HDP, AYM önünde vicdan ve adalet nöbetine başlıyor

HDP, AYM önünde vicdan ve adalet nöbetine başlıyor

Anayasa Mahkemesi Başkanı ile yapılan görüşmede 'tatmin edici bir açıklama' alamayan HDP heyeti AYM önünde vicdan ve adalet nöbetine başlıyor.

HDP milletvekilleri heyeti tutuklu milletvekillerinin durumu hakında görüşmek için Anayasa Makemesi'ne (AYM) gittiler. AYM önünde yapılan basın açıklamasının ardından Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ile görüşme talep eden milletvekilleri, bu talebe cevap verilmemesine tepki gösterdiler. HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir, Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve İstanbul Milletvekili Garo Paylan'dan oluşan heyet, AYM binası içerisinde adalet ve vicdan nöbetine başladı. 

Görüşme talebi öncesinde basına açıklama yapan HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir, “Burada oluşumuzun sebebi yargı baskılanmasın, yargı siyasi otoritenin önünde eğilmesin, yargı dik dursun diyedir. Biz burada bir hakkın talepçileri olarak buradayız. 11 milletvekili aslında yüzde 51’in iradesi rehin tutuluyor; gazetecilerin cezaevinde tutulmasıyla toplumun haber alma hakkı engelleniyor. Eş Genel Başkanlarımız, grup başkanvekillerimiz toplamda 11 milletvekili için adalet tecelli edinceye kadar çabamızı sürdüreceğiz” dedi. 

ADALET YERLERDE SÜRÜNÜYOR

Adli yılın açılış gününde toplumda kime sorulursa sorulsun yargıya olan güvenin yerlerde olduğunu söyleyeceğini belirten Baydemir, bütün çabalarnın yargıyı kaybettiği itibarı geri kazanması olduğunu ifade etti. Baydemir, “Yargı güçlünün sopası olduğunda, iktidarın sopası olduğunda ve muhalefet yargı eliyle susturulduğunda ülke çoğulcu demokrasisini yitirir. Milletvekillerinin cezaevinde tutulması legal siyaset kanallarının kapanması demektir. Yargı işletilse legal demokratik siyasetin kanalları açılır. Biz bunun için buradayız, bunun için burada olmaya devam edeceğiz. Toplumun tüm kesimlerinin adaletin tecellisi için etkin bir çaba içine girmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

GÖRÜŞME TALEBİ KABUL EDİLDİ

Bir süre yaşanan bekleyişin ardından AYM Başkanı Arslan, HDP heyetiyle görüşmeyi kabul etti. Heyet görüşmeye çıktı.

HDP heyetinin AYM Başkanı Zühtü Arslan ile yaptığı görüşme 1 saat sürdü. 

OSMAN BAYDEMİR: GÖRÜŞMEDEN TATMİN OLMADIK

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, “Tatmin olmadık. Hukuksuzluk, anayasa ihlali, Anayasa Mahkemesi içtihatına aykırılık devam ediyor” dedi. HDP milletvekilleri yarın daha teferruatlı bir açıklama için yine Anayasa Mahkemesi önünde olacak.

HDP milletvekilleri Osman Baydemir, Ahmet Yıldırım, Garo Paylan ve Dirayet Taşdemir tutuklu milletvekilleriyle ilgili görüşmek için saat 13.00’te gittikleri Anayasa Mahkemesi’nden yaklaşık 8 saat sonra ayrıldı.

Mahkeme önünde bir açıklama yapan Parti Sözcüsü Osman Baydemir, program yoğunluğu nedeniyle kendilerine randevu verilmediğini, bekleyişleri üzerine ilk olarak Anayasa Mahkemesi Başkanvekili ile 1.5 saat, daha sonra Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ile 1 saati aşan bir görüşme yaptıklarını anlattı.

Görüşmede, milletvekillerinin seçme seçilme hakkının gasp edilmesi, yargının töhmet altında, siyasi baskı altında kalması, Meclis’te grubu bulunan 3’üncü siyasi partinin tasfiye edilmek istenmesinin hukuka, uluslararası sözleşmelere aykırılıklarını dile getirdiklerini anlatan Baydemir şöyle devam etti:

“Bizler adalet tecelli edinceye kadar, yargı vicdanla kararlarını açıklayıncaya kadar vicdan, adalet çabamız devam edecek. Yarın burada teferruatlı bir açıklama için bulunacağız. Çünkü tatmin olmadık. Bu saat itibariyle hukuksuzluk, anayasa ihlali, Anayasa Mahkemesi içtihatına aykırılık devam ediyor. Bu ihlaller ortadan kalkıp, mahkeme hür iradesi ile karar alıp, siyasi baskı ortadan kalıncaya kadar bu çabayı ortaya kadar devam edeceğiz. Bizim burada bulunuşumuz ve yarın kesintisiz bulunacak olmamız yargı üzerinde baskı kurma saiki taşımıyor. Tersine hukuksuzluk mağdurları olarak hak talebinde adalet talebinde bulunuyoruz. Bir kez daha ‘edi bese’, ‘artık yeter’ diyoruz.”

HDP milletvekilleri açıklamanın ardından mahkeme önünden ayrıldı. Açıklama doğrultusunda HDP milletvekillerinin 6 Eylül itibariyle Adalet ve Vicdan eylemi nöbetine Anayasa Mahkemesi önünde devam etmesi bekleniyor.

HDP’nin “Vicdan ve Adalet Nöbeti” 25 Temmuz’da Diyarbakır’da başladı. Bir ay süren nöbet eylemleri Van, İstanbul ve İzmir’de devam etti. (Ankara/EVRENSEL)

Son Düzenlenme Tarihi: 05 Eylül 2017 21:40
www.evrensel.net