18 Ağustos 2017 04:35

İlkokul bahçesindeki gerilim hattı 2018’de kaldırılacak

Manisa'da bir ilkokul bahçesinde bulunan 34 bin voltluk gerilim hattı, en az 2018 yılına kadar öğrencileri kanser riskiyle tehdit etmeye devam edecek.

İlkokul bahçesindeki gerilim hattı 2018’de kaldırılacak

Paylaş

Özer AKDEMİR
İzmir

Manisa’nın Turgutlu ilçesi Derbent Mahallesindeki Sabiha Erturgut İlköğretim Okulunun bahçesinde bulunan yüksek gerilim hattı direği, en az 2018 yılına kadar öğrencilerin hayatını kanser riskiyle tehdit etmeye devam edecek. Okul bahçesindeki yüksek gerilim direği konusunda şimdiye kadar “Bir tehlikesi yok” diyen Gediz Elektrik, konunun peşini bırakmayan Turgutlu Halk İmdat Platformuna gönderdiği yazıda 2018’de hattı yer altına alarak okul bahçesinden uzaklaştıracaklarını belirtti. 

34 BİN 500 VOLT ALTINDA TENEFFÜS!

Tehlike saçan yüksek gerilim hattını ilk olarak gazetemiz Evrensel, 10 Aralık 2016 tarihli “Okul bahçesinde yüksek gerilimli ölüm tehlikesi” başlıklı manşetiyle gündeme getirmişti.  Konuyu yakından takip eden Halk İmdat Platformu, ilköğretim öğrencilerinin altında oyun oynadıkları 34 bin 500 voltluk yüksek gerilimle ilgili birçok kuruma başvurdu ancak başvurulardan hiçbir sonuç çıkmadı. 

BAKANLIKLAR TOPU ŞİRKETE ATTI

İlkokul çağındaki çocuklarda özellikle lösemi riskini arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanan yüksek gerilim hattının bir an önce okul bahçesinden kaldırılması için Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığına dilekçeler yazan platforma bakanlıklardan konuyu geçiştirici yanıtlar verildi. Milli Eğitim Bakanlığı başvurunun ardından bölgeye müfettiş göndererek inceleme yaptırdı ancak bu incelemeden herhangi bir sonuç çıkmadı. 

Sağlık kuruluşlarına yüksek gerilim hatlarının kanser yaptığını belirten afişler asan Sağlık Bakanlığı ise dilekçeye verdiği yanıtta “Konunun bizimle ilgisi yok. Durumu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına ilettik” demekle yetindi. Yüksek gerilim hattı ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından bir heyet de okul bahçesinde inceleme yaptı. İnceleme sonrası Bakanlık hattın kendilerine değil Gediz Elektrik AŞ’ye ait olduğu, sorunu onlara iletecekleri yanıtını verdi. 

Halk İmdat Platformunun başvurusuna en ilginç yanıt ise hattın sahibi olan Gediz Elektrik AŞ’den geldi. Gediz Elektrik AŞ söz konusu hattın insan sağlığına hiçbir zarar vermediğini, elektrik çarpmalarına karşı enerji nakil hattının ayağının çepeçevre tel örgüyle çevrelendiğini, üzerine dikkat çekici “Ölüm Tehlikesi” yazan levha astıklarını, bu nedenle başka bir yere taşınmasının söz konusu olmadığını bildirdi. Çocukların oyun bahçesindeki enerji nakil hattının ayağında ölüm tehlikesi olduğunu kabullenen şirketin “Gerekli önlemi aldık bir zararı yok” demesi şaşkınlıkla karşılandı. 

ÜNİVERSİTE VE EMO’DAN DA ÇARE ÇIKMADI

Halk İmdat Platformu bilim insanlarının ve Sağlık Bakanlığı afişlerinin “Yüksek gerilimin kanser yapıcı etkisi vardır” sözünün altını çizerek bölgede elektromanyetik ölçümler yapılması için Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanlığına ve Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesine birer dilekçe ile başvurdu. E.Ü. Hastanesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı başkanlığı başvuruyu “...Üniversitemiz görev yetki ve sorumluluğunda değil” diyerek geri çevirdi. Elektrik Mühendisleri Odası ise, artık bu tür ölçüm yapma yetkilerinin kendilerinden alındığını söyledi. 

YÜKSEK GERİLİM DİREĞİNİ 2018’DE UZAKLAŞTIRACAĞIZ

Olayın peşini bırakmayan Halk İmdat Platformu, Manisa Valiliği ve Milli Eğitim Bakanlığına tekrar dilekçe gönderdi. Gediz Elektrik AŞ’den geçtiğimiz günlerde platforma gönderilen yanıt ısrarlı takibin bir anlamda olumlu bir sonucu olacağı anlamına gelirken öte yandan şimdiye kadar kanser riski altında oyun oynayan çocukların en az bir yıl daha bu şekilde ders göreceklerini ve teneffüse çıkacaklarını ortaya koydu. Gediz Elektrik AŞ. yanıtının son paragrafında; “Yer altı kablolarının geçiş güzergahı için Karayollarından alınacak geçiş izinlerine müteakiben proje çalışmasına başlanarak 2018 yatırım yılı içerisinde 4 No’lu enerji nakil hattı direğinin okul sınırları içerisinden çıkarılması planlanmıştır” dedi.

LÖSEMİ RİSKİNİ ARTTIRDIĞI KANITLANDI

10 Aralık2016 tarihli yüksek gerilim hattı direği ile ilgili haberimizde görüşlerini aldığımız Ege Üniversitesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Raika Durusoy, yüksek gerilim hatlarına yakın yerlerde yaşayan çocuklarda löseminin daha fazla olduğunun 1979’dan bu yana bilindiğini açıklamıştı. Durusoy, “Bilinen ispatlanmış en önemli risk çocukluk çağı lösemisi. Bu yüksek gerilim hattının okulun bahçesinde olması doğru değil tabii. Risk grubunun altında oyun oynaması çok yanlış” demişti. Öte yandan Sağlık Bakanlığının sağlık ocaklarına ve diğer sağlık kuruluşlarına astığı “Kanser soy ağacı” afişlerinde de yüksek gerilim hatları kanser yapıcı faktörler arasında gösteriliyor.

ÖNCEKİ HABER

Lincin üzerinden bir yıl geçti, dava açılmadı

SONRAKİ HABER

İnteltek'ten 'İddaa' ihalesine itiraz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa