya'daki bağımsızlık arzusunu tanıyan veya en azından düzgün, yasal bir referanduma yönelik tek bir açıklama yoktu. Bir iki kelime Katalanca bile konuşmadı.

Bunun yerine hükümetin referandumu tanımayan açıklamalarını tekrar etti. Yalnızca İspanya'nın koşullarının kabul edilmesi durumunda "demokratik birliktelik" vaat etti. (DIŞ HABERLER)

 

 


 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üniversiteli kadınlar: Çözüm birlikte mücadele

SONRAKİ HABER

ABD Venezuela'ya ait 15 uçağı kara listeye aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...