28 Eylül 2017 17:18

Maltepe’de Cumhuriyet Festivali 

Maltepe Belediyesi, Cumhuriyet’in 94’üncü yılını, mahallelerde düzenleyeceği ve bir ay sürecek 94 etkinlikle kutlayacak.

Paylaş

İstanbul Maltepe Belediyesi, bir ilke imza atarak, Cumhuriyet’in 94’üncü yıl dönümünü, mahallelerde düzenleyeceği ve bir ay sürecek 94 etkinlikle kutlamaya hazırlanıyor. 

 “Cumhuriyet Benim” etkinlikleri kapsamında tarihi Beşçeşmeler Meydanı’nda Bosna, Azerbaycan, İspanya, Rusya, İsviçre ve Küba geceleri de düzenlenecek. 

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Ekim ayını cumhuriyet şölenine dönüştürdüğümüz Maltepe’de, her güne en az iki etkinlik sığdırdık. Dünyanın farklı kültürlerini Maltepe halkı ile buluşturacak, Maltepemizin 94 yıllık cumhuriyet geleneği olan Mübadil Davulu’na da yeniden can vereceğiz” dedi. 

29 EYLÜL’DE BEŞÇEŞMELER’DE BAŞLAYACAK

Festival, 29 Eylül Cuma günü Beşçeşmeler’de Grammy ödüllü Maya Azucena ve Neyzen Burcu Karadağ’ın konseriyle başlayacak. Festival, 29 Ekim’de yapılacak fener alayı, Suzan Kardeş ve mübadil korosu konseriyle son bulacak. 

Cumhuriyetin kuruluşu ve sonrasında yaşanan gelişmeleri konu alan Cumhuriyet dizisinin de bölüm bölüm gösterileceği etkinliklerde, mahallelerde ve belirlenen okullarda, Turgut Kahraman’ın “Tarihe Dokunanlar” sergisi sergilenecek ve “Kuruluştan Kurtuluşa Bir Aşktır Cumhuriyet” adlı tiyatro oyunu sahnelenecek. Ayrıca mahalle parklarında, Şef Füsun Batum’un yönetiminde Maltepe Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu da konser verecek. 

KONSERLER, SÖYLEŞİLER, ÇOCUK OYUNLARI…

Amatör futbol kulüplerinin Cumhuriyet turnuvası düzenleyeceği “Cumhuriyet Benim” etkinliklerinde, 21 Ekim’de Gülsuyu Stadyumu’nda Sanatçı Volkan Konak konser verecek. Danslar, söyleşiler, film gösterimleri, çocuk oyunları, tiyatrolar ve sergilerle, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezinin de katılacağı festivalde, Âşık Mahzuni Şerif anması da düzenlenecek. 

Bir ay boyunca 14 konser, 17 tiyatro, 6 film gösterimi, 12 çocuk tiyatrosu, 16 çocuk atölyesi, 18 sergi, 5 söyleşi, 6 dünya kültürleri buluşması gerçekleştirilecek. 

KILIÇ: CUMHURİYETİ KORUMAK GÖREVİ BİZE DÜŞÜYOR

Cumhuriyet Festivali’ni tüm Maltepelilere ithaf eden Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “O gün; mücadele arkadaşlarıyla birlikte halkının da desteği ile Kurtuluş Savaşı’nı zaferle sonuçlandıran Atatürk, kurduğu cumhuriyeti; ‘İftihar ediyor ve güveniyorum’ dediği gençlerimize emanet etti. Bugün; cumhuriyetimizi canımız pahasına korumak ve kollamak görevi de bizlere düşüyor” dedi.

Kılıç, şunları söyledi: “Bu coşkuyu ekim ayı boyunca Maltepe’nin her köşesinde, hep birlikte yaşayacağız. Gençlerimizin dinamik gönlünde her geçen yıl daha da gençleşeceğine inandığım cumhuriyetimizin 94. kuruluş yılını kutluyor; Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bu uğurda toprağa düşen şehitlerimizi saygıyla anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Birleşik Arap Emirlikleri Mars’ta bilim kenti kuruyor 

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...